اخبار فارکس

انعطاف پذیری بازارهای روسیه، با وجود بسته جدید تحریم های اتحادیه اروپا

نفت روسیه

روز دوشنبه، بازارهای روسیه با رشد قابل توجهی بسته شد زیرا شاخص بورس مسکو با 1.4 درصد افزایش به 3076.26 واحد رسید و RTS با 1.4 درصد افزایش به 1075.5 واحد رسید.

تحلیلگران به کاهش تنش در بازار روسیه اشاره کردند که عوامل مثبتی از جمله افزایش متوسط نرخ بهره بانک مرکزی روسیه به 16 درصد، افزایش قیمت نفت و پویایی مثبت بازار جهانی را شامل می شود. بازار روسیه همچنین به بسته دوازدهم تحریم های اتحادیه اروپا که شامل ممنوعیت واردات الماس و سایر محدودیت های صادرات و واردات بود، واکنشی نشان نداد.

شرکت الماس آلروسا با افزایش 1.84 درصدی قیمت‌ها در برابر تحریم‌های جدید مقاومت نشان داد. این افزایش به دلیل حمایت هند از الماس روسیه است که نشان داده است علیرغم تحریم های جدید قصد دارد به خرید الماس از روسیه ادامه دهد.

روبل روسیه در روز گذشته اندکی تقویت شد و ثبات را در حدود 90 دلار در هر دلار حفظ کرد که با حمایت بانک مرکزی روسیه، افزایش قیمت نفت و کاهش ارزش دلار آمریکا همراه بود. قیمت نفت به این احساسات مثبت کمک کرد زیرا در روز دوشنبه بیش از 2 درصد افزایش یافت. قیمت نفت برنت با 0.19 درصد افزایش به 78.10 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که WTI با 0.04 درصد افزایش به 72.50 دلار رسید. عوامل مثبت در بازار نفت شامل پیش بینی مطلوب آژانس بین المللی انرژی برای رشد تقاضای جهانی نفت، محدودیت حرکت نفتکش ها از طریق کانال سوئز به دلیل تنش ها در یمن، و اعلام روسیه برای کاهش عرضه از اواسط دسامبر بود.

نمودار روزانه روبل روسیه 28 آذر
نمودار روزانه روبل روسیه 28 آذر

بطور خلاصه، با وجود تحریم های اتحادیه اروپا، بازار روسیه انعطاف پذیری نشان داده است. روبل به دلیل افزایش نرخ بهره بانک مرکزی و افزایش قیمت نفت، حدود 90 دلار در هر دلار تقویت شد. به طور کلی، تحلیلگران به کاهش تنش اشاره کردند که ناشی از رویکرد سنجیده بانک مرکزی، پویایی مثبت جهانی و خوش بینی در بازار نفت است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس