اخبار فارکس

گزارش امروز طلا – به نظر می رسد که رشد قیمت اونس جهانی طلا در آستانه گزارش CPI آمریکا محدود باشد

اونس جهانی طلا XAUUSD

در روز پنجشنبه، قیمت طلا (XAU/USD) حرکت مثبتی را نشان می‌دهد، اما همچنان پایین‌تر از منطقه عرضه 2040-2042 دلار است که نشان‌دهنده مرز بالای یک محدوده چند روزه با شروع جلسه اروپا است. با وجود این، این فلز گرانبها نزدیک به پایین ترین حد سه هفته اخیر خود باقی می ماند. کاهش احتمال کاهش سیاست تهاجمی تر توسط فدرال رزرو (Fed) عاملی در این امر است. قبل از گزارش ارقام مهم تورم مصرف کننده ایالات متحده، تغییر احساسات معامله گران بر دلار آمریکا (USD) تأثیر منفی می گذارد و از طلا حمایت می کند.

علاوه بر این عوامل، ریسک‌های ژئوپلیتیکی ناشی از درگیری اسرائیل و حماس و نگرانی‌ها در مورد بهبود آهسته در چین، قیمت طلا را به عنوان پناهگاه امن از افت بیشتر جلوگیری می‌کند. در همین حال، در نتیجه انعطاف پذیری اقتصادی ایالات متحده، سرمایه گذاران انتظارات خود را از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس کاهش می دهند. این به افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده کمک می کند و معامله گران را از ایجاد موقعیت های صعودی جدید در بازار طلای بدون بازده باز می دارد. سرمایه‌گذاران احتمالاً پیش از داده‌های کلیدی ایالات متحده که می‌تواند موضع فدرال رزرو در مورد کاهش نرخ بهره را شفاف کند، رویکردی منتظر بمانند.

سرخط خبرهای امروز

  • ابهام پیرامون رویکرد فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره باعث می شود که دلار آمریکا موضع دفاعی اتخاذ کند. به طور همزمان، به حرکت صعودی قیمت طلا کمک می کند زیرا معامله گران موقعیت خود را قبل از انتشار داده های تورم مصرف کننده ایالات متحده تنظیم می کنند.
  • به دنبال تغییر غیرمنتظره فدرال رزرو در نشست سیاستگذاری دسامبر خود، بازارها اکنون پنج کاهش احتمالی نرخ بهره تا پایان سال 2024 را فاکتور می گیرند. این کاهش تجمعی تقریباً 150 واحد پایه (bps) است. با این حال، شاخص های اقتصادی اخیر از ایالات متحده قدرت اساسی اقتصاد آمریکا را برجسته می کند. این امر همراه با سیگنال‌های متفاوت از سوی مقامات فدرال رزرو، سرمایه‌گذاران را بر آن داشته تا انتظارات خود را برای کاهش سیاست‌های تهاجمی‌تر کاهش دهند.
  • جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک روز چهارشنبه اظهار داشت که بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر در موقعیت مطلوبی قرار دارد و فرصت کافی برای بررسی گام های بعدی خود در مورد نرخ بهره را دارد. با این وجود، او بر نیاز نهایی برای بازگرداندن سیاست به سطوح خنثی‌تر تأکید کرد.
  • بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا بالای 4.0 درصد ثابت باقی می ماند. انتظار می‌رود این ثبات، افزایش بیشتر طلا، یک دارایی بدون بازده، را در آستانه گزارش مهم شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا (CPI) که برای اواخر امروز برنامه‌ریزی شده است، محدود کند.
  • پیش‌بینی‌ها برای سرفصل CPI آمریکا حاکی از افزایش 0.2 درصدی در ماه دسامبر است که نرخ سالانه را از 3.1 درصد در ماه قبل به 3.2 درصد می‌رساند. با این حال، پیش بینی می شود که سنج اصلی، به استثنای قیمت مواد غذایی و انرژی، از 4.0 درصد در ماه قبل به 3.8 درصد سال به سال کاهش یابد.
  • اگر داده های تورم کمتر از حد انتظار باشد، توجیه بیشتری برای کاهش نرخ بهره در سال جاری برای فدرال رزرو فراهم می کند. این سناریو می تواند تاثیر منفی بر دلار آمریکا داشته باشد و در نتیجه حرکت صعودی طلا را به همراه داشته باشد. در مقابل، گزارش قوی‌تر از حد انتظار CPI ایالات متحده به بانک مرکزی انعطاف‌پذیری بیشتری برای حفظ نرخ‌های بهره بالاتر می‌دهد و به طور بالقوه دلار آمریکا را تقویت می‌کند و باعث کاهش جفت XAU/USD می‌شود که در روز دوشنبه به پایین‌ترین حد چند هفته‌ای رسید.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

از منظر فنی، حرکت بالقوه صعودی قیمت طلا با مقاومت قابل توجهی در محدوده 2040-2042 دلار مواجه است. برای گسترش این صعود، استحکام پایدار فراتر از این نقطه می تواند طلا را به سمت نوسان اخیر نزدیک به 2064 دلار سوق دهد و هدف بعدی منطقه 2077 دلار است. خرید مداوک و موفقیت آمیز هر گونه چشم انداز نزولی کوتاه مدت را از بین می برد و راه را برای پیشرفت به سمت بازپس گیری مارک 2100 دلاری از نظر روانی هموار می کند.

از جنبه نزولی، سطح 2020 دلار به عنوان یک حمایت اولیه عمل می کند، به دنبال آن پایین ترین قیمت چند هفته ای در مجاورت 2017-2016 دلار و میانگین متحرک 50 روزه (SMA) در حدود 2013 دلار قرار می گیرد. انتظار می رود این سطوح به عنوان موانعی در برابر کاهش قابل توجه عمل کنند. یک شکست متقاعد کننده به زیر SMA 50 روزه می تواند نشانه ای تازه برای معامله گران نزولی باشد و قیمت طلا را به سمت سطح روانی کلیدی 2000 دلار سوق دهد.

شایان ذکر است، از آنجایی که شاخص‌های نمودار روزانه شروع به نشان دادن شتاب منفی کرده‌اند، ممکن است سیر نزولی بیشتر شود و به پایین‌ترین حد نوسان دسامبر در حدود 1973 دلار برسد. در نهایت، ممکن است کاهشی به تلاقی 1965-1963 دلار وجود داشته باشد که با SMA های 100 و 200 روزه مشخص می شود.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار 1 ساعته

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار 1 ساعته 21 دی
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار 1 ساعته 21 دی
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس