اخبار فارکس

چه انتظاری از روبل تا انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارچ داشته باشیم ؟

Ruble - USDRUB روبل روسیه

از آغاز سال 2024، روبل روسیه با چالش هایی مواجه شده است که در درجه اول به هجوم درآمدهای ارزی و کاهش تقاضا برای واردات نسبت داده می شود. نرخ های بالای بهره غالب نقش حمایتی در حفظ روبل ایفا می کند و بانک روسیه از 9 ژانویه خرید ارز خارجی را از سر گرفته است و انتظار می رود حجم آن از 15 ژانویه افزایش قابل توجهی داشته باشد.

با نگاهی به آینده، در حالی که تعداد افرادی که سناریوهای فاجعه‌بار برای روبل را پیش‌بینی می‌کنند در حال افزایش است، سقوط شدیدی در کوتاه‌مدت پیش‌بینی نمی‌شود و از هرگونه غافلگیری ناخوشایند پیش‌بینی نشده، حداقل در سه ماهه اول جلوگیری می‌شود.

با این حال، چشم انداز بلندمدت تقویت روبل مطلوب تلقی نمی شود. انتظار می‌رود تحریم‌ها به کاهش مستمر درآمدهای صادراتی کمک کند و انتظار نمی‌رود که نرخ‌های بهره بالای فعلی برای مدت نامعلومی ادامه داشته باشد.

به طور خلاصه، تقویت اندک روبل در سه ماهه اول سال 2024 پیش بینی می شود. با این حال، چشم انداز فراتر از این دوره خوش بینانه نیست، زیرا انتظار می رود چالش هایی مانند کاهش درآمدهای صادراتی و احتمال نوسان نرخ بهره به دلیل تحریم ها ادامه داشته باشد.

روبل روسیه در مقابل دلار (USD/RUB) از ابتدای سال 2024 تا به امروز در حدود نرخ 89 الی 91 نوسان کرده است و انتظار می رود نرخ روبل تا انتخابات ریاست جمهوری روسیه که قرار است در اواسط ماه مارچ امسال برگزار شود تغییر محسوسی نداشته باشد یا حتی کمی تقویت شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس