اونس جهانی طلا منتظر گزارش مهم تورم ایالات متحده

اونس جهانی طلا XAUUSD

سشن آسیایی روز سه شنبه شاهد توقف کاهش قیمت اونس جهانی طلا پس از دو روز متوالی کاهش قیمت بود. معامله گران طلا اکنون مشتاقانه منتظر انتشار داده های مهم تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده (ایالات متحده) هستند که انتظار می رود جهت تازه ای را ارائه دهد. ارقام CPI ایالات متحده لحن بازار را برای هفته آینده تعیین می کند و تمرکز بعدی به تصمیم فدرال رزرو ایالات متحده (Fed) برای نرخ بهره تغییر می کند.

برای دنبال کردن لحظه ای گزارش CPI به بخش تقویم اقتصادی مراجعه نمایید.

مرکز توجه داده های تورم ایالات متحده است

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که شاخص قیمت مصرف کننده در ایالات متحده با نرخ سالانه 3.1 درصد در نوامبر افزایش یابد، در حالی که رشد قبلی 3.2 درصد بود. انتظار می‌رود که شاخص CPI اصلی در طول دوره گزارش شده روی 4.0 درصد سال به سال تثبیت شود. با نگاهی به ماهانه، پیش‌بینی می‌شود که تورم سرفصل بهای مصرف کننده در ایالات متحده 0.1 درصد افزایش یابد، در حالی که رقم اصلی 0.3 درصد در ماه نوامبر افزایش می‌یابد که از 0.2 درصد مشاهده شده در اکتبر بیشتر است.

قرائت داده‌های CPI ایالات متحده بیش از انتظارات احتمالاً باعث ایجاد علاقه مجدد به خرید دلار و بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده خواهد شد. این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو برای مقابله با تورم، نرخ های بهره بالاتر را برای مدت طولانی تری حفظ کند، که در تضاد با انتظارات بازار از کاهش زودهنگام نرخ، احتمالاً در ماه مارس است.

در مقابل، کاهش قابل توجه در سرعت رشد CPI ایالات متحده می تواند انتظارات مربوط به کاهش نرخ فدرال رزرو را تقویت کند و فشار نزولی بر بازده دلار و اوراق قرضه ایالات متحده وارد کند. در نتیجه، مسیر قیمت طلا تحت تأثیر پویایی دلار آمریکا و واکنش بازار به داده‌های تورمی خواهد بود.

با این حال، شایان ذکر است که واکنش قیمت طلا به داده های CPI ایالات متحده ممکن است کوتاه مدت باشد، زیرا معامله گران مواضع خود را قبل از اعلامیه های سیاست روز چهارشنبه فدرال رزرو تغییر می دهند.

پیش از انتشار CPI ایالات متحده، شاخص دلار آمریکا نزدیک به بالاترین حد سه هفته اخیر تثبیت شده است که با حمایت بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در بحبوحه خوش بینی فزاینده نسبت به فرود نرم اقتصاد ایالات متحده حمایت می شود. در حالی که قیمت طلا تلاش می کند تا نسبت به پایین ترین سطح سه هفته اخیر خود بهبود یابد، اما در زمان نوشتن این مقاله زیر آستانه 1990 دلار باقی مانده است.

علاوه بر این، کاهش انتظارات از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس به تقویت دلار آمریکا کمک می کند، به ویژه پس از داده های قوی تر از حد انتظار حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP). بر اساس ابزار CME FedWatch، بازارها در حال حاضر 45 درصد احتمال کاهش نرخ در ماه مارس را در مقایسه با 57 درصد یک هفته قبل تعیین می کنند. با این حال، 80 درصد احتمال کاهش نرخ در ماه مه بر اساس قیمت بازار وجود دارد.

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا

فعالیت‌های اخیر بازار نشان می‌دهد که طلا در روز دوشنبه زیر میانگین متحرک ساده 14 روزه (SMA) در 2006 دلار بسته شد، پس از شکست از حمایت خط روند صعودی در 2024 دلار که در روز جمعه مشاهده شد.

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا
ر

به نظر می رسد شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) ضعیف است و همچنان زیر سطح 50 است. این نشان می دهد که هرگونه حرکت بالقوه صعودی در قیمت طلا احتمالاً ماهیت کوتاه مدتی خواهد داشت.

سطح حمایت فوری در نزدیکی منطقه 1965 دلاری شناسایی شده است که نشان دهنده همگرایی پایین ترین سطح 20 نوامبر و SMA 50 روزه با روند صعودی است. اگر فروشندگان طلا با موفقیت جایگاه محکمی در زیر این سطح ایجاد کنند، توجه به SMA نسبتاً ثابت 200 روزه در 1952 دلار معطوف خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که SMA 100 روزه با قیمت 1941 دلار با نزول بیشتر، چالشی مهم برای فروشندگان طلا باشد.

برعکس، برای تحقق بخشیدن به بهبود، طلا باید پذیرش بالاتر از SMA 21 روزه در 2006 دلار را بر اساس بسته شدن کندل روزانه تضمین کند. متعاقبا، خریداران طلا بالاترین قیمت 2018 دلاری 27 نوامبر را در راه رسیدن به منطقه عرضه 2040 دلاری هدف قرار خواهند داد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید