روبل روسیه با توجه به افزایش انتظارات از بانک مرکزی، افزایش یافت

روبل روسیه

روبل روسیه در برابر دلار و یورو بهبود جزئی را نشان داد که تحت حمایت عوامل داخلی بود اما همچنان به دلیل نگرانی های ژئوپلیتیکی این افزایش محدود بود. تمرکز فعالان بازار بر بانک مرکزی بود، چرا که پیش بینی می شد روز جمعه نرخ بهره را افزایش دهد.

دلار به روبل - USDRUB

به طور خاص، روبل در برابر دلار 0.1 درصد قوی تر شد و در 91.28 معامله شد، و 0.2 درصد در برابر یورو افزایش یافت و در 102.41 معامله شد، پس از رسیدن به پایین ترین سطح 16 ماهه 102.8175 در معاملات اولیه. با این حال، 0.4 درصد در برابر یوان کاهش یافت و در 12.69 معامله شد.

اخیرا پول روسیه به دلیل کاهش صادرات و احیای واردات به تدریج در حال تضعیف بوده است. فشار بیشتری به دلیل شورش مسلحانه ناموفق گروه مزدور واگنر در اواخر ژوئن و همچنین حملات به زیرساخت های روسیه اعمال شد که بر ریسک پذیری تأثیر منفی گذاشت.

تحلیلگران پیش از این پیش بینی کرده بودند که بانک روسیه برای مقابله با تشدید فشار تورمی ناشی از کمبود نیروی کار و تقاضای قوی مصرف کننده، نرخ ها را 50 واحد پایه افزایش دهد و به 8 درصد برساند. با این حال، داده‌های اخیر تورم، افزایش انتظارات تورمی خانوارها در ماه جولای و شتاب در قیمت‌های مصرف کننده هفتگی را نشان می‌دهد، که برخی از تحلیلگران را بر آن داشت تا پیش‌بینی‌های خود را اصلاح کنند و افزایش قابل توجه‌تری نرخ را پیش‌بینی کنند.

انتظار می‌رود که نرخ بهره بالاتر، همراه با افزایش قیمت نفت، کاهش تقاضای داخلی برای ارز خارجی و پرداخت‌های مالیاتی آخر ماه توسط صادرکنندگان، از روبل حمایت کند. برخی از تحلیلگران Sberbank پیش‌بینی می‌کنند که روبل در برابر دلار در روز پنج‌شنبه نزدیک به 91 باقی می‌ماند اما در جمعه و هفته بعد افزایش می‌یابد.

در همین حال، شاخص‌های سهام روسیه با کاهش 0.3 درصدی شاخص دلاری RTS و شاخص روبلی MOEX روسیه 0.4 درصد کاهش یافت.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید