اونس جهانی طلا در تلاش برای بستن هفتگی بالای سطح کلیدی 2045 دلار

XAUUSD TJA GOLD

اونس جهانی طلا به حرکت صعودی خود ادامه می دهد و اوایل روز جمعه با حمایت قوی در سطح 2015 دلار از 2030 دلار گذشت. خریداران طلا در کنترل هستند و دلار آمریکا نمی تواند از افزایش تنش های ژئوپلیتیکی بین غرب و شبه نظامیان حوثی استفاده کند.

تشدید ریسک های ژئوپلیتیکی به تقویت قیمت طلا کمک می کند. پس از یک سری حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ توسط شورشیان حوثی، ایالات متحده و بریتانیا حملات هوایی را به اهداف حوثی‌ها در یمن انجام دادند. این شامل اصابت به تاسیسات رادار، سایت های ذخیره سازی و پرتاب کننده های موشک بود. علیرغم هشدار عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی ها، درباره واکنش “بزرگ” به اقدام نظامی، تلافی غرب ادامه یافت. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، بر تعهد به حفاظت از مردم و تجارت بین‌المللی تأکید کرد و ژاپن از حملات هوایی برای عبور ایمن کشتی‌ها در نزدیکی شبه جزیره عربستان حمایت می‌کند. تشدید تنش های ژئوپلیتیکی جریان های امن را به سمت طلا جذب می کند.

به طور همزمان، دلار آمریکا با فشار نزولی مواجه شده است و یک جهش کوتاه را که به دلیل داده های شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا (CPI) بالاتر از حد انتظار بود، معکوس کرده است. این داده ها نشان می دهد که در ماه گذشته 0.3 درصد افزایش قیمت را نشان می دهد که منجر به افزایش سالانه 3.4 درصدی شده است که به ترتیب از انتظارات 0.2 درصد و 3.2 درصد فراتر رفته است.

با وجود ارقام مثبت CPI، بازارها همچنان با احتمال 70 درصد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو (Fed) در ماه مارس قیمت گذاری می کنند. نگرانی ها در مورد بهبود اقتصادی چین و افزایش خطرات ژئوپلیتیکی به عنوان عواملی تلقی می شوند که می توانند خطر رکود اقتصادی ایالات متحده را افزایش دهند و بر مواضع غیرقانونی فدرال رزرو تأثیر بگذارند.

گزارش اخیر چین که کاهش صادرات را برای اولین بار از سال 2016 نشان می دهد، بر نگرانی های اقتصادی داخلی تاکید دارد. علاوه بر این، دلار آمریکا به دلیل عدم وجود برنامه‌هایی برای جلوگیری از تعطیلی دولت تضعیف شده است، زیرا اختلاف نظر در مورد هزینه‌ها در میان جمهوری‌خواهان راست‌گرای مجلس ایجاد می‌شود.

بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، به ویژه بازدهی اوراق قرضه 10 ساله معیار، زیر سطح 4.0 درصد باقی می ماند و به شناوری قیمت طلا کمک می کند. با نگاهی به آینده، تمرکز بر قیمت طلا شامل داده‌های آتی شاخص قیمت تولیدکننده ایالات متحده (PPI) و سخنرانی‌های مقامات فدرال رزرو می‌شود و تحولات ژئوپلیتیکی در مرکز توجه قرار می‌گیرد.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

چشم‌انداز فنی کوتاه‌مدت قیمت طلا نسبتاً ثابت باقی می‌ماند، مشروط به اینکه در محدوده تعریف‌شده توسط میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه (SMA) و SMA ۵۰ روزه به ترتیب در ۲۰۴۵ دلار و ۲۰۱۶ دلار قرار گیرد.

شاخص 14 روزه شاخص قدرت نسبی (RSI) خط وسط را بازیابی کرده است که نشان می دهد خریداران طلا احتمالاً کنترل را در دست دارند. بول کراس مشاهده شده بین SMA های 100 روزه و 200 روزه، که جمعه گذشته تایید شد، همچنان به حمایت از قیمت طلا ادامه می دهد.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا - 22 دی
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – 22 دی

از نظر مقاومت فوری، توجه به SMA 21 روزه در 2045 دلار معطوف می شود، به خصوص اگر شتاب مثبت حرکت کند. هدف صعودی بعدی برای قیمت طلا در بالاترین قیمت روز جمعه 2054 دلار تعیین شده است که فراتر از آن امکان آزمایش مانع 2100 دلار وجود دارد.

برعکس، اگر فروشندگان طلا دوباره کنترل خود را به دست آورند، حمایت اولیه در محل تلاقی 2015 دلار قرار می گیرد، جایی که SMA 50 روزه و پایین ترین قیمت روز دوشنبه همزمان هستند. یک سیگنال حیاتی برای از سرگیری روند نزولی، بسته شدن روزانه به زیر سطح اخیر خواهد بود که به طور بالقوه راه را برای حرکت به سمت مرز 2000 دلار هموار می کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید