اخبار فارکس

گزارش هفتگی طلا – این هفته تصمیمات فدرال رزرو و داده های مشاغل ایالات متحده بر قیمت طلا تاثیر می گذارند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا هفته گذشته برای ایجاد یک روند مشخص با چالش هایی روبرو شد و هفته را با حداقل تغییرات به پایان رساند. علیرغم اینکه دلار آمریکا (USD) پس از انتشار داده‌های مثبت حمایت شد، ولی تنش‌های ژئوپلیتیکی از XAU/USD حمایت می کند و از کاهش قابل توجه قیمت جلوگیری می کند. پیش بینی می شود که اولین نشست امسال سیاست گذاری فدرال رزرو (Fed) و انتشار داده های شغلی ژانویه از ایالات متحده تأثیر قابل توجهی بر ارزش طلا در هفته آینده داشته باشد.

هفته ای که گذشت

طلا در ابتدای هفته گذشته روند صعودی را تجربه کرد، زیرا با بهبود ریسک پذیری بازارها جذب تقاضا برای دلار آمریکا چالش برانگیز شده بود، به خصوص در غیاب انتشار داده های پر تاثیر. گزارشی از بلومبرگ که نشان داد چین در حال بررسی بسته نجات بازار سهام خود است، به ارزش حدود 27 میلیارد دلار، باعث افزایش شاخص‌های سهام جهانی شد.

با این حال، روز سه‌شنبه، طلا نتوانست سودهای روز دوشنبه را تمدید کند و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری آمریکا بالای 4 درصد باقی ماند. داده های روز چهارشنبه S&P Global PMI حاکی از افزایش سرعت فعالیت های تجاری در بخش خصوصی ایالات متحده در ماه ژانویه است. S&P Global Composite PMI از 50.9 دسامبر به 52.3 افزایش یافت، PMI خدمات به 52.9 افزایش یافت، و PMI تولید از 50 گذشت، که برای اولین بار از آوریل نشان دهنده گسترش در بخش تولید است. در نتیجه، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بالاتر رفت و باعث شد XAU/USD به پایین ترین سطح هفتگی به زیر 2020 دلار سقوط کند.

تنش‌های ژئوپلیتیکی تا حدودی از طلا در طول هفته حمایت کرد و گزارش‌هایی مبنی بر هدف قرار دادن دو کشتی تجاری متعلق به آمریکا در نزدیکی خلیج عدن توسط شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن در روز چهارشنبه انجام شد.

روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی (BEA) گزارش داد که تولید ناخالص داخلی واقعی (GDP) ایالات متحده با نرخ سالانه 3.3 درصد در سه ماهه چهارم افزایش یافته است که از انتظارات بازار فراتر رفته است. اگرچه این در ابتدا دلار را تقویت کرد، اما عقب نشینی در بازدهی ایالات متحده به XAU/USD اجازه داد تا تثبیت شود. داده‌های اضافی ایالات متحده نشان می‌دهد که تقاضای بیکاری اولیه هفتگی و سفارش کالاهای بادوام بدون تغییر در ماه دسامبر افزایش یافته است.

اعلامیه روز جمعه BEA نشان داد که تورم ایالات متحده، که با تغییر در شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) اندازه‌گیری می‌شود، در ماه دسامبر در سطح سالانه 2.6 درصد ثابت مانده است. شاخص قیمت سالانه Core PCE از 3.2% در نوامبر به 2.9% کاهش یافت که اندکی کمتر از پیش‌بینی بازار 3% بود. پس از این گزارش، دلار برای افزایش قدرت تلاش کرد و طلا را قادر ساخت تا بالای 2020 دلار تثبیت شود.

همانطور که هفته به پایان رسید، قیمت طلا با رویدادهای متفاوتی روبرو شد که تنش‌های ژئوپلیتیکی و شاخص‌های اقتصادی در مسیر بازار آن نقش داشتند.

هفته پیشرو در بازار طلا

در روز سه‌شنبه، تقویم اقتصادی ایالات‌متحده اطلاعات افتتاحیه‌های شغلی دسامبر JOLTS و شاخص اعتماد مصرف‌کننده CB را در ماه ژانویه ارائه خواهد کرد. با این حال، سرمایه گذاران احتمالاً از انجام حرکات قابل توجه در بازار بر اساس این داده ها خودداری می کنند، زیرا توجه به اعلامیه های سیاست پولی فدرال رزرو برای چهارشنبه برنامه ریزی شده است.

اجماع بازار این است که فدرال رزرو در اولین جلسه خود در سال نرخ بهره را در سطح 5.25٪ -5.5٪ حفظ کند. ابزار CME FedWatch نشان می دهد که بازارها با احتمال 50 درصدی برای کاهش 25 واحدی نرخ در ماه مارس قیمت گذاری می کنند. پیش از دوره خاموشی، برخی از سیاستگذاران فدرال رزرو از این انتظار عقب نشینی کرده اند و به انعطاف پذیری دلار در برابر همتایان خود کمک کرده و بازدهی 10 ساله را بالای 4 درصد ثابت نگه داشته اند. اگر بیانیه سیاست یا رئیس جروم پاول، در طول کنفرانس مطبوعاتی، به صراحت کاهش نرخ بهره را در ماه مارس رد کند، ممکن است فضایی برای تقویت بیشتر دلار وجود داشته باشد. برعکس، اگر پاول در جلسه بعدی را برای کاهش نرخ بهره باز بگذارد، ممکن است فروش دلار رخ دهد، به خصوص اگر بازدهی 10 ساله به شدت به زیر سطح اصلی 4 درصد کاهش یابد. سرمایه گذاران از نزدیک نظرات در مورد چشم انداز تورم را زیر نظر خواهند داشت، به ویژه در بحبوحه نگرانی ها در مورد افزایش قیمت انرژی به دلیل مشکلات عرضه.

در اواخر هفته، اداره آمار کار گزارش مشاغل ژانویه را منتشر خواهد کرد. پیش بینی می شود حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) به دنبال افزایش 216000 نفری در دسامبر 162000 افزایش یابد. اگر NFP به 200000 نزدیک شود، واکنش های بازار می تواند به نرخ مشارکت نیروی کار و ارقام تورم دستمزد بستگی داشته باشد.

در ماه دسامبر، نرخ مشارکت نیروی کار از 62.8 درصد در نوامبر به 62.5 درصد کاهش یافت که بر توانایی دلار آمریکا برای سرمایه گذاری از گزارش مثبت NFP تأثیر گذاشت. بازگشت مجدد در این داده ها می تواند تأثیر مثبتی بر دلار آمریکا بگذارد.

انتظار می‌رود تورم دستمزد، که با تغییر میانگین درآمد ساعتی اندازه‌گیری می‌شود، در ماه ژانویه 0.3 درصد به صورت ماهانه افزایش یابد. گزارش ضعیف تر از حد انتظار ممکن است آن را برای دلار آمریکا چالش برانگیز کند تا از رقبای خود پیشی بگیرد، حتی اگر سایر شاخص های بازار کار حاکی از کاهش شرایط باشد.

بررسی فنی XAUUSD

چشم‌انداز فنی کوتاه‌مدت طلا نشان‌دهنده فقدان حرکت جهت‌گیری واضح است، همانطور که توسط شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه نشان داده می‌شود که به سمت 50 حرکت می‌کند.

از جنبه نزولی، سطح 2000 دلار که هم به عنوان یک حمایت روانی و هم به عنوان یک سطح ثابت عمل می کند، به عنوان یک سطح حمایتی حیاتی ظاهر می شود. شکست زیر این سطح، همراه با تبدیل آن به مقاومت، ممکن است فروشندگان فنی را وادار به انجام اقداماتی کند و به طور بالقوه راه را برای کاهش طولانی مدت به سمت 1980 و 1960 دلار هموار کند. این سطوح با موقعیت میانگین متحرک ساده 100 روزه و 200 روزه (SMA) منطبق است.

نمودار روزانه طلا
نمودار روزانه طلا

با توجه به روند صعودی، مقاومت اولیه حدود 2030 دلار است که با حضور SMA 20 روزه و SMA 50 روزه مشخص شده است. فراتر از آن، 2040 دلار که به عنوان سطح ایستا شناسایی می شود، مانع دیگری را نشان می دهد. بسته شدن روزانه بالاتر از این سطح می تواند خریداران را جذب کند و زمینه را برای حرکت صعودی به سمت 2060 دلار، یک سطح ثابت دیگر در چارچوب تحلیل تکنیکال، فراهم کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس