اخبار فارکس

شاخص داوجونز تنها شاخص اصلی برای افزایش در روز چهارشنبه بود

wallstreet

میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) آخرین روز نوامبر را با افزایش اندک 0.04 درصدی به پایان رساند و پنجمین هفته متوالی افزایشی خود را رقم زد. شاخص های S&P 500 و NASDAQ با اندکی کاهش در روز بسته شدند. DJIA از زمان تعطیلات شکرگزاری به طور مداوم از این شاخص ها بهتر عمل کرده است.

اخبار مثبتی در قالب تجدید نظر تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم ایالات متحده منتشر شد که به هیجان بازار سهام کمک کرد. در مقابل، بازدهی خزانه داری ایالات متحده همچنان به کاهش خود ادامه داد.

درگذشت چارلی مانگر، که شراکت دیرینه ای با وارن بافت داشت و نقش مهمی در ساخت برکشایر هاتاوی ایفا کرد، یادبود و تسلیت نهادها و سرمایه گذاران را برانگیخت. مانگر در سن 99 سالگی و درست یک ماه قبل از تولد 100 سالگی اش درگذشت.

علاوه بر ارقام افزایشی تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم، تجدید نظر در شاخص قیمت PCE ایالات متحده نشان دهنده تورم کمتر از برآورد اولیه برای سه ماهه سوم است. شایان ذکر است، اجزای تشکیل دهنده داوجونز یعنی شرکت اپل (AAPL) و گلدمن ساکس (GS) پایان همکاری خود را بر سر اپل کارت اعلام کردند.

دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده دومین برآورد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه سوم را منتشر کرد و آن را از برآورد اولیه 4.9% به 5.2% افزایش داد. این نشان دهنده رشد اقتصادی قوی علیرغم نرخ های بهره بالاتر است. خوش‌بینی بازار همچنین برای انتشار هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) در روز پنجشنبه افزایش یافت، معیار مورد نظر فدرال رزرو برای نرخ تورم ایالات متحده. برآورد تورم مرکزی PCE برای سه ماهه سوم به 2.3% رسید که کمتر از برآورد قبلی 2.4% بود.

پیش‌بینی‌های فدرال رزرو برای شروع کاهش نرخ‌ها در مارس 2024 در روز چهارشنبه دو برابر شد و به 35 درصد رسید و اکثر فعالان بازار کاهش نرخ را در ماه مه محتمل دانستند. بازده خزانه داری ایالات متحده در انتظار کاهش است که منجر به افزایش خرید اوراق قرضه می شود.

پیش‌بینی می‌شود که انتشار PCE ماه اکتبر به طور قابل توجهی بر بازارها تأثیر بگذارد و تصویری جامع از تورم ایالات متحده ارائه دهد. انتظار می‌رود که شاخص قیمت اصلی PCE برای ماه اکتبر 0.2 درصد رشد داشته باشد، با اجماع سالانه برای کاهش تورم به 3.5 درصد از 3.7 درصد در سپتامبر.

اپل و گلدمن ساکس تصمیم گرفته اند که همکاری خود را در اپل کارت طی 12 تا 15 ماه آینده پایان دهند. هجوم این غول فناوری به بازار کارت های اعتباری، که بیش از چهار سال پیش راه اندازی شد، با چالش هایی مواجه شد، زیرا گلدمن ساکس زیان های سنگینی را در تلاش های بازار اعتبار مصرف کننده تجربه کرد. پس از این اخبار بازار شاهد افزایش قیمت سهام گلدمن و اپل بود گمانه زنی ها حاکی از آن است که امریکن اکسپرس ممکن است قرارداد گلدمن را به عنوان ناشر در اختیار بگیرد.

نکته جالب این است که گلدمن همچنین به احتمال پایان همکاری کارت اعتباری خود با جنرال موتورز (GM) نیز در این ماه اشاره کرده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس