اخبار فارکس

قیمت اونس جهانی طلا منتظر سیگنال های اقتصادی بیشتر برای جهت گیری است

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا (XAU/USD) هفته را با روندی نسبتاً مثبت آغاز کرد و از کاهش اندک دلار آمریکا (USD) و بازدهی پایین اوراق قرضه آمریکا بهره مند شد. این فلز گرانبها که کمی بالاتر از مرز 2020 دلار معامله می شود، با خوش بینی فزاینده ای که چرخه انقباض جهانی به پایان رسیده است، حمایت می شود. علیرغم اظهارات تندروانه مقامات فدرال رزرو (Fed) در روز جمعه، با شروع هفته جدید، دلار در حال کاهش است.

فعالان بازار مشتاقانه به دنبال نشانه های بیشتری در مورد زمان بندی تعدیل های اولیه نرخ بهره بانک مرکزی هستند، با تمرکز بر انتشار آتی ارقام تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم ایالات متحده در روز پنجشنبه و جمعه شاخص قیمت های هزینه های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE). این اطلاعات اقتصادی منتشر شده پتانسیل افزایش نوسانات دلار آمریکا را دارد و ممکن است به طلا در تعیین مسیر کوتاه مدت آن کمک کند.

در خلاصه بازار روزانه، طلا در حال حاضر به دنبال حفظ قیمت بالاتر از سطح روانی 2000 دلار است، زیرا دلار آمریکا همچنان تحت تأثیر انتظارات کاهش نرخ بهره بانک مرکزی در اوایل سال 2024 قرار دارد.

علیرغم اظهارات اخیر اعضای فدرال رزرو، سرمایه گذاران نسبت به شروع خروج فدرال رزرو از سیاست های پولی محدودکننده ابراز اطمینان می کنند. بازارهای آتی حاکی از 67 درصد احتمال کاهش 25 واحد پایه (bps) در ماه مارس هستند.

داده های منطقه یورو نشان می دهد که اعتماد تجاری آلمان بر خلاف انتظارات برای بهبود در دسامبر کاهش یافته است. این توسعه با کاهش پیش‌بینی‌شده اقتصادی که توسط ارقام دلسردکننده PMI در هفته گذشته نشان داده شد، همسو است.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

از نظر تحلیل تکنیکال، طلا در حال حاضر وضعیت تردید را نشان می‌دهد زیرا بالاتر از سطح 2020 دلار است. تصویر کلی فنی نشان می دهد که این فلز گرانبها به خوبی بالای مرز 2000 دلار پشتیبانی می شود. با این حال، هنگام بررسی نمودارهای روزانه، فقدان جهت روشن قابل توجهی وجود دارد، شاخص قدرت نسبی ساعتی و 4 ساعته (RSI) تقریباً در نزدیکی خط وسط 50 ثابت باقی می‌مانند، که نشان از بلاتکلیفی روند دارد.

علیرغم روند صعودی گسترده تر که از اوایل اکتبر در حدود 1800 دلار دست نخورده باقی مانده است، به نظر می رسد که گاوها اعتماد به نفسی برای شروع مجدد اوج های قبلی در 2040 دلار ندارند. این احساسات محتاطانه در جلسه معاملات آرام مشاهده شده امروز مشهود است، زیرا سرمایه گذاران قبل از انجام گمانه زنی های های مهم منتظر داده های اضافی هستند.

از سوی دیگر، برای یک حرکت صعودی متقاعد کننده تر، طلا باید از محدوده 2040 تا 2050 دلار عبور کند. پیشی گرفتن موفقیت آمیز از این سطح می تواند اعتماد به نفس را در بین گاوها ایجاد کند و به طور بالقوه منجر به گسترش به سمت منطقه 2065 دلاری شود، با هدف نهایی که آزمون مجدد بالاترین سطح تاریخ در 2150 دلار است.

در مقابل، طلا دارای یک منطقه حمایتی مهم در محدوده 2015 تا 2020 دلار است. این ناحیه دارای اهمیت است زیرا نشان‌دهنده تلاقی میانگین‌های متحرک 50 و 100 میانگین متحرک ساده (SMA) در نمودارهای 4 ساعته است و با سطح 50% فیبوناچی بازگردانی رالی اکتبر-دسامبر مطابقت دارد. شکست زیر این منطقه حمایتی می تواند فشار نزولی را تشدید کند و منطقه حمایتی 1977 دلاری را به عنوان سطح قابل توجه بعدی برای نظارت وارد بازی کند.

برای تماشای نمودار تحلیل تکنیکال طلا روی این لینک کلیک نمایید.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس