اخبار فارکس

اونس جهانی طلا در مسیر رکوردی تاریخی

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس جهانی طلا نزدیک به 2052 دلار به بالاترین حد خود در شش ماه اخیر رسیده است و برای پنجمین روز متوالی روند پیروزی خود را افزایش می دهد. فقدان داده های اقتصادی قابل توجه ایالات متحده در این هفته طلا را در معرض واکنش به ارتباطات فدرال رزرو (Fed) و احساسات ریسک قرار داده است و منجر به کاهش بازدهی دلار آمریکا (USD) و اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده شده است.

شاخص دلار آمریکا به 102.47 به پایین ترین حد سه ماه اخیر رسید و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به 4.27 درصد کاهش یافت که آخرین بار در سپتامبر مشاهده شد. این تحرکات به افزایش انتظارات از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده (Fed) در سال 2024 نسبت داده می شود. اظهارات رئیس فدرال رزرو، کریستوفر والر، که به مواضع تندروانه معروف است، به تغییر سیاست اشاره کرد که به کاهش دلار آمریکا کمک کرد.

والر ابراز اطمینان کرد که سیاست فعلی برای کند کردن اقتصاد و دستیابی به هدف تورم 2 درصدی مناسب است. وی احتمال کاهش نرخ سیاستی را در صورت پایین ماندن تورم برای چند ماه دیگر پیشنهاد کرد. علاوه بر این، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، چارلز ایوانز، نگرانی خود را در مورد حفظ نرخ های بیش از حد برای مدت طولانی ابراز کرد، در حالی که میشل بومن، رئیس فدرال رزرو، تمایل خود را برای افزایش نرخ دیگر بر اساس داده های دریافتی نشان داد.

قیمت گذاری بازار، طبق ابزار FedWatch گروه CME، اکنون نشان می دهد که احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در اوایل ماه مارس، تقریباً 40 درصد است، در حالی که روز قبل 21.5 درصد بود. تقریباً 100 واحد کاهش برای سال آینده قیمت گذاری شده است.

انتظارات فدرال رزرو از قیمت اونس جهانی طلا حمایت می کند. با این حال، بازنگری رو به بالا در داده‌های تولید ناخالص داخلی (GDP) سه‌ماهه سوم آمریکا یا تغییرات در احساسات گسترده‌تر بازار می‌تواند باعث عقب‌نشینی اصلاحی قیمت طلا شود و تسکین موقتی برای دلار آمریکا ایجاد کند.

تمرکز بر روی مخارج مصرف شخصی پنجشنبه – داده های شاخص قیمت و داده های تورم منطقه یورو برای بینش در مورد انتظارات بانک های مرکزی بزرگ از نرخ بهره تغییر خواهد کرد. در روز جمعه، سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، بسیار مهم خواهد بود و آخرین حضور او قبل از “دوره خاموشی” فدرال رزرو قبل از نشست سیاست گذاری 12 تا 13 دسامبر است.

تحلیل تکنیکال XAUUSD

tja2911-6566bfcdd69e3

از منظر فنی، قیمت طلا همچنان برای صعود بیشتر آماده است، اما امکان اصلاح وجود دارد. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) وارد محدوده خرید بیش از حد شده است که احتمال عقب نشینی را نشان می دهد. سطوح پشتیبانی شامل بالاترین قیمت در اواسط سپتامبر 2022 دلار، پایین ترین سطح روز قبل 2012 دلار و میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) در 1983 دلار است.

با این حال، نمودار روزانه یک تشکیل صلیب طلایی بالقوه را نشان می دهد، با SMA 50 روزه در مسیر عبور از SMA 200 روزه از پایین، و پشتیبانی بالقوه برای قیمت طلا فراهم می کند. در جهت صعودی، پذیرش بالاتر از بالاترین سطح چند ماهه 2052 دلار می تواند یک روند صعودی جدید به سمت مقاومت ثابت 2070 دلار را ایجاد کند و بالاترین رکورد تاریخ 2079 دلار به عنوان هدف بعدی خریداران طلا خواهد بود.

منبع: fxstreet.com
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس