اخبار فارکس

اونس جهانی طلا پیش از تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره آسیب پذیر به نظر می رسد

اونس جهانی طلا XAUUSD

اوایل روز چهارشنبه، اونس جهانی طلا با چالش ناشی از رسیدن به پایین ترین حد خود در سه هفته آخر یعنی 1976 دلار قرار گرفت. پس از واکنش بازار به انتشار شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده آمریکا، طلا حرکت محتاطانه ای انجام داد. امروز توجه ها به اعلامیه های سیاست آتی فدرال رزرو آمریکا (Fed) برای شتابی جدید بالقوه معطوف شده است.

برای دنبال کردن آخرین رویدادهای روز صورت زنده به بخش تقویم اقتصادی ما مراجعه نمایید.

تاثیر تصمیم فدرال رزرو بر طلا

با وجود توقف موقت نزول اخیر، قیمت طلا همچنان در معاملات روز چهارشنبه متزلزل است. سرمایه گذاران احتیاط کرده و از دادن تعهدات جدید به فلز گرانبها قبل از رویداد مهم این هفتهتصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره و چشم انداز سیاست – خودداری می کنند. این احتیاط به ویژه پس از انتشار گزارش تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده افزایش یافته است که انتظارات فدرال رزرو را برای حفظ نرخ های بهره بالاتر برای یک دوره طولانی زنده کرد.

بر اساس گزارش اداره آمار کار وزارت کار (BLS) در روز سه شنبه، CPI در ماه گذشته افزایش جزئی 0.1 درصدی را نشان داد و وضعیت بدون تغییر ثبت شده در اکتبر را شکست. به طور سالانه، CPI در ماه نوامبر 3.1% افزایش یافت که نسبت به رشد 3.2% در اکتبر کاهشی اندک داشت. اگرچه ارقام کلی CPI با انتظارات بازار مطابقت داشت، جزئیات گزارش، افزایش شاخص سرپناه و شاخص خودرو و کامیون دست دوم را نشان داد. این تفاوت‌ها با پیش‌بینی بازار برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال آینده مغایرت داشت.

بلافاصله پس از انتشار داده‌های CPI ایالات متحده، دلار آمریکا یک کاهش اولیه را تجربه کرد، اما به سرعت در کنار بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده بازگشت. این زمانی رخ داد که سرمایه گذاران داده ها را هضم کردند و پیامدهای بالقوه آن را پیش از تصمیم روز چهارشنبه فدرال رزرو ارزیابی کردند. در نتیجه، قیمت طلا به زیر 1980 دلار سقوط کرد و در واکنشی شدید به گزارش CPI ایالات متحده، برای مدت کوتاهی به 1997 دلار نیز رسید.

با نگاه به آینده، همه نگاه ها به تصمیم قریب الوقوع فدرال رزرو دوخته شده است، که به طور گسترده پیش بینی می شود نرخ بهره را در محدوده 5.25٪ تا 5.50٪ حفظ کند. عوامل مهمی که باید تماشا کرد عبارتند از نظرات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و نمودار “نقطه به نقطه”، که می تواند بینشی از چشم انداز سیاست پولی بانک مرکزی در میان انتظارات کاهش بالقوه نرخ بهره در نیمه اول سال 2024 ارائه دهد. در حال حاضر، بازارها با تخصیص احتمال 43 درصد کاهش نرخ بهره در ماه مارس و احتمال 75 درصد برای ماه می به کار خود ادامه می دهند.

اگر پاول و سیاستگذاران دیگر انتظارات کاهش نرخ فدرال رزرو در سه ماهه اول سال 2024 را با استناد به سطوح تورم بالا و شرایط سخت بازار کار نادیده بگیرند، قیمت طلا احتمالاً با افزایش تقاضا مواجه خواهد شد. در مقابل، اگر پیش‌بینی‌های فدرال رزرو از انتظارات کاهش تهاجمی نرخ بهره حمایت کند که منجر به تضعیف گسترده دلار آمریکا شود، قیمت طلا می‌تواند شاهد بهبودی قوی باشد.

در این میان، انتظار می‌رود که فضای بازار که با ریسک گریزی قبل از رویداد فدرال رزرو دیده می‌شود، از دلار آمریکا حمایت کند و حرکات صعودی قیمت طلا را محدود کند.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

چارت طلا روزانه 22 آذر
چارت طلا روزانه 22 آذر

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا مسیری را نشان می دهد که هدف آن آزمایش میانگین متحرک 50 روزه (SMA) واقع در 1970 دلار است، پس از تشکیل حمایت قوی در زیر نزول های چند هفته ای در 1976 دلار.

شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) در حالی که زیر سطح 50 قرار دارد به تدریج کاهش می یابد. این از استدلال برای حرکت نزولی بیشتر بالقوه پشتیبانی می کند.

در صورتی که حرکت نزولی افزایش یابد، خطر به چالش کشیدن SMA نسبتاً ثابت 200 روزه در 1953 دلار وجود دارد. در صورت ادامه روند، سطح بعدی پشتیبانی در SMA 100 روزه با 1941 دلار است.

برعکس، برای بازگشت پایدار، ضروری است که طلا خود را بالاتر از SMA 21 روزه در 2006 دلار قرار دهد، که با بسته شدن کندل روزانه بالاتر از این سطح تأیید شده است.

در سناریوی بهبود موفقیت آمیز، خریداران طلا به بالاترین قیمت در 27 نوامبر و رسیدن به 2018 دلار و هدف نهایی منطقه عرضه 2040 دلار نگاه خواهند کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس