زندگی نامه کوکو شانل | انقلابی در دنیای مد توسط شانل

کوکو شانل با طرح های به روز خود محبوبیتی خیره کننده و بی انتهایی بدست آورد

زندگی نامه کوکو شانل coco Chanel

کوکو شانل در نوزدهم آگوست سال 1883 در شهر سامور فرانسه بدنیا آمد. او محبوبیت خود را از طرح های جاودانی که خلق کرده بود بدست آورده است.

کوکو شانل در پرورشگاه بزرگ شد و در همانجا دوختن را آموخت. قبل از اینکه او اولین مغازه خود را باز کند برای مدتی کسب و کار کوچکی برای خود دست و پا کرده بود و شب ها در کلاب ها آواز می خواند، تا بتواند پول در بیاورد. بالاخره در سال 1910 او اولین مغازه خود را باز کرد. در دهه 1920 شانل اولین عطر خود را معرفی کرد و سپس کت و دامن زنانه chanel را طراحی کرد. تمرکز او بیشتر برروی لباس های راحت و عطرهای زنانه بود. او در دهم ژانویه سال 1971 درگذشت.

کوکو شانل

زندگی کوکو شانل

طراح معروف مد، گابریل بونور شانل که به نام کوکو شانل یا Coco chanel شناخته می شود، در 19 آگوست سال 1883 در فرانسه به دنیا آمد. او با طراحی های خیره کننده و فراتر از زمان خود توانست خود را به یکی از مهمترین اسطوره های دنیای مد تبدیل کند. او راحتی را برای لباس های لوکس به ارمغان آورد. کوکو شانل می گوید که ” لباس لوکس اگر راحت نباشد دیگر لوکس نیست.”

با اینکه او تغییری بزرگ در دنیای مد و زندگی لوکس بوجود آورد اما زندگی او در ابتدا هیچ بویی از دنیای لوکس و راحت نداشت. بعد از درگذشت مادرش، پدرش او را به یک پرورشگاه فرستاد تا در آنجا زندگی کند. او در این مدت دستفروشی و دوره گردی می کرد.

کوکو شانل زمانی که در پرورشگاه بود توانست مهارت دوختن را از راهبه هایی که او را بزرگ می کردند بیاموزد. این مهارت زندگی آینده شغلی او را شکل داد. نام مستعار او “کوکو”، از زمانی برایش انتخاب شد که تصمیم گرفت برای گذران زندگی در کلاب های شبانه آواز بخواند. در آنجا او را کوکو صدا می کردند. برخی می گویند که این نام برگرفته از یکی از آوازهایی است که او در کلاب ها اجرا می کرد ولی خود او می گوید که این نام از کلمه cocotte که کلمه ای فرانسوی است و معنی فارسی آن معشوقه است اقتباس شده.

پیشگام مد و عطر – زندگی کوکو شانل

وقتیکه کوکو شانل حدود بیست سال سن داشت یکی از طرفدارهای او به نام اتین بالسان به او پیشنهاد کمک داد، تا بتواند کسب و کار کلاه دوزی خود را در پاریس راه بیندازد. پس از مدتی که کوکو شانل به کلاه دوزی پرداخت با مردی دیگری که پولدار بود دوست شد و اتین را ترک کرد. البته هر دوی این مردها برای او تنها وسیله هایی بودند تا بتواند وارد اولین سرمایه گذاری در دنیای مد شود.

او در سال 1910 اولین مغازه خود را در پاریس باز کرد و در آن شروع به فروش کلاه هایی کرد که خودش آنها را می ساخت. سپس فروشگاه های جدیدی را در محله های دیگر پاریس باز کرد تا بتواند در آنها لباس هایی که طراحی می کند را بفروش برساند. اولین باری که او طعم موفقیت را در طراحی لباس چشید، زمانی بود که لباسی از پارچه کشباف قدیمی و برای روزهای سرد زمستان برای خودش دوخته بود.

وقتیکه مردم از او می پرسیدند که این لباس را از کجا خریده است در جواب می گفت که : می خواهید یکی از اینها را برای شما هم بدوزم ؟ او می گوید که ” سرنوشت من توسط آن پارچه کشباف قدیمی نوشته شد، زیرا شهر Deauville سرد بود.”

در دهه 1920 شانل کسب و کار خود وارد دوران جدیدی کرد. او اولین عطر خود که نامش را 5/ Chanel No. 5 گذاشته بود، رونمایی کرد. این اولین باری بود که یک طراح نام خود را برروی عطر می گذاشت. chanel درباره عطر می گوید که ” دیده نمی شود، از یاد نمی رود، آخرین نشانه مد که خبر از آمدن تو می دهد و بعد از رفتنت هم برجا می ماند.” این عطر توسط یک فروشگاه دار به نام توفیل بادر و تجاری به نامهای پیر و پاول ورتیمر حمایت شد. پس از آن شانل و پیر رابطه نزدیکی را با هم شروع کردند.

آنها با یکدیگر قراردادی بستند که طی آن 70% از سود فروش عطر به کمپانی ورتیمر برای تولید عطر، 20% سهم آقای بادر و تنها 10% به خود او می رسید. عطر Chanel No. 5 برای سالها منبع درآمد خوبی برای آنها بود و کوکو شانل چندین بار از شرکای خود شکایت کرد تا بتواند دوباره در مورد مفاد قرارداد و سهم خود مذاکره کند.

کت دامن زنانه و لباس مشکی کوچک

در سال 1925 کوکو شانل کت بدون یقه با دامن خوش فرم افسانه ای خود را معرفی کرد. طرح او انقلابی در صنعت مد آن زمان بوجود آورد. او برخی از جزئیات را از لباس های مردانه گرفته بود و با تغییراتی آنها را به صورت لباس های شیک و بسیار راحتی در آورده بود. قبل از اینکه کوکو شانل این نوع لباس را برای خانم های معرفی کند، آنها مجبور بودند تا لباس های بسیار سخت با کرست های تنگی بپوشند و مدل های بسیاری محدودی را نیز در اختیار داشتند.

مرتبط : سرگذشت لویی ویتون – از آوارگی تا فرمانروایی یک نابغه

یکی دیگر از طرح های انقلابی کوکو شانل لباس زنانه مشکی کوچکی بود که در همان سال ها معرفی کرد. طرح این لباس از لباس های مراسم ختم ایده گرفته شده بود. او آنها را به نوعی تغییر داد تا بسیار شیک و زیبا به نظر برسند و در مهمانی های شبانه بتوان از آنها استفاده کرد. لباس های زنانه مجلسی و شیک قبل از کوکو شانل خیلی بزرگ، پیچیده و سخت پوشش بودند.

او نه تنها در دنیای مد به فردی مشهور تبدیل شده بود بلکه در بین هنرپیشه ها و افراد مشهور پاریس هم بسیار شناخته شده بود. Сhanel لباس هایی برای دوستان صمیمی خود مانند نقاش معرف فرانسوی پابلو پیکاسو، شاعر و نقاش مشهور ژان کوکتو و ایگور استراوینسکی یکی از بزرگترین و مهمترین آهنگسازان قرن بیستم طراحی کرده بود.

زندگی نامه کوکو شانل | انقلابی در دنیای مد توسط شانل
لباس کوچک مشکل کوکو شانل

زندگی شخصی کوکو شانل و رسوایی های او

یکی دیگر از داستان های عاشقانه شانل در دهه 1920 شروع شد. او در حدود سال 1923 برای اولین بار با دوکی بسیار ثروتمند از اهالی وست مینستر در قایق شخصی اش ملاقات کرد و آنها برای سالیان سال با یکدیگر ارتباط داشتند. در جواب خواستگاری او، شانل پاسخ داد که ” چندین دوک در وست مینستر هستند – ولی تنها یک شانل در دنیا وجود دارد. “

بحران اقتصادی بین المللی در دهه 1930 باعث شد کسب و کار شانل با رکود مواجه شود و در تلاطم جنگ جهانی دوم او مجبور به تعطیل کردن تجارت خود شد. او کارمندان خود را اخراج کرد و همه مغازه ها را تعطیل کرد. وقتیکه فرانسه توسط آلمان تسخیر شده بود، او با یک افسر آلمانی دوست شد و یک مجوز رسمی دریافت کرد تا بتواند در آپارتمان شخصی خود در هتل ریتز زندگی کند.

مرتبط : زندگینامه توماس ادیسون

پس از آنکه جنگ به اتمام رسید او به خاطر رابطه داشتن با آن افسر آلمانی مورد بازجویی قرار گرفت ولی به دلیل نداشتن همکاری با او، مجازاتی برایش در نظر گرفته نشد. او همچنین دوستی صمیمانه ای با وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت انگلستان داشت. برخی تصور می کنند که شاید دوستی شانل با وینستون چرچیل و دستانی پشت پرده باعث شد تا او مجرم شناخته نشود.

با وجو اینکه شانل رسما گناهکار شناخته نشد ولی در افکار مردم اثری منفی از خود بجا گذاشته بود. برخی هنوز ارتباط او با افسر نازی را خیانتی به کشور می دانستند. بنابراین کوکو شانل تصمیم گرفت تا پاریس را به مقصد سوئیس ترک کند و به نوعی خود را به آنجا تبعید کرد. او همچنین مدتی را در خانه خارج از شهر خود سپری کرد.

زندگی کوکو شانل

در سن 70 سالگی او دوباره بازگشت پیروزمندانه ای به دنیای مد داشت. او ابتدا در معرض تیغ انتقادات بسیاری از منتقدین قرار گرفت ولی طرح های زنانه زیبا و راحت او از این جنگ نیز برنده بیرون آمدند.

چه چیز از کوکو شانل به جای ماند ؟

در دهم ژانویه سال 1971 کوکو شانل در آپارتمان خود در هتل ریتز پاریس از دنیا رفت. او هرگز ازدواج نکرد و یکبار گفت که : ” من هرگز نمی خواهم باری سبک تر از یک پرنده برای یک مرد داشته باشم.” صدها نفر از مردم پاریس برای خداحافظی با این اسطوره مد در کلیسای شهر گرد هم آمدند و برای گرامیداشت او اغلب لباس های شانل برتن کردند.

حدودا 10 سال پس از مرگ کوکو شانل، طراح مشهور کارل لگرفلد یک کمپانی به نام Chanel legacy تاسیس کرد و در آن مدل های Chanelرا تولید کرد. امروزه این کمپانی توسط خانواده ورتیلر اداره می شود و آنها مالک آن هستند. این خانواده صدها میلیون دلار سالانه از آنچه کوکو شانل کاشته بود برداشت می کنند.

در سال 2008 فیلمی از زندگی کوکو شانل ساخته شد که در آن بازیگر معروف شرلی مک لین در آن ایفای نقش می کند. او می گوید که بازی در نقش کوکو شانل برایش بسیار جذاب بوده و می گوید : ” حقیقتی فوق العاده درباره کوکو شانل این است که او هرگز زنی ساده و قابل فهمی نبود.”

مرتبط : لوکس ترین و گران قیمت ترین برندهای جهان


زندگی نامه کوکو شانل – انقلابی در دنیای مد توسط شانل


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید