اخبار فارکس

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره کلیدی خود را 2.5 واحد درصد افزایش داد و به 42.5 درصد رساند

ترکیه اقتصادی

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه نرخ بهره کلیدی خود را 2.5 واحد درصد افزایش داد تا با تورم بالا مبارزه کند که در ماه گذشته به 61.98 درصد رسید و باعث فشار مالی برای بسیاری از خانوارها شده است. کمیته سیاست پولی نرخ بهره را به 42.5 درصد افزایش داد که هفتمین افزایش متوالی نرخ بهره را رقم زد. با این حال، این بانک پیشنهاد کرد که این افزایش نرخ ها، که هزینه های استقراض را از 8.5 درصد به 42.5 درصد فعلی رساند، ممکن است به زودی به پایان برسد.

این کمیته قصد خود را برای تکمیل چرخه انقباض در سریع ترین زمان ممکن ابراز کرد و تاکید کرد که اقباض پولی تا زمانی که برای ثبات قیمت پایدار لازم باشد حفظ خواهد شد. این سلسله افزایش نرخ‌ها به دنبال تغییر سیاست‌های رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان بود که پس از انتخاب مجدد خود در ماه مه، تیم اقتصادی جدیدی از جمله مهمت شیمشک وزیر دارایی و حفظیه گی ارکان، رئیس بانک مرکزی را منصوب کرد.

رویکرد قبلی اردوغان برای کاهش نرخ‌ها برای مبارزه با تورم منجر به برکناری روسای بانک مرکزی شد که در برابر چنین سیاست‌هایی مقاومت می‌کردند و باعث ایجاد چالش‌های اقتصادی و بحران ارزی شد. افزایش نرخ های اخیر با روندهای جهانی مطابقت دارد، زیرا بانک های مرکزی در سراسر جهان نرخ های بهره را برای رسیدگی به تورم مرتبط با بازگشت پس از کووید-19 و درگیری در اوکراین افزایش دادند.

متخصصان بازار با اذعان به اینکه هنوز برای مهار تورم باید کار کرد، نسبت به جهت گیری اقتصادی ترکیه خوش بین هستند. اوراق قرضه ترکیه در ماه گذشته در بین اقتصادهای بزرگ عملکرد قوی داشته است. تحلیلگران پیشنهاد می کنند که بانک مرکزی ممکن است افزایش نرخ بهره را در ماه آینده تکمیل کند و به 45 درصد برسد و ممکن است قبل از انتخابات محلی در ماه مارس، افزایش نرخ بهره را متوقف کند.

لیر ترکیه به این افزایش نرخ محدود واکنش نشان داد و به بالاترین رقم تاریخی خود رسید. امروز قیمت لیر به دلار با 0.32% افزایش تا کنون به نرخ 29.21 دلار رسیده است. لیر به یورو نیز با 0.60% افزایش به نرخ بی ساقه 35.25 رسیده است که نشان از تضعیف پول ترکیه در مقابل ارزهای اصلی را دارد. در زیر می توانید نمودار 1 ساله لیر ترکیه را تماشا نمایید.

نمودار لیر به دلار - 1 دی
نمودار لیر به دلار – 1 دی
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس