نگاهی سریع به بازارهای جهانی – پنج شنبه ۲۷ مهر

بازارها

بازار سهام ایالات متحده: S&P 500 به دلیل افزایش بازدهی خزانه داری و نگرانی ها در مورد تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، 1.3 درصد کاهش یافت و نزدک 100 نیز 1.4 درصد سقوط کرد. علاوه بر این، کاهش قیمت سهام تسلا قبل از گزارش درآمد آنها تأثیر منفی بر این شاخص ها داشت.

درآمد ثابت: بازدهی خزانه داری 10 ساله 8 واحد پایه افزایش یافت و به 4.91 درصد رسید، بالاترین سطح از سال 2007. بازدهی 2 ساله با 1 واحد پایه بالاتر در 5.22 درصد به پایان رسید. این افزایش در بازدهی ایالات متحده پس از فروش گیلتز به دنبال داده های تورم بریتانیا آغاز شد. اگرچه حراج اوراق قرضه 20 ساله خزانه داری برای مدت کوتاهی فروش را متوقف کرد، بازدهی دوباره افزایش یافت و نزدیک به بالاترین حد روزانه خود بسته شد.

بازار سهام چین/هنگ کنگ: علیرغم داده های اقتصادی قوی تر از حد انتظار چین، سرمایه گذاران از محدودیت های صادرات ایالات متحده بر روی تراشه های هوش مصنوعی پیشرفته که بر شرکت هایی مانند انویدیا تأثیر می گذارد، نگران بودند. احساسات بازار نیز بدتر شد زیرا کانتری گاردن، یک توسعه‌دهنده بزرگ چینی، نتوانست بهره اوراق قرضه دلاری را پرداخت کند که در نتیجه اولین نکول آن بود. سهام‌های فناوری، از جمله سهام‌های موجود در شاخص فناوری Hang Seng، شاهد کاهش بودند، در حالی که شاخص Hang Seng نیز کاهشی ملایم را تجربه کرد. CSI300 به دلیل ضعف در سهام TMT (فناوری، رسانه و مخابرات) 0.8 درصد از دست داد.

بازار فارکس (FX): DXY (شاخص دلار آمریکا) دیروز از خود قدرت نشان داد، اما هنوز به طور کامل منعکس کننده افزایش قابل توجه بازدهی خزانه داری نیست، که به بالاترین حد جدید بیش از 4.9٪ رسید. بازارها نظرات رئیس پاول را به دقت زیر نظر دارند تا با توجه به نگرانی‌های ژئوپلیتیکی، موضع وی را در مورد انقباضات مالی بسنجند. دلار استرالیا (AUD) پس از داده‌های مثبت اقتصادی چین، رشد خود را معکوس کرد، در حالی که کرون نروژ (NOK) و دلار کانادا (CAD) نیز علیرغم افزایش قیمت نفت کاهش یافتند. جفت AUD/NZD به بالای 1.08 صعود کرد اما از سطح 1.10 که برای تایید روند صعودی لازم بود فاصله دارد. پوند انگلیس (GBP) نوسان داشت اما در نهایت به دلیل خطرات مرتبط با موضع منفی بانک انگلستان (BOE) کاهش یافت.

کالاها: قیمت نفت به دلیل تنش های ژئوپلیتیکی پس از بمباران بیمارستانی در غزه و پایین بودن ذخایر هاب آمریکا به افزایش خود ادامه داد. مس در سطح حمایت 3.55 دلار باقی ماند، در حالی که اونس جهانی طلا علیرغم افزایش بازدهی خزانه داری، به عنوان یک دارایی امن به بالاترین سطح سه ماهه خود رسید.

اخبار کلان:

والر از فدرال رزرو اشاره کرد که هنوز خیلی زود است که مشخص شود آیا اقدامات سیاستی بیشتر برای نرخ ارز مورد نیاز است یا خیر، که نشان دهنده رویکرد انتظار و دید است.
داده‌های تورم بریتانیا از انتظارات فراتر رفت و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در سال 6.7 درصد و تورم اصلی 6.1 درصد سالانه بود.
تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم چین به دلیل مصرف 4.9 درصد در سال رشد کرد و این کشور در مسیر دستیابی به هدف رشد تولید ناخالص داخلی کل سال قرار دارد.
خرده فروشی چین با رشد قوی تر در خرده فروشی به استثنای خودرو، 5.5 درصد در سال افزایش یافت.
تولید صنعتی چین نرخ رشد سالانه 4.5 درصدی را حفظ کرد.
سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت چین 2.5 درصد در سال افزایش یافت که ناشی از رشد سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و تولید بود، در حالی که سرمایه‌گذاری دارایی‌ها کاهش یافت.

درآمد شرکت ها:

سود هر سهم (EPS) تسلا در سه ماهه سوم 0.66 دلار انتظارات را از دست داد و منجر به کاهش قیمت سهام آنها شد.
Procter & Gamble EPS سه ماهه اول را 1.83 دلار گزارش کرد که به دلیل افزایش حاشیه سود ناخالص و رشد فروش ارگانیک، پیشی گرفت.
درآمد سه ماهه سوم و EPS نتفلیکس مطابق با انتظارات بود و مشترکین زیادی اضافه شدند.
EPS سه ماهه سوم مورگان استنلی از انتظارات فراتر رفت که در درجه اول به دلیل درآمدهای معاملاتی بالاتر بود.
خودروساز چینی BYD افزایش قابل توجهی در سود خالص سه ماهه سوم گزارش داد که منجر به افزایش 6.9 درصدی قیمت سهام آن شد.
رویدادهای آتی: گزارش مشاغل استرالیا (سپتامبر)، فدرال رزرو آمریکا Philly (اکتبر)، PPI کانادا (سپتامبر)

رویدادهای درآمد: TSMC، CATL، Nestle، Roche، L’Oreal

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس