اخبار فارکس

با وجود رشد 14 درصدی در سال 2023، اونس جهانی طلا با مشکل مواجه است

اونس جهانی طلا XAUUSD

با وجود عقب نشینی اخیر از اوج سه هفته ای خود در 2089 دلار با هدف افزایش 14 درصدی سالانه، مسیر اونس جهانی طلا به سمت یک پایان سال مثبت دست نخورده باقی می ماند.

با پایان سال 2023، جذابیت طلا همچنان ادامه دارد و در جلسه آسیایی در آخرین روز معاملاتی مورد توجه قرار گرفته است. این افزایش به دلیل جو خوشبینانه محتاطانه بازار و تضعیف دلار آمریکا است. سرمایه‌گذاران، با پیش‌بینی جریان‌های پایان سال، با خودداری از آغاز گمانه زنی‌های جهت‌دار جدید بر روی طلا، احتیاط را رعایت می‌کنند. در نتیجه، این فلز گرانبها در مرحله تثبیت صعودی شناور است و در حدود 2070 دلار قرار دارد.

در جلسه آتی، عواملی مانند تمایل به ریسک، حرکت دلار آمریکا و برداشت سود در معرض تأثیر قابل توجهی بر قیمت طلا هستند. معامله گران، با اتخاذ یک موضع حاشیه ای در انتظار تعطیلات آخر هفته طولانی سال نو، به فاز تثبیت فعلی فلز کمک می کنند.

روز پنجشنبه شاهد نوسانات زیادی در قیمت طلا بودیم و در ابتدا یک اوج سه هفته ای را کاهش داد و سپس به زیر 2070 دلار رسید. افزایش اولیه به دلیل تداوم ضعف دلار و کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بود. این روند با حراج قوی اوراق قرضه ایالات متحده و افزایش انتظارات برای کاهش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده تقویت شد.

با این حال، دلار آمریکا از پایین‌ترین سطح پنج ماهه خود در برابر ارزهای اصلی، افزایش شدیدی را تجربه کرد که با افزایش جزئی در بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده تقویت شد. فعالان بازار در حالی که روز جمعه شرایط نقدینگی ضعیف‌تری را دنبال می‌کردند، درگیر سود بردن از شورت‌های دلاری بودند.

علیرغم داده‌های مختلف اقتصادی ایالات متحده، سرمایه‌گذاران نگرانی‌ها را نادیده گرفتند و به دلار آمریکا اجازه دادند نفس راحتی بکشد. بر اساس گزارش انجمن ملی مشاوران املاک، شاخص فروش خانه در انتظار ایالات متحده، یک معیار آینده‌نگر بر اساس امضای قراردادها، نسبت به سال گذشته کاهش 5.2 درصدی را نشان داد. به طور همزمان، وزارت کار ایالات متحده افزایش 12000 نفری در مطالبات جدید مزایای بیکاری دولتی را در هفته گذشته فاش کرد که در مجموع به 218000 رسید.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا نشان می‌دهد که انتظار می‌رود با نزدیک شدن به سال جدید، با حفظ موقعیت قوی این فلز گرانبها، روند تثبیت ادامه یابد.

نمودار روزانه طلا - 8 دی
نمودار روزانه طلا – 8 دی

علیرغم بسته شدن روز پنجشنبه زیر مقاومت خط روند صعودی که در حال حاضر روی 2084 دلار مشخص شده است، خریداران طلا ممکن است احتیاط کنند. با این حال، شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) همچنان صعودی است و اعتماد خریداران را القا می کند.

برای پیشروی قانع‌کننده‌ای فراتر از وضعیت فعلی، بسیار مهم است که قیمت طلا از مرز 2100 دلار عبور کند. فراتر رفتن از این سطح امکان یک روند صعودی جدید را با هدف قرار دادن بالاترین قیمت تاریخ 2144 دلار باز می کند.

در صورت اصلاح مجدد قیمت طلا، حمایت اولیه می تواند در پایین ترین سطح 2061 دلار ثبت شده در روز چهارشنبه شناسایی شود. یک نزول بیشتر می تواند سطح روانی 2050 دلار را آزمایش کند.

برای خریداران طلا، خط دفاعی نهایی بر روی میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) قرار دارد که در 2035 دلار قرار دارد. این سطح به عنوان یک نقطه حمایتی حیاتی در صورت هرگونه فشار نزولی بر قیمت طلا عمل می کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس