اخبار فارکس

رکورد قیمت اونس جهانی طلا در خلال افزایش ناآرامی ها در خاورمیانه

اخبار طلا

اونس جهانی طلا در حال حاضر پس از عقب نشینی قابل توجه از بالاترین رکورد خود یعنی 2144 دلار در اوایل آسیا در روز دوشنبه در حال تثبیت است. به دنبال نوسانات قابل توجهی که در آغاز هفته حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده مشاهده شد، طلا به زیر سطح 2100 دلار سقوط کرد.

عوامل متعددی در افزایش اخیر قیمت طلا نقش دارند. خریداران از اتفاقات روز جمعه سود برده اند، زیرا تنش های ژئوپلیتیکی بین یمن و ایالات متحده بر جذابیت طلا به عنوان دارایی امن افزوده است. ارتش آمریکا از حملات موشکی شورشیان حوثی یمن به سه کشتی تجاری در دریای سرخ خبر داد که تنش ها بین دو کشور را تشدید کرد.

همزمان، درگیری بین اسرائیل و حماس ادامه دارد، زیرا آتش بس شکست خورد و اسرائیل عملیات جنگی خود را در نوار غزه از سر گرفت. طلا که یک دارایی سنتی امن است، تمایل دارد از چنین تنش‌های ژئوپلیتیکی فزاینده‌ای سود ببرد.

با وجود این خطرات ژئوپلیتیکی، دلار آمریکا، یکی دیگر از ارزهای امن، به دلیل انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، نمی تواند الهام بگیرد. تلاش‌های جروم پاول، رئیس فدرال رزرو برای عقب‌نشینی از انتظارات مبنی بر چرخش سیاست‌ها، مورد استقبال بازار قرار نگرفت، زیرا این بازار با احتمال 60 درصدی کاهش نرخ بهره در ماه مارس قیمت‌گذاری می‌کند.

علاوه بر این، شرایط ناچیز نقدینگی در معاملات اولیه آسیا به افزایش شدید قیمت طلا کمک کرد. فعالان بازار بر این باورند که این حرکت پس از ایجاد توقف در پی شکستن بالاترین قیمت قبلی 2079 دلار و سطح روانی 2100 دلار رخ داده است.

نظرسنجی اخیر شورای جهانی طلا نشان داد که 24 درصد از بانک های مرکزی قصد دارند ذخایر طلای خود را در 12 ماه آینده افزایش دهند که نشان دهنده بدبینی فزاینده نسبت به دلار آمریکا به عنوان دارایی ذخیره است.

با نگاهی به آینده، مسیر قیمت طلا به عوامل مختلفی از جمله پویایی دلار آمریکا، انتظارات فدرال رزرو و تحولات ژئوپلیتیکی بستگی دارد. داده های اشتغال آینده ایالات متحده نیز نقش مهمی در شکل دادن به احساسات بازار خواهد داشت. قیمت طلا به احتمال زیاد به این عوامل، همراه با نوسانات در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده حساس باقی خواهد ماند.

بررسی فنی اونس جهانی طلا

افزایش قابل توجه قیمت طلا در اوایل روز دوشنبه حاکی از یک اصلاح قریب الوقوع است، به ویژه با توجه به تداوم حضور شاخص 14 روزه شاخص قدرت نسبی (RSI) در منطقه بیش از حد خرید.

بررسی فنی اونس جهانس طلا - دوشنبه ۱۳ آذر
بررسی فنی اونس جهانس طلا – دوشنبه ۱۳ آذر

اگر پایین‌ترین سطح 2072 دلاری در روز کاهش یابد، روند اصلاحی ادامه دار ممکن است شتاب بگیرد. سطح حمایت قوی در آستانه روانی 2050 دلار قرار دارد و شکستن این سطح می تواند کف را برای آزمایش 2000 دلار باز کند.

علی‌رغم حرکت‌های نزولی احتمالی، هر کاهشی احتمالاً حمایتی پیدا می‌کند و فرصت خرید جذابی را ارائه می‌کند، به ویژه با حضور تقاطع طلایی(Golden Cross). این تقاطع زمانی رخ داد که میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه در طول هفته بسته شد و حرکت صعودی را تأیید کرد.

برای شروع یک روند صعودی پایدار به سمت نرخ 2200 دلار، بسته شدن روزانه بالای سطح 2100 دلار بسیار مهم است. قبل از آن، رکورد بالای 2044 دلار یک سد مقاومتی بزرگ ایجاد خواهد کرد. سرمایه گذاران و معامله گران باید این سطوح کلیدی را برای تغییرات احتمالی در روند قیمت طلا نظارت کنند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس