اخبار فارکس

سهام روسیه به بالاترین سطح از زمان بحران اوکراین رسید، روبل روسیه تضعیف شد

نفت روسیه

روبل روسیه روز پنجشنبه کاهش یافت و در باند باریک نزدیک به 90 در برابر دلار آمریکا معامله شد. روبل در برابر دلار 0.4 درصد ضعیف تر در 90.50 و بدون تغییر در 99.92 در برابر یورو بود.

دلار به روبل - USDRUB

روبل در سال جاری به دلیل کاهش صادرات و احیای واردات، با فشارهای ضعیفی روبرو بوده است. این ارز در اوایل ژوئیه به پایین‌ترین حد خود در بیش از 15 ماه گذشته رسید که ناشی از افزایش فشار در پی شورش مسلحانه نافرجام گروه مزدور واگنر بود.

تأثیر افزایش نرخ بهره

افزایش بیش از حد انتظار و 100 واحدی نرخ بهره توسط بانک روسیه به 8.5 درصد در هفته گذشته تأثیر فوری محدودی بر ارز داشت. با این حال، انتظار می‌رود که نرخ‌های بهره بالاتر با جذاب‌تر کردن سرمایه‌گذاری در دارایی‌های روسیه، از روبل حمایت کند.

نفت WTI

مالیات و قیمت نفت

مالیات های سررسید 28 ژوئیه، که در آن صادرکنندگان درآمد ارز خارجی را برای پرداخت بدهی های محلی تبدیل می کنند، می توانند از روبل حمایت کنند. علاوه بر این، قیمت های بالاتر نفت، با نزدیک شدن قیمت نفت برنت به بالاترین حد بیش از سه ماه اخیر، از شاخص های سهام روسیه حمایت کرده است.

عملکرد بازار سهام روسیه

شاخص MOEX روسیه مبتنی بر روبل به قوی‌ترین سطح خود از قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 رسیده است که در حال حاضر در 2991.0 واحد است. برخی از شرکت‌های بزرگ که پرداخت سود سهام را از سر می‌گیرند به عملکرد شاخص کمک کرده‌اند، اما تحت تاثیر عوامل ژئوپلیتیکی، زیر رکوردهای ثبت شده در اواخر سال 2021 باقی مانده است.

محرک‌های قدرتمند، از جمله شرکت‌هایی که درآمدهای نیمه اول را گزارش می‌کنند، شروع به تأثیرگذاری بر معاملات در بازار سهام روسیه کرده‌اند.

شاخص MOEX روسیه هنوز از مرز 3000 واحد عبور نکرده است و بازار باید عزم خود را برای جلوگیری از عقب نشینی های احتمالی در پایان هفته نشان دهد.

شاخص RTS بر اساس دلار با 0.2 درصد افزایش به 1041.1 واحد رسید و به بالاترین حد خود در بیش از یک ماه گذشته رسید.

سهام VTB و Yandex

پس از اینکه بانک VTB پیش‌بینی‌های وام‌دهی را افزایش داد و گزارش داد که در مسیر سودآوری در سال جاری قرار دارد، سهام 5.4 درصد بالاتر رفت. سهام غول فناوری Yandex در مسکو پس از گزارش ریزش سود شرکت، ثابت ماند.

مانند هر بازار مالی، عملکرد ارز و بازار سهام روسیه می تواند تحت تأثیر ترکیبی از عوامل، از جمله داده های اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیکی، قیمت نفت و احساسات سرمایه گذاران قرار گیرد. معامله گران و سرمایه گذاران باید از نزدیک این تحولات را رصد کنند تا در مورد روبل روسیه و دارایی های مرتبط تصمیم گیری کنند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس