اخبار فارکس

بررسی هفتگی اونس جهانی طلا – خریداران منتظر داده های تورم ایالات متحده خواهند بود

XAUUSD TJA GOLD

پس از ثبت سه افزایش هفتگی متوالی تا پایان سال 2023، اونس جهانی طلا در سال جدید با افت زودهنگام مواجه شد و در ابتدا نزدیک به 1 درصد از دست داد تا اینکه اواخر روز جمعه از زیان هفتگی خود خارج شد. چشم انداز فوری طلا با داده های تورم ایالات متحده در ماه دسامبر مرتبط است، که این پتانسیل را دارد که بر دورنمای نرخ بهره فدرال رزرو تاثیر بگذارد و جرقه حرکت های قابل توجهی را در XAU/USD در هفته آینده ایجاد کند.

قیمت طلا در آغاز سال 2024 کاهش یافت

فعالیت معاملاتی در روز سه‌شنبه کم باقی ماند زیرا بازارها به تدریج پس از پایان هفته طولانی به حالت عادی بازگشتند. دلار آمریکا (USD) پس از عملکرد ضعیف خود در هفته‌های پایانی سال 2023، بهبود فنی را تجربه کرد و باعث شد XAU/USD روز را در محدوده منفی بسته کند.

در روز چهارشنبه، PMI تولید ISM ایالات متحده از 46.7 در ماه نوامبر به 47.4 در دسامبر بهبود یافت. علاوه بر این، تعداد فرصت‌های شغلی در آخرین روز کاری نوامبر از 8.85 میلیون در اکتبر به 8.79 میلیون نفر کاهش یافت. در حالی که این نقاط داده واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد نکردند، دلار آمریکا از ریسک گریزی سود برد و باعث شد XAU/USD به روند نزولی خود ادامه دهد. از آنجایی که شاخص های اصلی وال استریت در روز کاهش 1 درصدی را تجربه کردند، طلا به پایین ترین سطح خود در نزدیک به دو هفته گذشته در 2030 دلار رسید.

طبق گزارش پردازش خودکار داده ها (ADP) در روز پنجشنبه، اشتغال بخش خصوصی در ایالات متحده 164000 نفر در دسامبر افزایش یافت و دستمزد سالانه 5.4٪ افزایش یافت. به دنبال این داده ها، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده از 4٪ گذشت و مانع از بازگشت قابل توجه XAU / USD شد. احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (Fed) به میزان 25 واحد در ماه مارس به 65 درصد در روز پنجشنبه کاهش یافت که تحت تأثیر داده های مربوط به اشتغال ایالات متحده از 85 درصد در اوایل هفته کاهش یافت.

روز جمعه، داده های ماهانه اداره آمار کار ایالات متحده نشان داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) در ماه دسامبر 216,000 افزایش یافته است که از انتظار بازار 170,000 فراتر رفته است. با این حال، دو گزارش قبلی NFP در مجموع 71000 مورد بازبینی کاهش یافتند. اگرچه نرخ بیکاری در مدت مشابه در 3.7 درصد ثابت ماند، اما نرخ مشارکت نیروی کار از 62.8 درصد در نوامبر به 62.5 درصد کاهش یافت. در حالی که واکنش اولیه دلار را تقویت کرد، جزئیات زیربنایی گزارش مشاغل مانع از حفظ قدرت این ارز شد. در نتیجه، XAU/USD پس از کاهش کوتاه مدت به زیر 2030 دلار، بالاتر از 2050 دلار بهبود یافت. در نهایت، PMI خدمات ISM از 52.7 در ماه نوامبر به 50.6 در دسامبر کاهش یافت و فشار بیشتری بر USD وارد کرد.

تقویم اقتصادی هفته پیشرو

تقویم اقتصادی هفته پیش رو فاقد انتشار داده های عمده در نیمه اول هفته است که باعث می شود فعالان بازار بر روی تحولات فنی برای فرصت های معاملاتی بالقوه تمرکز کنند.

برای بررسی تمام رویدادهای هفته به بخش تقویم اقتصادی فارکس مراجعه نماید.

روز پنجشنبه، اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) قرار است داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را برای ماه دسامبر منتشر کند. انتظار می‌رود شاخص CPI اصلی، بدون احتساب قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی، 0.3 درصد افزایش ماهانه نشان دهد که مطابق با افزایش ماه نوامبر است. CPI اصلی بیش از 0.5٪ ممکن است منجر به افزایش بیشتر بازدهی ایالات متحده شود و XAU/USD را تحت فشار قرار دهد. در مقابل، گزارش نرم‌تر از حد انتظار می‌تواند انتظارات برای تغییر احتمالی سیاست فدرال رزرو در ماه مارس را احیا کند.

در روز جمعه، توجه به چین، بزرگترین متقاضی طلا در جهان، معطوف خواهد شد، زیرا داده های CPI برای ماه به دقت رصد خواهند شد. در ماه نوامبر، CPI ماهانه 0.5 درصد کاهش یافت. یک قرائت منفی دیگر می تواند نشان دهنده عدم تحرک در هزینه های مصرف کننده باشد و بر طلا تأثیر منفی بگذارد.

بررسی فنی اونس جهای طلا

شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه، روز جمعه به 60 صعود کرد که نشان دهنده تمایل صعودی در جهت گیری کوتاه مدت برای طلا است. در سطح محوری 2060 دلار (سطح استاتیک)، XAU/USD به عنوان یک نقطه حیاتی عمل می کند. اگر این جفت حمایت در این سطح ایجاد کند، اهداف بعدی می تواند 2080 دلار (نقطه پایانی آخرین روند صعودی) و 2100 دلار باشد.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا - 17 دی
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – 17 دی

در جهت نزولی، منطقه حمایت قابل توجهی توسط میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA) و خط روند صعودی از اوایل اکتبر که در 2040 دلار قرار گرفته است، تشکیل شده است. اگر طلا به زیر این سطح سقوط کند و نتواند آن را پس بگیرد، اهداف بالقوه نزولی شامل 2020 تا 2015 دلار (سطح اصلاحی فیبوناچی 23.6% آخرین روند صعودی، SMA 50 روزه) و 2000 دلار (سطح روانی، سطح ایستا) است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس