اخبار فارکس

قیمت طلا کمی کاهش یافت و موقعیتی برای خریداران ایجاد شده است

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا در اوایل روز سه‌شنبه با فشار ناشی از افزایش تقاضا برای دلار آمریکا (USD) در بحبوحه تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، سد 2050 دلاری را به چالش می‌کشد.

معکوس شدن قیمت طلا که روند صعودی چهار روزه را شکسته است، در حالی رخ می دهد که سرمایه گذاران به دلیل افزایش تنش های ژئوپلیتیکی به دنبال امنیت در گرینبک هستند. گزارش‌ها مبنی بر پرتاب موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل عراق، پس از حملات تروریستی اخیر، بر احساسات بازار تاثیر گذاشته است.

طلا همچنین تحت تأثیر افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده است که پس از تعطیلات آخر هفته رو به افزایش است. افزایش بازدهی به عنوان یک عامل حمایت کننده برای پیشرفت دلار آمریکا عمل می کند.

نگرانی‌های بازار در مورد چشم‌انداز اقتصادی چین بیشتر به تقویت دلار امریکا کمک می‌کند، به‌ویژه با انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی و فعالیت که قرار است روز چهارشنبه منتشر شود.

سرمایه گذاران اکنون توجه خود را به سخنرانی آتی کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو آمریکا (Fed) در ساعت 19:30 به وقت ایران معطوف کرده اند. انتظار می رود که والر در مورد چشم انداز اقتصادی و سیاست پولی در موسسه بروکینگز در واشنگتن دی سی با یک جلسه پرسش و پاسخ گفتگو کند.

در یک حضور قبلی، والر به تغییر در سیاست اشاره کرد که بر بازدهی دلار آمریکا و اوراق قرضه خزانه داری تأثیر می گذارد. اظهارات او برای آگاهی از انتظارات بازار در مورد کاهش بالقوه نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در حال حاضر، بازارها احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس را حدود 70 درصد برآورد می کنند.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

علیرغم عقب نشینی جزئی از اوج های چند روز اخیر، چشم انداز فنی کوتاه مدت طلا پس از تایید شکست مثلث متقارن در نمودار روزانه در روز دوشنبه، مطلوب باقی می ماند.

نمودار روزانه طلا - 26 دی ماه
نمودار روزانه طلا – 26 دی ماه

شکست صعودی زمانی تایید شد که طلا بالاتر از مقاومت خط روند نزولی در 2052 دلار بسته شد.

در حالی که شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) حرکت نزولی را نشان می دهد، اما عمچنان بالاتر از خط وسط باقی می ماند و این نشان می دهد که هرگونه عقب نشینی در طلا می تواند فرصت های خرید جذابی را ایجاد کند.

خریداران طلا ممکن است با تقاضای جدید در میانگین متحرک 21 روزه (SMA) که اکنون پشتیبانی تبدیل شده است، در 2047 دلار مواجه شوند. یک سیگنال مهم برای تغییر بالقوه در احساسات، بسته شدن شمع روزانه زیر این سطح است.

هدف نزولی بعدی در سطح حمایت مثلث 2049 دلار شناسایی شده است و پایین تر از آن، پایین ترین سطح روز جمعه در 2027 دلار می تواند حمایت موقتی را فراهم کند.

برای خوش بینان طلا، سطح دفاع نهایی در SMA 50 روزه قرار دارد که در حال حاضر 2020 دلار است.

در روند صعودی، مقاومت قابل توجهی در حدود 2060 دلار پیش بینی می شود و فراتر رفتن از این سطح می تواند مقاومت ایستا در 2080 دلار را وارد بازی کند. اگر حرکت مثبت تقویت شود، آزمایش مجدد مانع 2100 دلاری را نباید رد کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس