اخبار فارکس

گزارش امروز دلار – با عقب نشینی عضو فدرال رزرو، دلار آمریکا ضررهای خود را پوشش می دهد

اسکناس 1 دلاری

دلار آمریکا (USD) با بالا رفتن شاخص دلار آمریکا (DXY) از سطوح فنی بسیار مهم، قدرت خود را نشان می دهد. این افزایش به دلیل این درک بازار است که احتمال کاهش نرخ تا قبل از ژوئن برای فدرال رزرو ایالات متحده (Fed)، بانک مرکزی اروپا (ECB) و بانک انگلستان (BoE) وجود ندارد. کریستوفر والر، یکی از اعضای فدرال رزرو ایالات متحده، موضع خود را از اوایل نوامبر تغییر داده است و نشان می دهد که کاهش نرخ ممکن است اتفاق بیفتد اما تنها در صورتی که تورم پایین بماند.

در زمینه اقتصادی، حجم قابل توجهی از اطلاعات برای هضم وجود دارد، به ویژه در حدود ساعت 17:00 به وقت ایران که قرار است داده های خرده فروشی ایالات متحده منتشر شود. علاوه بر این، به روز رسانی ها از داووس، جایی که مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در حال برگزاری است، در حال گزارش است.

سرخط خبرهای دلار امریکا

مجمع جهانی اقتصاد در داووس اکنون سومین روز خود را پشت سر می‌گذارد و بانک‌های مرکزی و رهبران نظرات و اظهارات خود را به اشتراک می‌گذارند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) ابراز نگرانی کرد که اشتیاق بازار برای کاهش نرخ به طور موثری با تورم مقابله نمی کند و نشان می دهد که کاهش نرخ ممکن است تا تابستان در افق باشد. این بیانیه با موضع‌گیری‌های قبلی بانک مرکزی اروپا که بر وابستگی به داده‌ها تأکید می‌کرد و کاهش نرخ بهره را در سال 2024 رد می‌کرد، در تضاد است، که آن را به طور بالقوه خبر مثبتی برای اقتصاد اتحادیه اروپا می‌سازد و به افزایش ارزش یورو در برابر دلار آمریکا (EUR/USD) کمک می‌کند.

معامله گران کالاها مشتاقانه منتظر گزارش ماهانه بازار اوپک هستند. با این حال، تاخیر در انتشار آن مشاهده شده است.

در ساعت 17:00 به وقت ایران، تقویم اقتصادی شامل شاخص های مختلفی است:

  • شاخص قیمت واردات ماهانه برای دسامبر (-0.5٪ پیش بینی می شود)
  • شاخص قیمت واردات سالانه برای دسامبر (-2٪ پیش بینی می شود)
  • شاخص قیمت صادرات ماهانه برای ماه دسامبر (-0.6٪ مورد انتظار)
  • شاخص قیمت صادرات سالانه برای دسامبر (-0.7٪ پیش بینی می شود)
  • خرده فروشی ماهانه برای دسامبر (0.4٪ پیش بینی می شود)
  • خرده فروشی بدون خودرو (0.2% پیش بینی می شود)

سخنرانان فدرال رزرو که برای چهارشنبه برنامه ریزی شده اند عبارتند از مایکل بار، معاون رئیس، و میشل بومن، عضو هیئت مدیره در ساعت 17:30 به وقت ایران، و پس از آن جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک در ساعت 23:30 به وقت ایران سخنرانی خواهد داشت.

حدود ساعت 17:45 به وقت ایران، داده‌های تولید صنعتی و استفاده از ظرفیت منتشر می‌شود، انتظار می‌رود تولید صنعتی 0% برای دسامبر باشد و میزان استفاده از ظرفیت در 78.7% ثابت باقی بماند. در ساعت 18:30 به وقت ایران، انجمن ملی سازندگان خانه (NAHB) شاخص بازار مسکن خود را برای ژانویه منتشر خواهد کرد که رقم گزارش 38 پیش بینی شده است.

از آنجایی که بازارها با محیط بازدهی در حال تغییر دست و پنجه نرم می کنند، بازارهای سهام با چالش هایی روبرو هستند، به طوری که معاملات آتی سهام چین، اروپا و ایالات متحده همگی با کاهش روبرو هستند. ابزار FedWatch گروه CME به احتمال 97.4 درصد نشان می دهد که فدرال رزرو در نشست 31 ژانویه خود نرخ بهره را حفظ کند. اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به 4.07 درصد رسیده است که به تقویت دلار آمریکا با افزایش بازدهی کمک می کند.

بررسی فنی DXY

شاخص دلار آمریکا (DXY) افزایش یافته است و در حال حاضر در مجاورت محدوده میانه 103 معامله می شود، مقطعی حساس که با نزدیکی دو میانگین متحرک قابل توجه مشخص می شود. میانگین متحرک ساده 55 روزه و میانگین متحرک 200 روزه (SMA) فقط چند پیپ از هم فاصله دارند. از منظر فنی، دستیابی به یک بسته روزانه بالاتر از این دو میانگین متحرک می تواند گرینبک را به یک افزایش قابل توجه 1 درصدی به سمت سطح 104.45 سوق دهد.

موقعیت فعلی DXY در نزدیکی SMA های 55 روزه و 200 روزه در 104.45 بسیار مهم است. اگر DXY با موفقیت از این منطقه عبور کند، اولین سطح مقاومت در صعودی در 104.44 پیش بینی می شود که توسط SMA 100 روزه نشان داده می شود. فراتر از آن، مسیر روشنی برای DXY باز می شود تا به 105.88 یا 107.20 برسد، بالاترین میزان ثبت شده در سپتامبر.

با این حال، خطر آشکار شدن سناریوی تله گاوی وجود دارد. در این سناریو، گاوهای دلار آمریکا ممکن است پس از خرید مشتاقانه در گرین‌بک، زمانی که در ابتدای معاملات در اوایل چهارشنبه از SMAهای 55 روزه و 200 روزه بالاتر رفت، خود را به دام بیاندازند. اگر این اتفاق بیفتد، پرایس اکشن ممکن است کاهش قابل توجهی را تجربه کند و گاوهای دلار آمریکا را وادار کند تا با ضرر از موقعیت خود خارج شوند. در چنین حالتی، DXY احتمالاً در ابتدا به سمت 102.60 عقب‌نشینی می‌کند و از خط روند صعودی از سپتامبر پیروی می‌کند. شکستن زیر این خط روند، راه را برای نزول بیشتر به سمت سطح 102 باز می کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس