اونس جهانی طلا برای افزایش بیشتر باید منطقه 2040 تا 2050 دلاری را شکست دهد

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا در نزدیکی بالاترین رقم شش روزه خود در حدود 2040 دلار تثبیت می شود که بازتاب تجدیدنظر سرمایه گذاران در مورد احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا (Fed) در سال آینده است. خریداران طلا قبل از رویدادهای آتی بانک مرکزی، به ویژه رویدادهای بانک مرکزی انگلیس (BoE) و بانک مرکزی اروپا (ECB) که قرار است تصمیمات نهایی سیاست خود را برای سال 2023 اعلام کنند، در حال توقف هستند.

افزایش اخیر قیمت طلا به دنبال دوره ای از رکود بود که در روز چهارشنبه نزدیک به پایین ترین سطح سه هفته ای 1973 دلار بود و تنها چرخش قابل توجه 50 دلاری را در طول معاملات آمریکا تجربه کرد. طلا با رهایی از حالت اصلاحی خود پس از رسیدن به بالاترین سطح تاریخ 2144 دلار، با غلبه بر موانع مهم مختلف، سطح 2025 دلار را به چالش کشید.

چرا طلا بالا رفت ؟

افزایش قیمت طلا را می توان به تغییر چشم انداز سیاست پولی فدرال رزرو برای سال 2024 نسبت داد که پیش بینی کاهش 75 واحدی (bps) نرخ در سال آینده را نشان می دهد. این با انتظارات بازار از سیاست فدرال رزرو همخوانی دارد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست خود، با تأکید بر احتمال کاهش نرخ بهره به عنوان حرکت سیاست بعدی فدرال رزرو، چشم انداز بدبینانه را تقویت کرد. پاول اظهار داشت: “به احتمال زیاد ما بیشتر از این افزایش نخواهیم داشت. سیاستگذاران در حال فکر کردن هستند و در مورد اینکه چه زمانی مناسب است نرخ ها را کاهش دهیم.” او بر تمرکز فدرال رزرو بر اجتناب از اشتباه حفظ نرخ های بالا برای یک دوره طولانی تاکید کرد، که انتظارات کاهش نرخ بهره را بیش از 100 واحد در سال آینده افزایش می دهد، در ماه مارس و مه به ترتیب شانس 87 و 100 درصد وجود دارد.

در پاسخ به این تحول، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به پایین ترین سطح 4 ماهه 3.971% کاهش یافت و شاخص دلار آمریکا به پایین ترین سطح خود از اوت در 102.56 رسید. تصمیم فدرال رزرو با انتظارات مربوط به روایت «نرخ‌های طولانی‌تر فدرال رزرو برای بالاتر» که پس از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده در روز سه‌شنبه ظاهر شده بود، در تضاد بود.

با توجه به اینکه ریسک های رویدادهای کلیدی از جانب ایالات متحده اکنون پشت سر گذاشته شده است، تمرکز به تصمیمات سیاستی BoE و ECB معطوف شده است. بازارها محورهای سیاستی هر دو بانک مرکزی را پیش بینی می کنند که به طور بالقوه از بهبود قیمت طلا حمایت می کند. با این حال، انتظار می‌رود بانک مرکزی در برابر انتظارات کاهش نرخ‌ها مقاومت کند و اختلاف سیاست بین فدرال رزرو و BoE را افزایش دهد و فشار بر دلار آمریکا را تشدید کند.

در هر صورت، قیمت طلا همچنان در موقعیت مطلوبی قرار دارد و از بازگشت بانک‌های مرکزی بزرگ جهانی به عادی‌سازی سیاست‌ها به دلیل نگرانی‌ها در مورد کاهش تورم سود می‌برد.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

مطابق با پیش‌بینی‌ها، قیمت طلا زمانی که به 1971 دلار رسید، تحت آزمایش میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) قرار گرفت. متعاقباً، خریداران بازگشت قوی داشتند و نرخ ها را به بالاتر از SMA حیاتی 21 روزه که در 2006 دلار در روز چهارشنبه قرار داشت، رساندند.

چارت اونس جهانی طلا - 23 آذر
چارت اونس جهانی طلا – 23 آذر

قیمت طلا پس از بسته شدن موفقیت آمیز روزانه بالای سد 21 روزه SMA، مسیر را به سمت سطح روانی 2100 دلار باز کرده است. با این حال، برای خریداران طلا برای حفظ شتاب، ایجاد موقعیت ثابت بالای منطقه عرضه 2040 تا 2050 دلار در مراحل اولیه ضروری است.

شاخص 14 روزه شاخص قدرت نسبی (RSI) ثابت می ماند و سطح 50 را بازیابی کرده است. این نشان دهنده پتانسیل سود بیشتر در آینده است.

در صورت مواجه شدن مجدد قیمت طلا با مقاومت در مجاورت منطقه 2050 دلاری، موج فروش مجددی ایجاد می شود که حمایت 50 روزه SMA را که در حال حاضر در 2012 دلار است، دوباره به کانون توجه قرار می دهد.

سطح حمایت قابل توجه بعدی در SMA نسبتاً ثابت 200 روزه، در 1954 دلار مشاهده شد. در زیر این سطح، امکان تست SMA 100 روزه با قیمت 1941 دلار وجود دارد. این سطوح در صورت کاهش قیمت طلا به عنوان سطح حمایت مناسب عمل می کنند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید