قیمت نفت به دلیل انتظارات برای کاهش بیشتر عرضه توسط اوپک پلاس، افزایش یافت

TJS BP oil and gas

قیمت‌های آتی نفت در روز دوشنبه افزایش یافتند و احتمالا اوپک پلاس برای تثبیت قیمت‌ها، کاهش بیشتری در عرضه اعمال خواهند کرد. بازار افت چهار هفته ای را تجربه کرده است که بخشی از آن به دلیل کاهش نگرانی ها در مورد اختلالات عرضه خاورمیانه در بحبوحه درگیری اسرائیل و حماس است.

معاملات نفت برنت با 66 سنت یا 0.8 درصد افزایش به 81.27 دلار در هر بشکه در ساعت 11:00 به وقت ایران رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 60 سنت یا 0.8 درصد افزایش به 76.49 دلار در هر بشکه رسید.

پس از 4 درصد افزایش در روز جمعه، به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اوپک پلاس در حال بررسی کاهش بیشتر عرضه نفت در نشست آتی خود در 26 نوامبر است، قیمت نفت که از اواخر سپتامبر تاکنون تقریباً 20 درصد کاهش یافته است، نشانه‌هایی از ثبات را نشان داد.

عربستان سعودی، رهبر اصلی اوپک، با تعادل ظریفی بین حفظ قیمت های بالای نفت از طریق محدود کردن عرضه و کاهش احتمالی سهم بازار مواجه است. تحلیلگران مشتاقند ببینند که آیا عربستان سعودی کاهش عرضه را تا سال 2024 تمدید می کند یا کاهش تدریجی را انتخاب می کند.

خورخه لئون، معاون ارشد تحقیقات بازار نفت در ریستاد انرژی، به نیاز عربستان سعودی به ادامه واگذاری سهم بازار حداقل تا ژوئن 2024 برای رسیدن به قیمت سرانه مالی تخمینی نفت 86 دلار در هر بشکه اشاره کرد.

تونی سیکامور، تحلیلگر IG، پیشنهاد کرد که اگر اوپک پلاس کاهش عمیق‌تری را اعلام کند، ممکن است قیمت WTI به 80 دلار در هر بشکه افزایش یابد، اما کاهش به زیر 72 دلار می‌تواند دولت بایدن را وادار کند که ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده را پر کند.

سرمایه گذاران همچنین در حال نظارت بر اختلالات احتمالی در تجارت نفت خام روسیه به دنبال تحریم های ایالات متحده بر سه کشتی درگیر در ارسال نفت خام سوکول به هند هستند. مسکو اخیراً ممنوعیت صادرات بنزین را لغو کرد و به عرضه جهانی سوخت موتور کمک کرد.

در خاورمیانه، علیرغم درگیری های مداوم، پیشرفت به سوی توافق برای آزادی گروگان ها در محاصره غزه توسط مقامات آمریکایی و اسرائیلی گزارش شد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید