با کاهش انتظارات از فدرال رزرو، دلار به پایین‌ترین حد خود در دو ماه اخیر رسید

اقتصاد جهانی

روز دوشنبه، دلار آمریکا به پایین‌ترین حد خود در دو ماه گذشته رسیده است و روند هفته قبل ادامه داشت. معامله گران اعتقاد خود را حفظ کردند که نرخ بهره ایالات متحده به اوج خود رسیده است و تمرکز خود را به گمانه زنی در مورد اینکه چه زمانی ممکن است فدرال رزرو کاهش نرخ را آغاز کند، تغییر داده اند.

در همین حال، یوان چین در بازارهای خشکی و فراساحلی با حمایت بانک مرکزی این کشور به بالاترین سطح سه ماهه خود رسید. این حمایت همچنین به نفع دلار استرالیا و دلار نیوزلند بود که معمولاً به عنوان پروکسی برای یوان استفاده می شود.

شاخص دلار (DXY) در معاملات آسیایی به پایین ترین حد خود از اول سپتامبر رسید و به 103.53 رسید. این کاهش نزدیک به 2 درصدی خود را نسبت به هفته قبل افزایش داد که نشان دهنده شدیدترین کاهش هفتگی از ماه جولای است.

در بازار فارکس، یورو (EURUSD) در برابر تضعیف دلار به بالاترین سطح خود از ماه اوت به 1.09365 دلار رسید. به طور همزمان، ین ژاپن (USDJPY) به بالاترین سطح یک ماهه 148.68 در هر دلار رسید.

به دنبال شاخص‌های ضعیف‌تر از حد انتظار اقتصادی ایالات متحده، از جمله نرخ تورم کمتر از حد تخمینی، بازارها احتمال افزایش بیشتر نرخ‌ها توسط فدرال رزرو را فراموش کرده اند. بر اساس ابزار CME FedWatch، اکنون توجه به زمان وقوع اولین کاهش نرخ ها معطوف شده است، در حالی که معاملات آتی نشان دهنده احتمال 30 درصدی کاهش نرخ در اوایل ماه مارس است.

استرلینگ (GBPUSD) با 0.14 درصد افزایش به 1.2480 دلار رسید و به اوج دو ماهه نزدیک شد. یورو (EURUSD) آخرین بار پیش از گزارش جدید PMI در منطقه یورو، با نرخ 1.09185 دلار معامله شد.

با پیشروی هفته، سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که صورتجلسه ای در نشست این هفته فدرال رزرو منتشر شود، بینشی از دیدگاه سیاست گذاران فراهم کند زیرا آنها برای دومین بار در این ماه نرخ بهره را حفظ کرده اند.

ین ژاپن (USDJPY) همچنان قوی باقی ماند و از 150 در هر دلار فراتر رفت و با 0.3 درصد کاهش دلار به 149.17 رسید.

در آسیا، یوان چین در هر دو بازار خشکی و فراساحلی در برابر دلار به بالاترین حد در سه ماه گذشته رسید. یوان خشکی (USDCNY) با 0.5 درصد افزایش به 7.1700 در هر دلار رسید، در حالی که یوان فراساحلی (USDCNH) تقریباً 0.6 درصد افزایش یافت و به 7.1703 در هر دلار رسید.

دلار استرالیا (AUDUSD) با 0.5 درصد افزایش به 0.6546 دلار رسید و دلار نیوزیلند (NZDUSD) با 0.54 درصد افزایش به 0.6025 دلار رسید.

چین تصمیم گرفت نرخ های وام های معیار خود را مطابق با انتظارات بدون تغییر نگه دارد و این تصمیم را به دلیل ضعیف شدن یوان و محدود کردن تسهیل بیشتر پولی انجام داد. همانطور که تحلیلگران اشاره می کنند، چالش‌های جاری در بهبود اقتصادی چین و احساسات شکننده سرمایه‌گذاران همچنان بر یوان تاثیر می‌گذارد.

کارول کنگ، استراتژیست فارکس از بانک مشترک المنافع استرالیا (CBA) بر موضوع پایدار بهبود اقتصادی نرم چین تاکید کرد و پیش بینی کرد که در کوتاه مدت این موضوع به عنوان یک باد مخالف برای یوان، دلار استرالیا و دلار نیوزیلند عمل کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید