سهام تسلا فضای بیشتری برای سقوط دارد و موسسات مالی قصد فروش سهام را دارند

Elon musk - tesla

سهام تسلا (TSLA) در روز چهارشنبه با افزایش متوسط 0.28 درصدی بسته شد، برخلاف شاخص NASDAQ که افت 0.58 درصدی را تجربه کرد. با این حال، احساسات بازار نسبت به سهام شرکت منعکس کننده یک موضع نزولی است که با روند نزولی کلی مشاهده شده در چهار ماه گذشته و پس از رویداد اخیر مدیر عامل شرکت، ایلان ماسک هماهنگ است.

گلدمن ساکس روز چهارشنبه گزارشی تحقیقاتی را منتشر کرد که در آن اجماع بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های تامینی در مورد سهام مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. متأسفانه برای سرمایه گذاران سهام TSLA، هر دو نوع مؤسسه، به طور متوسط، چشم انداز نزولی برای شرکت پیشرو خودروهای الکتریکی (EV) دارند.

گزارش گلدمن به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های موجود در سهام عمده S&P 500 که توسط صندوق‌های تامینی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نگهداری می‌شود، پرداخته است. این تحقیق نشان داد که همپوشانی بین این دو دسته از مدیران سرمایه‌گذاری معمولاً منجر به عملکرد بهتر می‌شود. با این حال، سهام تسلا به طور قابل‌توجهی در فهرست بلند همپوشانی غایب بود و آن را در زیر سهام‌هایی دسته‌بندی می‌کرد که هم در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری کم وزن بودند و هم در معرض موقعیت‌های فروش سنگین صندوق‌های تامینی قرار داشتند.

تا 31 اکتبر، 16.9 میلیارد دلار سهام TSLA شورت بود که 3 درصد از سهام شناور آن را تشکیل می داد. بر اساس تحقیقات گلدمن، تسلا از نظر ارزش در میان صندوق‌های تامینی، در بالاترین جایگاه فروش است. سایر موقعیت های شورت قابل توجه عبارتند از ExxonMobil (XOM)، اینتل (INTC) و RTX Corp. (RTX).

سود روز چهارشنبه تسلا در مقایسه با نام‌های دیگری مانند Rivian Automotive (RIVN) و Nio (NIO) نسبتاً اندازه‌گیری شد. بازدهی بلندمدت خزانه داری در روز چهارشنبه کاهش یافت و به احساس ریسک کمک کرد. Nio از گزارش‌هایی سود می‌برد که حاکی از برنامه‌هایی برای انحلال کسب‌وکار تولید باتری خود با هدف افزایش سودآوری است.

سهام لیتیوم روز چهارشنبه افزایش یافت زیرا مقررات ایالات متحده در مورد زنجیره تامین EV کمتر از حد انتظار محدود بود. قوانین جدید عمدتاً بر محافظت از اعتبارات مالیاتی خودروهای الکتریکی ایالات متحده در برابر سود شرکت های چینی متمرکز است. علاوه بر این، نفت خام برنت نیز در جلسه دیروز به حدود 74 دلار در هر بشکه سقوط کرد.

تحلیل تکنیکال سهام تسلا

سهام تسلا (TSLA) از زمانی که در 19 ژوئیه به اوج خود یعنی کمی کمتر از 300 دلار رسید، در روند نزولی قرار داشت. در هفته اخیر، TSLA پس از شکست در بالای خط بالای کانال نزولی قیمت، با کاهش دیگری روبرو شد. این شکست منجر به سه روز نزولی متوالی شد و الگویی به نام Three Black Crows را تشکیل داد که معمولاً نشان دهنده یک برگشت نزولی است.

تحلیل تکنیکال سهام تسلا
تحلیل تکنیکال سهام تسلا

اولین تایید این بازگشت احتمالی، پس از آزمایش مجدد احتمالی خط بالای نزولی، شکستن زیر میانگین متحرک ساده 9 روزه (SMA) خواهد بود که در حال حاضر درست زیر 240 دلار قرار دارد. یک شکست دیگر به زیر SMA 21 روزه در 233 دلار بیشتر نشان دهنده فروش بالقوه است و معامله گران پیش بینی می کنند تا سطح حمایت 210 دلار کاهش یابد. اگر روند نزولی در امتداد چرخش کامل کانال قیمت ادامه یابد، سهام TSLA می تواند برای آزمایش قیمت سطح پایین تا 180 دلار کاهش یابد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید