واکنش بازارها به افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو

اقتصاد امریکا

فدرال رزرو نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش داد و نرخ بهره یک شبه را به محدوده 5.25 تا 5.50 درصد رساند. بانک مرکزی از تورم همچنان بالا به عنوان دلیلی برای افزایش نرخ بهره یاد کرد که بالاترین نرخ سیاست بانک مرکزی ایالات متحده از سال 2001 است.

شاخص دلار امریکا DXY

شاخص دلار (DXY) که ارز ایالات متحده را در برابر شش همتای اصلی خود اندازه گیری می کند، در پی اعلام افزایش نرخ از سوی فدرال رزرو با 0.345 درصد کاهش به 1.1093 رسید.

بیانیه فدرال رزرو

بیانیه سیاسی فدرال رزرو درها را برای افزایش نرخ بهره دیگر در آینده باز گذاشت.

تحلیلگران بازار خاطرنشان کردند که نتیجه نشست FOMC تا حد زیادی مطابق انتظار بود، به طوری که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، لحن متعادلی را بین تندروها در مورد چشم انداز نرخ ها ایجاد کرد. اعتماد پاول به یک فرود نرم احتمالی در حالی که گزینه افزایش بیشتر نرخ ها یا حفظ نرخ ها را حفظ کرد، به کاهش دلار و رشد بازارهای سهام کمک کرد.

انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده، حتی با وجود نرخ‌های بهره محدودکننده، از بهبود شاخص دلار از پایین‌ترین سطح 15 ماهه در 18 جولای حمایت کرده است.

بانک مرکزی اروپا و سایر بانک های مرکزی

انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا نیز افزایش مشابهی نرخ بهره را در روز پنجشنبه ارائه کند، اما نگرانی‌ها در مورد کندی بالقوه اقتصادی تردیدها را در مورد افزایش بیشتر تا پایان سال افزایش داده است.

نشست روز جمعه بانک مرکزی ژاپن ممکن است در مورد سیاست کنترل منحنی بازده شفافیت ارائه کند. عملکرد استرلینگ تحت تأثیر نشست آتی تعیین نرخ بانک انگلستان است که در آن بازارها بین 25 یا 50 واحد در ثانیه افزایش نرخ بهره می برند.

واکنش دیگر بازارها به افزایش نرخ بهره

S&P 500 در ابتدا مقداری زیان را کاهش داد و حدود 0.1% کاهش یافت و به 4563.94 رسید. پاسخ بازار سهام نشان می دهد که سرمایه گذاران با توجه به تأثیر بالقوه آنها بر اقتصاد و درآمد شرکت ها، اقدامات و راهنمایی های فدرال رزرو را به دقت زیر نظر دارند.

در واکنش به افزایش نرخ بهره، بازدهی خزانه دو ساله ایالات متحده با 4.8 واحد کاهش به 4.845 درصد رسید و بازده اوراق 10 ساله خزانه داری با 5.1 واحد کاهش به 3.861 درصد رسید. بازده اوراق قرضه پایین نشان می دهد که سرمایه گذاران ممکن است در میان عدم اطمینان در بازار به دنبال امنیت باشند.

بیت کوین و اتریوم پس از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شاهد افزایش اندکی بودند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید