ثبات دوباره قیمت نفت با وجود تنش های خاورمیانه و رکورد تولید ایالات متحده

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام در روز پنجشنبه با کاهش روبرو شد که نشان دهنده پایان یک دوره سه روزه برد بود. نگرانی‌ها در مورد کاهش تقاضا، به دلیل افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام ایالات متحده، نگرانی‌ها در مورد اختلالات تجارت جهانی مرتبط با تنش‌ها در خاورمیانه را تحت الشعاع قرار داد.

تا ساعت 10:30 صبح بوقت ایران، معاملات آتی نفت برنت 11 سنت معادل 0.14 درصد کاهش یافت و به 79.59 دلار در هر بشکه رسید. به طور همزمان، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به 74 دلار در هر بشکه رسید که نشان دهنده کاهش 22 سنت یا 0.3 درصدی است. علیرغم اینکه هر دو معیار در سه جلسه قبل افزایش داشتند، تمرکز به نگرانی در مورد تقاضای جهانی برگشت. به گفته تسویوشی اوئنو، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی NLI، وضعیت دریای سرخ تاثیر محدودی بر نفت دارد مگر اینکه به تنگه مهم هرمز گسترش یابد. علاوه بر این، افزایش ذخایر نفت خام ایالات متحده و تولید بی سابقه نفت داخلی به فشار نزولی بر قیمت نفت کمک کرد.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) برخلاف انتظار تحلیلگران از کاهش 2.3 میلیون بشکه ای در هفته منتهی به 15 دسامبر، افزایش شگفت انگیزی را در ذخایر نفت خام آمریکا گزارش داد که 2.9 میلیون بشکه افزایش یافت. علاوه بر این، EIA تاکید کرد که تولید نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته به رکورد 13.3 میلیون بشکه در روز رسید و از اوج قبلی 13.2 میلیون بشکه در روز فراتر رفت.

در حالی که حدود 12 درصد از ترافیک جهانی از دریای سرخ و کانال سوئز عبور می کند، تحلیلگران خاطرنشان کردند که تأثیر آن بر عرضه نفت تاکنون محدود بوده است. دلیل این امر این است که بیشتر نفت خام خاورمیانه از طریق تنگه هرمز صادر می شود.

نائوهیرو نیمورا، یکی از شرکای مشاوره ریسک بازار، با توجه به چشم‌انداز آینده، پیش‌بینی کرد که بدون کاهش تولید اضافی توسط اوپک پلاس در سال جاری، قیمت نفت خام برنت احتمالا تا پایان سال در محدوده مشخصی باقی خواهد ماند. وی بر اهمیت آمارهای کلیدی اقتصادی و واکنش دلار آمریکا به آنها تاکید کرد. نیمورا پیش بینی کرد که WTI در ماه جاری بین 70 تا 75 دلار معامله شود.

علاوه بر این، ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده که محدودیت قیمت نفت روسیه را در دریا اعمال می کند، اصلاحاتی را در رژیم پایبندی خود در روز چهارشنبه اعلام کرد. وزارت خزانه داری نشان داد که این تغییرات دور زدن سقف تحمیلی را برای صادرکنندگان روسی چالش برانگیزتر می کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید