فعالیت کارخانه های روسیه در ماه دسامبر با سریع ترین سرعت در هفت سال گذشته رشد کرده است

Ruble - USD_RUB روبل روسیه

یک نظرسنجی تجاری اخیر نشان می دهد که بخش تولید روسیه سریع ترین رشد خود را در تقریباً هفت سال گذشته در دسامبر تجربه کرد. بر اساس شاخص مدیران خرید جهانی S&P (PMI) برای بخش تولید، این شاخص در دسامبر از 53.8 در نوامبر به 54.6 افزایش یافت که بالاترین میزان از ژانویه 2017 را نشان می دهد و نشان دهنده ادامه رشد است.

این رشد ناشی از افزایش تقاضای داخلی بود، با افزایش تولید با سریع‌ترین سرعت در هفت ماه گذشته و سفارش‌های جدید افزایش شدیدی را تجربه کردند. با این حال، این نظرسنجی حاکی از کاهش سفارشات جدید صادراتی برای دومین ماه متوالی است. درخواست‌های کمتر مشتری از بازارهای صادراتی کلیدی منجر به سریع‌ترین سقوط تجارت جدید از خارج از ماه جولای شده است.

تمرکز روسیه بر تولید در افزایش هزینه ها، به ویژه در بخش دفاعی، پس از تهاجم به اوکراین در فوریه 2022 مشهود است. رشد در بخش تولید تا حد زیادی به تقاضای داخلی متکی بوده است و سرمایه گذاری قابل توجه مسکو در این روند نقش داشته است.

علیرغم چالش‌های جاری مانند اختلالات لجستیکی ناشی از تحریم‌های غرب، هزینه‌های بالای کالاهای وارداتی، روبل ضعیف و تورم بالا، این نظرسنجی به کاهش نرخ تورم اشاره کرد. در حالی که کمبود نیروی کار در روسیه ادامه دارد، با نرخ بیکاری در پایین ترین سطح 2.9٪، شرکت ها تعداد پرسنل خود را برای رسیدگی به کارهای عقب افتاده افزایش داده اند.

با وجود چالش ها، شرکت های بخش تولید روسیه همچنان نسبت به آینده خوش بین هستند. بر اساس گزارش اس اند پی گلوبال، اعتماد به سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده در محصولات و ماشین آلات جدید هدایت می شود، با این که سطح احساسات مثبت از لحاظ تاریخی بالا باقی مانده است، حتی اگر به پایین ترین حد سه ماه اخیر رسیده باشد.

روبل روسیه در این هفته در مقابل دلار 2.88 درصد رشد کرده است و جفت USD/RUB به نرخ 89.75 رسیده است. همچنین روبل در مقابل دلار نیز در همین بازه زمانی با 2.29 درصد رشد کرده است و نرخ EUR/RUB به 99.43 کاهش پیدا کرده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید