قیمت طلا باید از سطح حمایت 1977 دلاری برای یک رشد جدید دفاع کند

XAUUSD TJA GOLD

در ابتدای هفته در روز دوشنبه، قیمت طلا درست زیر 2000 دلار تثبیت شده است، در حالی که بازدهی دلار آمریکا (USD) و اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در تلاش برای یافتن ثبات در بازاری است که به نفع دارایی های پرریسک تر است.

سرمایه گذاران از نزدیک بازار اوراق قرضه ایالات متحده و بازده اوراق خزانه داری را زیر نظر دارند. رالی ریسک جهانی که از روز جمعه آغاز شد، روز دوشنبه در معاملات آسیایی ادامه دارد. این احساسات مثبت ناشی از افزایش احتمال اینکه فدرال رزرو ایالات متحده (Fed) چرخه افزایش نرخ بهره خود را به پایان رسانده است. چهارشنبه گذشته، سیگنال‌های کمتر تندروانه فدرال رزرو با انتشار داده‌های ضعیف حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) در روز جمعه دنبال شد که این انتظارات را تقویت کرد که فدرال رزرو نرخ‌های بهره را بیشتر افزایش ندهد و موضع «نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تری» را حفظ کند.

وزارت کار ایالات متحده گزارش داد که اقتصاد ایالات متحده در ماه اکتبر 150000 شغل ایجاد کرد که اندکی کمتر از پیش بینی بازار که 170000 بود. میانگین درآمد ساعتی، شاخص مهم تورم دستمزد، در ماه گذشته 0.2 درصد افزایش یافت که کمتر از انتظارات بود. نرخ بیکاری نیز در مقایسه با انتظار 3.8 درصد به 3.9 درصد افزایش یافت.

بازارهای آسیایی بسته شدن مثبت وال استریت از روز جمعه را دنبال می کنند و اظهارات خوش بینانه لی کیانگ، نخست وزیر چین در آخر هفته، به این احساسات مثبت کمک می کند. کیانگ بر تعهد چین به ادامه باز بودن و به اشتراک گذاری فرصت های توسعه با جهان تاکید کرد.

شاخص دلار آمریکا به 104.94 به پایین ترین حد دو ماه اخیر رسید و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده کاهش خود را ادامه داد و به زیر سطح بحرانی 4.50 درصد رسید. دلایل اصلی این ضعف کاهش انتظارات از یک فدرال رزرو تندرو و کاهش برآوردهای تامین مالی مجدد خزانه داری ایالات متحده است.

با این حال، در آسیا در روز دوشنبه، دلار آمریکا یک بازگشت جزئی را تجربه می کند، زیرا سرمایه گذاران موقعیت خود را برای هفته جدید تنظیم می کنند. این باعث می‌شود که قیمت طلا برای به دست آوردن شتاب صعودی با مشکل مواجه شود و ریسک کلی مثبت نیز به عنوان یک باد مخالف برای این فلز گرانبها عمل می‌کند.

با نگاهی به آینده، هفته نسبتاً سبکی از نظر داده های اقتصادی است، اما فعالیت بازار اوراق قرضه ایالات متحده در کانون توجه قرار خواهد گرفت زیرا حراج های اوراق قرضه ایالات متحده برنامه ریزی شده است. علاوه بر این، تحولات ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، بازگشت سیاستگذاران فدرال رزرو و احساسات فدرال رزرو همچنان عوامل کلیدی تاثیرگذار بر قیمت طلا خواهند بود.

از منظر فنی، قیمت طلا هفته گذشته چندین بار نتوانسته سطوح بالای 2000 دلار را حفظ کند و یک الگوی مثلث صعودی بالقوه در نمودار روزانه تشکیل داده است. شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) در حال کاهش است اما بالاتر از سطح 50 باقی می ماند که نشان دهنده تمایل “خرید کف” برای طلا است. علاوه بر این، قیمت بالاتر از میانگین‌های متحرک ساده (SMA) در نمودار روزانه معامله می‌شود.

TJA611-XAU_USD-638348379530265675

حمایت فوری در خط روند صعودی در 1977 دلار یافت می‌شود و پس از آن، اگر نتواند بالاتر از سطح قبلی باقی بماند، پایین‌ترین سطح اول نوامبر در 1970 دلار را مجدداً آزمایش می‌کند. نقض این سطح، حمایت ثابت را در 1963 دلار هدف قرار می دهد که به طور بالقوه منجر به کاهش سطح روانی 1950 دلار می شود.

در روند صعودی، عبور از مرز 2000 دلار برای شروع یک روند صعودی قابل توجه بسیار مهم است. نقطه مقاومت اصلی بعدی در حدود بالاترین قیمت 2009 دلاری چند ماهه است که در آن مقاومت خط روند افقی وجود دارد. خریداران طلا در نزدیکی اواسط ماه مه در حدود 2020 دلار با مانع مهم دیگری روبرو خواهند شد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید