اخبار فارکس

لیر ترکیه در مقابل دلار با توجه به تولید ناخالص داخلی ترکیه و NFP ایالات متحده، به حدود 26.50 رسید

لیر ترکیه TRY - lira

جفت USD/TRY با عقب نشینی به 26.50 قبل از شروع جلسه اروپا در روز دوشنبه، ضررهای ملایمی را تجربه می کند. لیر ترکیه (TRY) علیرغم تلاش برای بازگشت از پایین ترین سطح خود در دو ماه گذشته در روز قبل، به دلیل عقب نشینی عمومی دلار آمریکا نتوانست بهبود خود را حفظ کند. کاهش این جفت نیز تحت تأثیر احساسات معامله گران پس از انتشار داده های اقتصادی مهم از ترکیه و ایالات متحده در این هفته است.

کاهش ارزش دلار تا حدودی به نگرانی در مورد توانایی فدرال رزرو برای به تاخیر انداختن تعدیل سیاست های خود با توجه به داده های ضعیف اخیر نسبت داده می شود. در سخنرانی های هفته گذشته در رویداد جکسون هول، مقامات فدرال رزرو بر اتکا به داده ها هنگام تصمیم گیری های سیاسی تاکید کردند. این عدم اطمینان در مورد رویکرد فدرال رزرو، همراه با افزایش اخیر نرخ بهره توسط بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT)، فشار نزولی را بر هر دو گرین‌بک و جفت USD/TRY وارد می‌کند.

اظهارات جروم پاول رئیس فدرال رزرو توجه زیادی را به خود جلب کرد زیرا او موضع خود را در مورد حفظ نرخ های بهره پایین برای مدت طولانی تکرار کرد. وی اذعان کرد که سیاست فعلی محدودکننده است اما نسبت به تعیین سطح نرخ خنثی ابراز تردید کرد. پاول همچنین بر لزوم پرداختن به عدم اطمینان اقتصادی با سیاست گذاری پولی انعطاف پذیر تاکید کرد.

در اقدامی شگفت‌انگیز، CBRT نرخ‌های معیار خود را به 25% افزایش داد که از انتظارات افزایش 20% و نرخ قبلی 17.5% فراتر رفت. هدف از این تصمیم کنترل تورمی بود که به دلیل اختلالات ناشی از آتش سوزی در مسیر تجارت بین المللی در نزدیکی ترکیه افزایش یافته بود.

در میان این تحولات، S&P 500 Futures از پایین‌ترین حد یک هفته‌ای خود به تقریباً 4420 رسید و رشد 0.10 درصدی را در طول روز ثبت کرد. در همین حال، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در حدود 4.23 درصد بود و روند صعودی چهار هفته ای خود را با زیان هفتگی جزئی پس از عقب نشینی از بالاترین سطح خود از سال 2007 متوقف کرد. شاخص دلار آمریکا (DXY) از اوج خود از اول ژوئن تا کنون کاهش یافت (حدود 104.05).

با نگاهی به آینده، حرکت USD/TRY متاثر از ارقام رشد سه ماهه دوم سال 2023 ترکیه، شاخص قیمت اصلی مصرف شخصی (PCE) برای ماه جولای (سنج تورم ترجیحی توسط فدرال رزرو) و داده های اشتغال ماهانه از ایالات متحده خواهد بود.

از نقطه نظر فنی، مگر اینکه جفت USD/TRY بتواند به وضوح از خط حمایت سابق که اکنون به عنوان مقاومت در حدود 27.10 عمل می کند، گذر کند، خرس ها احتمالاً مزیت خود را حفظ خواهند کرد. با این حال، ممکن است احتیاط بین فروشندگان با نزدیک شدن به سطح حمایت افقی در 25.65 غالب شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس