روبل در مقابل دلار به بالای منطقه 97.00 افزایش یافت، سرمایه گذاران منتظر داده های اقتصادی ایالات متحده هستند

نفت روسیه

در اوایل جلسه اروپا در روز دوشنبه، جفت ارز USD/RUB به شتاب خود ادامه می‌دهد و برای سومین هفته متوالی در محدوده مثبت معامله می‌شود و در حال حاضر حول محور 97.23 در نوسان است و 0.37 درصد افزایش را در روز نشان می‌دهد.

دلار به روبل - USDRUB

داده‌های اقتصادی هفته گذشته روسیه نشان داد که شاخص PMI تولید جهانی S&P برای ماه آگوست از انتظارات بازار فراتر رفت و در مقایسه با 52.1 برآورد شده به 52.7 رسید. این رقم به بالاترین حد خود در سه ماه گذشته رسید. علاوه بر این، نرخ بیکاری در ماه جولای از 3.1 درصد در ژوئن به پایین ترین سطح تاریخ 3.0 درصد کاهش یافت و از انتظار بازار 3.2 درصد پیشی گرفت.

روبل روسیه در ماه های اخیر کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است که در درجه اول به دلیل درگیری های اوکراینی است که فشار قابل توجهی بر بودجه روسیه وارد کرده است. در پاسخ، بانک روسیه در تلاش برای تثبیت روبل، نرخ بهره را 350 واحد پایه به 12 درصد در 15 اوت افزایش داد. علاوه بر این، روسیه هدف هزینه های نظامی خود را برای سال 2023 به بیش از 100 میلیارد دلار افزایش داده است که یک سوم کل هزینه های دولتی را شامل می شود که منعکس کننده هزینه های فزاینده مرتبط با درگیری اوکراین است که باعث آسیب مالی مسکو می شود.

با این حال، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه همچنان خوش بین است و پیش بینی کرد که اقتصاد روسیه در سال 2023 حداقل 2.5 درصد رشد خواهد کرد و انتظار می رود تورم در حدود 6 درصد باشد. وی همچنین تعهد خود را برای همکاری با بانک مرکزی برای اجرای اقدامات لازم برای کاهش تورم به سطح پایدار اعلام کرد.

در ایالات متحده، فعالان بازار در مورد موضع بالقوه کمتر تهاجمی فدرال رزرو (Fed) پس از انتشار داده های اقتصادی متفاوت در هفته گذشته، حدس و گمان می زنند. بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، احتمال اینکه فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست سپتامبر بدون تغییر نگه دارد، 93 درصد است. در همین حال، احتمال افزایش نرخ بهره در جلسه نوامبر تقریباً 38 درصد است. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در سمپوزیوم جکسون هول اشاره کرد که هرگونه افزایش احتمالی بیشتر نرخ بهره به داده های دریافتی بستگی دارد.

با نگاهی به آینده، معامله گران به دقت داده های سفارشات کارخانه ایالات متحده را که برای انتشار در روز سه شنبه برنامه ریزی شده است، زیر نظر خواهند داشت و سپس توجه خود را به داده های PMI خدمات ISM ایالات متحده در روز چهارشنبه معطوف خواهند کرد. این ارقام می توانند جهت روشن تری را برای جفت USD/RUB ارائه دهند. علاوه بر این، تحولات جاری پیرامون جنگ روسیه در اوکراین، نقطه کانونی مهمی برای فعالان بازار خواهد بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید