اخبار فارکس

پیش بینی هفتگی یورو به دلار – تورم در حال کاهش و بازار کار همچنان گرم

اخبار یورو به دلار

جفت یورو/دلار آمریکا شروع قدرتمندی را در هفته گذشت به نمایش گذاشت اما در نهایت شتاب خود را از دست داد و هفته را در محدوده منفی و زیر سطح 1.0900 بست. نوسانات بازار عمدتاً تحت تأثیر احساسات بود، با روند غالب گمانه زنی های مخالف دلار آمریکا که ناشی از خوش بینی جهانی در مورد تغییرات در چرخه های انقباضی سیاست های پولی بود.

لحن بانک مرکزی اروپا

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) پیام ثابت خود را در مورد خطرات تورم بالاتر و لزوم حفظ نرخ های بهره بالا تکرار کرد. با این حال، تغییر لحن از سوی دیگر مقامات بانک مرکزی اروپا به سمت یک موضع ملایم تر، بر یورو تأثیر گذاشت. یانیس استورناراس، عضو شورای حاكم ECB نسبت به انتظارات زودهنگام در مورد كاهش نرخ بهره هشدار داد، اما در اواسط سال 2024 اقدام احتمالی را پیشنهاد كرد. علاوه بر این، فابیو پانتا، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، نسبت به آسیب احتمالی ناشی از نرخ‌های بهره بالا ابراز نگرانی کرد.

شایعات روز پنجشنبه حکایت از توقف احتمالی برنامه خرید اضطراری همه گیر (PEPP) توسط بانک مرکزی اروپا در پایان سال 2023 داشت که به کاهش یورو کمک کرد. بازارهای مالی در حال حاضر به احتمال اولین کاهش ECB در ماه آوریل قیمت گذاری می کنند.

سورپرایز از فدرال رزرو

مقامات فدرال رزرو (Fed) سرمایه گذاران را با اظهارنظرهای ملایم خود غافلگیر کردند. کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، بیان کردکه سیاست های پولی اکنون می تواند تورم را مهار کند. والر به احتمال کاهش نرخ بهره در صورت ادامه کاهش تورم اشاره کرد. آستن گولسبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، پیشرفت در زمینه تورم را تأیید کرد و پیش بینی کرد تا سال 2023 کاهش قابل توجهی در نرخ تورم در 71 سال آینده داشته باشد.

داده های کلان اقتصادی و تورم

تورم در کانون توجه قرار دارد زیرا ارقام حاکی از کاهش فشار قیمت ها در دو سوی اقیانوس اطلس دارد. شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده آلمان (HICP) در ماه نوامبر به 2.3 درصد کاهش یافت، در حالی که HICP منطقه یورو به 2.4 درصد کاهش یافت. در ایالات متحده، شاخص قیمت سالانه PCE در ماه اکتبر 3.5 درصد افزایش یافت که اندکی کمتر از 3.7 درصد در سپتامبر بود.

سایر داده های اقتصاد کلان شامل بازنگری صعودی تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم در ایالات متحده بود که با سرعت سالانه 5.2 درصد رشد کرد. خرده فروشی آلمان فراتر از انتظارات بود و در ماه اکتبر 1.1 درصد افزایش یافت. شاخص PMI تولید ISM در ایالات متحده در ماه نوامبر در سطح 46.7 باقی ماند که مطابق با رقم اکتبر بود اما کمتر از انتظارات بود.

تمرکز بر اشتغال

علیرغم رشد قوی و کاهش تورم، بانک های مرکزی قبل از تایید تغییر در سیاست پولی منتظر بهبود بیشتر در بازار کار هستند. سفته بازان همچنان به پیش بینی کاهش نرخ ها ادامه می دهند، بدون توجه به هشدارهای سیاست گذاران در مورد افزایش طولانی مدت نرخ ها.

با نگاهی به آینده، تقویم اقتصاد کلان برای هفته آینده چندان مورد توجه نیست و چندین مقام بانک مرکزی اروپا قرار است صحبت کنند. توجه به ارقام اشتغال ایالات متحده، از جمله گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و سایر اطلاعات منتشر شده مرتبط خواهد بود، که انتظارات پیش از نشست سیاست پولی دسامبر را شکل می دهد.

مهمترین رویدادهای هفته پیش رو
مهمترین رویدادهای هفته پیش رو

بررسی فنی یورو به دلار

جفت EUR/USD برای مدت کوتاهی از سطح اصلاحی فیبوناچی 61.8% (از 1.1275/1.0447) فراتر رفت و در طول هفته به 1.0960 رسید. با این حال، هفته را زیر سطح اصلاحی 50% در 1.0861 به پایان رساند. ناتوانی در حفظ پیشرفت در این سطح مقاومت بحرانی، نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی برای فروشندگان است که به طور بالقوه راه را برای یک روند نزولی مجدد هموار می کند.

تجزیه و تحلیل نمودار هفتگی

نمودار هفتگی نشان دهنده یک حرکت مثبت در حال کاهش است، با شاخص های فنی که قدرت صعودی خود را از دست می دهند و در سطوح مختلف به موضع خنثی به نزولی تبدیل می شوند. با وجود این، این جفت ارز بالاتر از میانگین متحرک 20 و 100 خود (SMA) باقی می‌ماند، البته با افت حاشیه‌ای که حاکی از کاهش علاقه خرید است.

تجزیه و تحلیل نمودار روزانه

نمودار روزانه پتانسیل کاهش بیشتر EUR/USD را تقویت می کند. شاخص های فنی به شدت به سمت جنوب حرکت می کنند، اگرچه هنوز در سطوح مثبت هستند. SMA 20 نشانه هایی از یک روند صعودی ضعیف را نشان می دهد و موقعیت خود را بالاتر از SMA های طولانی تر، که همگی زیر سطح قیمت فعلی قرار دارند، حفظ می کند.

سطوح مقاومت

  • اولیه: 1.0960
  • اگر شکسته شود، مسیر را به سمت بالاترین قیمت چند ماه اخیر در 1.1016 باز می کند
  • پیشرفت بیشتر می تواند به منطقه قیمت 1.1060 منجر شود

سطوح پشتیبانی

  • اولیه: 1.0860
  • در صورت شکست، اهداف نزولی بالقوه شامل 1.0790 است
  • حرکت پایدار به زیر 1.0790 ممکن است منجر به حمایت بیشتر در 1.0740 و به دنبال آن 1.0690 شود.


چشم انداز فنی نشان می دهد که شکست در عبور از سطح مقاومت 1.0960 می تواند منجر به حرکت نزولی مجدد برای جفت EUR/USD شود. در جهت نزولی، سطح 1.0860 اهمیت دارد و یک شکست می تواند جفت را در معرض سطوح حمایت پایین تر در 1.0790، 1.0740 و 1.0690 قرار دهد. معامله گران باید از نزدیک این سطوح کلیدی را برای تحولات روند بالقوه در جلسات آینده زیر نظر داشته باشند.

بررسی فنی یورو به دلار
بررسی فنی یورو به دلار
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس