اخبار فارکس

با شروع هفته بزرگ، فروشندگان طلا کنترل خود را افزایش می دهند

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا در حال حاضر در پایین ترین سطح 10 روزه خود در 1995 دلار است که در روز جمعه نیز ثبت شده بود. طلا در اوایل روز دوشنبه، به نظر می رسد آسیب پذیر باشد زیرا هفته با فعالیت های اصلی بانک مرکزی آغاز می شود. دلار آمریکا در شرایط بازار محتاطانه که با بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حمایت می شود، سودهای خود را حفظ می کند.

سرمایه گذاران طلا با توجه به ریسک های رویدادهای مهم، از جمله انتشار داده های تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، تصمیم فدرال رزرو (Fed) برای نرخ بهره و پیش بینی های به روز، محتاطانه به هفته نزدیک می شوند. این رویدادها برای ارزیابی مجدد انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو در سال آینده توسط بازار بسیار مهم هستند، به ویژه پس از آن که داده های خوش بینانه حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده در روز جمعه انتظارات از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس را کاهش داد.

آخرین گزارش بازار کار ایالات متحده حاکی از اضافه شدن 199000 شغل در ماه نوامبر است که از 150000 شغل در اکتبر فراتر رفته و بیش از انتظارات +180000 بوده است. کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری ایالات متحده به 3.7 درصد در مقایسه با 3.9 درصد، منعکس کننده تنگنای مداوم در بازار کار است و احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس را از 60 درصد به حدود 43 درصد کاهش می دهد.

این داده های مثبت اقتصادی بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و دلار آمریکا را تقویت کرده و به کاهش اصلاحی قیمت طلا کمک کرده است. در حالی که طلا به کمتر از 2000 دلار سقوط کرد، در پایان هفته گذشته توانست اندکی بهبود یابد.

با نگاهی به روند فعلی قیمت روز دوشنبه، فروشندگان طلا از تقویت دلار آمریکا سود می برند و به دلیل نگرانی ها در مورد کاهش تورم چین و تنش های ژئوپلیتیکی ادامه دار بین ایالات متحده و حوثی های یمن، احساسات ریسک محتاطانه باقی مانده است. حوثی های یمن با حوادث اخیر مربوط به نیروی دریایی فرانسه و حملات موشکی به سفارت آمریکا در بغداد، تهدید کردند که کشتیرانی در دریای سرخ را مختل خواهند کرد.

سرمایه گذاران به دلیل تشدید احتمالی درگیری اسرائیل و حماس در غزه که خطوط دریایی را در نزدیکی خلیج عدن تحت تأثیر قرار می دهد، در خطر هستند. علاوه بر این، CPI چین در ماه نوامبر شدیدترین کاهش خود را در سه سال اخیر تجربه کرد، همراه با تشدید کاهش تورم در کارخانه، که نشان دهنده افزایش فشارهای کاهش تورم و تضعیف بهبود اقتصادی است.

نوسانات قیمت طلا همچنان تحت تاثیر روندهای ریسک، انتظارات فدرال رزرو و پویایی دلار آمریکا خواهد بود، به خصوص که تقویم اقتصادی ایالات متحده در روز دوشنبه آرام است.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه قیمت طلا نشان دهنده تغییرات به نفع فروشندگان است. روز جمعه شاهد کاهش قیمت طلا در زیر سطح حمایتی خط روند صعودی در 2024 دلار بود که نشان دهنده شکست در روند بود.

شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) نیز وارد منطقه نزولی شده و به زیر سطح 50 سقوط کرده است. این امر حاکی از تداوم بالقوه ضعف در قیمت طلا است.

بررسی فنی اونس جهانی طلا - 20 اذر
بررسی فنی اونس جهانی طلا – 20 اذر

سطح حمایت فوری در پایین ترین سطح روز جمعه 1995 دلار شناسایی شده است. نقض این سطح می تواند منجر به کاهش قابل توجهی به سمت منطقه 1965 دلاری شود، جایی که پایین ترین سطح 20 نوامبر و میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) با هم همگرا هستند.

قبل از به چالش کشیدن SMA 50 روزه، فروشندگان طلا باید بر حمایت ثابت 1980 دلار غلبه کنند.

برعکس، برای اینکه خریداران طلا شروع به بازیابی کنند، باید پذیرشی بالاتر از SMA 21 روزه در 2005 دلار وجود داشته باشد که با بسته شدن کندل روزانه تأیید شده است. این می تواند راه را برای بهبودی کوتاه به سمت منطقه عرضه 2040 دلاری هموار کند. بالاترین قیمت 2018 دلاری 27 نوامبر ممکن است چالشی برای حرکت صعودی قبل از رسیدن به این منطقه عرضه باشد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس