قیمت نفت در مسیری نزولی و آماده به اتمام رساندن هفته با 5% سقوط

TJS BP oil and gas

در طول جلسه روز جمعه در منطقه آسیا، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نوسانات محدودی را در محدوده معاملاتی محدود نشان داد و کاهش یک شبه قبلی را تثبیت کرد که به پایین‌ترین حد در چهار ماه گذشته منجر شد. در حال حاضر، این کالا کمی بالاتر از آستانه 73.00 دلار در هر بشکه قرار دارد و مسیری را حفظ می کند که نشان دهنده ضرر احتمالی برای چهارمین هفته متوالی است.

نگرانی‌ها به دلیل نرم‌تر شدن چشم‌انداز اقتصاد کلان ایالات متحده، تشدید نگرانی‌ها از رکود گسترده‌تر اقتصاد جهانی است که می‌تواند بر تقاضای سوخت تأثیر منفی بگذارد و فشار نزولی بر قیمت نفت خام را تداوم بخشد. اکتبر شاهد اولین کاهش در خرده فروشی ماهانه ایالات متحده در هفت ماه گذشته بود که نشان دهنده کاهش تقاضا با شروع سه ماهه چهارم بود. علاوه بر این، مطالبات اولیه بیمه بیکاری در هفته منتهی به 11 نوامبر به 231 هزار افزایش یافت که از 218 هزار بازنگری شده در هفته قبل (در ابتدا 217 هزار گزارش شد).

این تحولات نگرانی‌های موجود را در مورد کاهش سرعت اقتصاد چین، بزرگترین واردکننده نفت در جهان، تشدید می‌کند و نگرانی‌ها در مورد اختلالات احتمالی در عرضه نفت از خاورمیانه را کاهش می‌دهد. این چشم انداز بدبینانه را برای کالا تقویت می کند. در همین حال، این احساس غالب مبنی بر اینکه فدرال رزرو (Fed) به تلاش‌های سخت‌گیرانه خود پایان داده است و ممکن است در نیمه اول سال 2024 کاهش نرخ بهره را آغاز کند، دلار آمریکا را در حالت تدافعی قرار می‌دهد. با این وجود، کاهش قیمت دلار نمی تواند اعتماد معامله گران صعودی را برانگیزد یا هیچ گونه حمایتی برای قیمت نفت فراهم نمی کند.

شکست این کالا در جذب خریداران نشان می دهد که روند نزولی ممکن است ادامه داشته باشد. با این وجود، اندیکاتورهای نمودار روزانه به سطوح فروش بیش از حد نزدیک می‌شوند و به احتمال تثبیت کوتاه‌مدت یا یک بازگشت متوسط قبل از ادامه روند نزولی احتمالی اشاره می‌کنند. صرف نظر از این، به نظر می رسد قیمت نفت در هفته برای کاهش بیش از 5 درصد آماده است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید