قیمت نفت در سال2023، 10 درصد کاهش یافته است – معامله گران انتظار سال 2024 بهتری دارند

TJS BP oil and gas

به گزارش رویترز، قیمت نفت خام آماده است تا سال 2023 را با کاهشی نزدیک به 10 درصد به پایان برساند که اولین کاهش سالانه در دو سال اخیر است. این رکود به دنبال نوسانات بی ثبات ناشی از نگرانی های ژئوپلیتیکی، کاهش تولید و تلاش های جهانی برای مهار تورم است.

در آخرین روز معاملاتی سال، معاملات آتی نفت خام برنت با 48 سنت (0.6 درصد) افزایش با نوسانات نسبتاً کمی روبرو شد و در ساعت 09:30 صح بوقت ایران روز جمعه به 77.63 دلار در هر بشکه رسید. به طور همزمان، معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) 0.5 درصد افزایش یافت و در 72.14 دلار معامله شد.

قیمت نفت در روز جمعه پس از کاهش 3 درصدی روز قبل، به دلیل تشدید نگرانی ها در مسیر دریای سرخ، تثبیت شد. شرکت های بزرگ کشتیرانی مسیرهای دریای سرخ را به دلیل هدف قرار دادن کشتی ها توسط گروه شبه نظامی حوثی یمن به حالت تعلیق درآورده بودند.

علیرغم تثبیت موقت، هر دو شاخص برنت و WTI قرار است در پایین‌ترین سطح پایان سال خود از سال 2020 بسته شوند، زمانی که همه‌گیری به شدت بر تقاضا تأثیر گذاشت و منجر به سقوط قابل توجه قیمت‌ها شد.

ثابت شده است که کاهش تولید اوپک پلاس برای حمایت از قیمت‌ها کافی نیست و معیارها نسبت به اوج خود در سال جاری نزدیک به 20 درصد کاهش داشته‌اند.

در مقایسه با سهام جهانی، عملکرد نفت امسال ضعیف بوده است. همانطور که شاخص سهام MSCI (.MIWD00000PUS) که سهام 47 کشور را دنبال می کند نشان می دهد، از ابتدای سال این شاخص تقریباً 20 درصد افزایش یافته است. این واگرایی ناشی از خوش بینی سرمایه گذاران پیرامون کاهش سریع نرخ بهره از سوی فدرال رزرو ایالات متحده در سال آینده است.

در بازار ارز، شاخص دلار آمریکا در مسیر کاهش 2 درصدی در سال 2023 پس از دو سال رشد قوی قرار دارد. به گفته کارشناسان صنعت، کاهش نرخ بهره مورد انتظار، کاهش بالقوه هزینه‌های استقراض مصرف‌کننده در مناطق عمده مصرف‌کننده، همراه با دلار ضعیف‌تر که نفت را برای خریداران خارجی مقرون به صرفه‌تر می‌کند، ممکن است به افزایش تقاضا در سال 2024 کمک کند.

نظرسنجی رویترز از 30 اقتصاددان و تحلیل‌گر پیش‌بینی می‌کند که میانگین قیمت نفت برنت در سال 2024 به‌طور متوسط 84.43 دلار در هر بشکه باشد، در مقایسه با میانگین حدود 80 دلار در هر بشکه در سال جاری و بالاترین رقم بیش از 100 دلار در سال 2022 پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید