تا زمانی که اونس جهانی طلا بالای 2016 دلار است، خریدران امیدوار هستند

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا در معاملات روز دوشنبه آسیا در حدود قیمت 2020 دلار ثابت مانده است و پس از یک عقب نشینی قابل توجه در یک هفته پرتلاطم، آرامش خود را حفظ کرده است. با نزدیک شدن بازارها به دوره قبل از کریسمس، طلا برای گزارش تورم آتی ایالات متحده در اواخر هفته برای تعدیل بالقوه آماده است که بر انتظارات مربوط به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده برای سال آینده تأثیر خواهد گذاشت.

با معطوف شدن توجه به هفته پیش رو، تمرکز طلا به داده های تورم PCE ایالات متحده تغییر می کند. تصمیم سیاست پولی بانک ژاپن (BoJ) نیز به عنوان یک عامل حیاتی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند حرکت تازه‌ای به بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و دلار آمریکا بدهد و متعاقباً بر مسیر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

اجماع بازار پیش‌بینی می‌کند که بانک ژاپن از سیاست نرخ بهره منفی خارج شود و پس از پایان بررسی سیاست پولی دو روزه که برای سه‌شنبه برنامه‌ریزی شده است، نشانه‌هایی از این تغییر حمایت می‌کنند.

هر گونه اطلاعیه غیرمنتظره از سوی بانک مرکزی آمریکا می تواند منجر به افزایش نوسانات در جفت USD/JPY شود و به دلیل تأثیر دلار آمریکا، تأثیری بر قیمت طلا داشته باشد.

در این میان، موضع منفی فدرال رزرو همچنان به حمایت از قیمت طلا ادامه می دهد. تایید مجدد انتظارات فدرال رزرو برای کاهش نرخ در سال آینده، همراه با تصمیم برای حفظ نرخ های بهره در محدوده هدف 5.25 تا 5.50 درصد، به انعطاف پذیری مداوم طلا کمک می کند.

در حال حاضر، دلار آمریکا بهبود اخیر خود را حفظ کرده است، اما عملکرد ضعیف بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده فشار نزولی را بر گرینبک وارد کرده و حمایتی برای قیمت طلا فراهم می کند.

علیرغم ثبت افزایش هفتگی، طلا جمعه را در محدوده منفی به پایان رساند زیرا سرمایه گذاران ترجیح دادند از موقعیت های خرید خود سود ببرند. این حرکت به دنبال یک هفته پویا که تحت تسلط تحولات فدرال رزرو بود، زمینه را برای تمرکز این هفته بر داده‌های تورم PCE ایالات متحده و عبور از شرایط تجاری ضعیف فراهم کرده است.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

علیرغم کاهش قیمت طلا در روز جمعه از اوج اخیر خود نزدیک به بالاترین حد 8 روزه 2048 دلاری، روند غالب همچنان به نفع حرکت صعودی است.

نمودار روزانه اونس جهانی طلا - 27 آذر
نمودار روزانه اونس جهانی طلا – 27 آذر

تحلیل تکنیکال روزانه قیمت طلا برای معامله گران صعودی، مشروط به دو عامل کلیدی، مطلوب باقی می ماند. اولاً، تا زمانی که اندیکاتور شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) موقعیت خود را بالای خط وسط حفظ کند، و ثانیاً، تا زمانی که قیمت با موفقیت از میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) واقع در 2016 دلار دفاع کند.

بسته شدن روزانه کمتر از سطح اخیر به طور بالقوه می تواند باعث کاهش مجدد شود و قیمت را به سمت SMA 50 روزه در 1982 دلار هدایت کند. با این حال، عبور از آستانه 2000 دلار ممکن است چالش مهمی برای فروشندگان طلا ایجاد کند.

در مقابل، دستیابی به پذیرش بالاتر از منطقه حیاتی 2040 تا 2050 دلار برای از سرگیری بهبود قیمت طلا به سمت سطح قابل توجه روانی 2100 دلار حیاتی است. هدف صعودی بعدی در بالاترین حد تاریخ 2144 دلار تعیین شده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید