اخبار فارکس

بازاری آرام در روز پس از کریسمس – تضعیف دلار به دلیل تغییر لحن فدرال رزرو

اقتصاد جهانی

در روز سه‌شنبه، سهام آسیایی معاملات محتاطانه‌ای را به نمایش گذاشتند. دلار نزدیک به پایین‌ترین سطح پنج ماهه خود در نوسان است، که ناشی از کاهش تورم ایالات متحده می باشد و به انتظارات برای کاهش قریب‌الوقوع نرخ بهره توسط فدرال رزرو دامن زد.

سرمایه گذاران همچنان در حال جذب داده های منتشر شده در جمعه گذشته هستندکه نشان دهنده کاهش قیمت های ایالات متحده برای اولین بار در بیش از 3 سال پیش اتفاق می افتد و بر انعطاف پذیری اقتصاد امریکا تاکید می کند.

گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن (MIAPJ0000PUS) 0.18 درصد افزایش یافت و در انتظار رشد 1.6 درصدی برای سال بود. شاخص نیکی ژاپن (.N225) افت جزئی 0.07 درصدی را تجربه کرد اما جایگاه خود را به عنوان بهترین بازار سهام آسیایی با عملکرد 27 درصد رشد در سال حفظ کرد.

امروز با توجه به بسته بودن چندین بازار، از جمله بازارهای استرالیا، نیوزلند و هنگ کنگ برای تعطیلات باکسینگ دی، انتظار می رفت حجم معاملات در این روز پس از کریسمس کم باشد.

سرمایه گذاران سهام از سیگنال های اخیر فدرال رزرو در مورد آینده نرخ بهره استقبال کردند. پس از نشست سیاست گذاری در 13 دسامبر، فدرال رزرو به پایان چرخه انقباض خود اشاره کرد و به کاهش احتمالی نرخ بهره در سال آینده اشاره کرد.

تحلیلگران سیتی خاطرنشان کردند: “فدرال رزرو به شدت لحن خود را تغییر داده است تا شرایط مالی را تسهیل کند.” تورم هسته ای کندتر و نگرانی های فزاینده رکود را به عنوان عوامل موثر بر تغییر زبان مقامات فدرال رزرو ذکر کردند.

طبق ابزار CME FedWatch، بازارها در حال حاضر با احتمال 75 درصد کاهش 25 واحدی نرخ توسط فدرال رزرو در ماه مارس، در مقایسه با 21 درصد احتمال در پایان نوامبر، قیمت گذاری می کنند. علاوه بر این، بازارها بیش از 150 واحد کاهش نرخ را در سال آینده پیش بینی می کنند.

در بازارهای آسیایی، سهام چین (.SSEC) در معاملات اولیه 0.12 درصد کاهش یافت که تحت تأثیر مقررات جدید در هزینه بازی های ویدیویی قرار گرفت. امروز شاخص Hang Seng هنگ کنگ (.HSI) بسته باقی ماند.

بازار فارکس در فضای تعطیلات با معاملات کم تحرکات ملایمی را تجربه می کند، به طوری که شاخص دلار در 101.65 نزدیک به پایین ترین سطح پنج ماهه 101.42 در روز جمعه بود. این شاخص برای سال 1.8 درصد کاهش یافته است و به طور بالقوه به زنجیره برد دو ساله خود پایان می دهد.

ین ژاپن در 142.30 در هر دلار ثابت ماند، این احتمال وجود دارد که بانک ژاپن (BOJ) به سیاست نرخ بهره منفی خود پایان دهد و به تقویت اخیر ارز کمک کند. ین در این ماه 4 درصد افزایش یافته است و دومین ماه متوالی افزایش ارزش خود در برابر دلار است. با این حال، در کل سال 2023، ین 7.8 درصد در برابر دلار کاهش یافته است.

کازوئو اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد که احتمال دستیابی به هدف تورم بانک مرکزی “به تدریج در حال افزایش است” و در صورتی که چشم انداز دستیابی پایدار به هدف 2 درصدی “به اندازه کافی” افزایش یابد، BOJ تغییرات سیاستی را در نظر خواهد گرفت.

در بازار کالا، نفت خام آمریکا 0.1 درصد افزایش یافت و به 73.63 دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت به 79.06 دلار رسید که 0.42 درصد در روز کاهش یافت. در حالی که سرمایه گذاران تنش های خاورمیانه را پس از حملات حوثی ها به کشتی هایی که کشتیرانی و تجارت جهانی را مختل می کند، تحت نظر داشتند، معاملات سبک در بازار غالب شد.

هر اونس طلا با 0.5 درصد افزایش به 2063.89 دلار رسید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس