قیمت نفت به دلیل کشش ذخایر آمریکا و ریسک های موجود در خاورمیانه افزایش می یابد

TJS BP oil and gas

در معاملات روز پنج‌شنبه آسیایی، قیمت نفت خام با تکیه بر سودهای جلسه قبل افزایش یافت. این افزایش به دلیل کاهش بیش از حد انتظار هفتگی ذخیره‌سازی نفت خام آمریکا و چشم‌انداز خوش‌بینانه تقاضا پس از اشاره فدرال رزرو آمریکا مبنی بر کاهش هزینه‌های استقراض برای سال 2024 است.

تا ساعت 12:00 بوقت ایران، معاملات آتی برنت با 1.24 درصد افزایش معادل 92 سنت، به 75.18 دلار در هر بشکه رسید. در همین حال، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 0.46 درصد یا 32 سنت افزایش به 69.79 دلار در هر بشکه رسید.

بازار در روزهای گذشته به دلیل نگرانی در مورد امنیت عرضه نفت خاورمیانه در پی حمله یک نفتکش در دریای سرخ، شاهد حرکت صعودی بود.

قیمت نفت خام دیروز نیز قبل از نشست فدرال رزرو دوباره افزایش یافت و این رویداد به عنوان یک کاتالیزور اضافی برای مسیر صعودی نفت عمل کرد.

ثابت نگه داشتن نرخ های بهره توسط فدرال رزرو تأثیر مثبتی بر هزینه های استقراض مصرف کننده دارد و به طور بالقوه باعث تحریک رشد اقتصادی و افزایش تقاضا برای نفت می شود. علاوه بر این، این خبر به کاهش سه جلسه ای دلار کمک کرد و به پایین ترین سطح چهار ماهه رسید و قیمت نفت را برای خریداران خارجی مقرون به صرفه تر کرد.

با وجود این روند مثبت، از زمان اعلام دور جدید کاهش تولید اوپک پلاس در 30 نوامبر، قیمت آتی برنت تقریباً 10 درصد کاهش یافته است. اوپک پلاس شامل اوپک و متحدانش مانند روسیه است.

با این حال، برخی از تحلیلگران در مورد افزایش موجودی سوخت در ایالات متحده در هفته هشدار دادند که نشان دهنده کاهش تقاضای زمستانی است. برایان مارتین و دانیل هاینز، تحلیلگران ANZ تاکید کردند که علیرغم تحولات مثبت کلی، موجودی بنزین و عرقیات افزایش یافته است که نشان دهنده چالش های بالقوه در بازار است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید