بهترین پادکست های فارسی – کدام پادکست ایرانی را گوش دهیم

بهترین پادکست های فارسی - کدام پادکست ایرانی را گوش دهیم

پادکست ها درحال تبدیل شدن به یکی از تاثیرگذارترین روش های پیام رسانی هستند. پادکست های فارسی بسیار خوبی نیز در ایران در حال تولید هستند که بسیاری از آنها ارزش گوش دادن و وقت گذاشتن دارند. در این پست می خواهم شما را با بهترین پادکست های فارسی که من هم به آنها گوش می دهم آشنا کنم. امیدوارم که از شنیدن آنها لذت ببرید.

شاید شما از جمله افرادی باشید که قبلا هرگز به به پادکست ها گوش نمی دادید ولی امروز آماده شوید که شما را به دنیای بهترین پادکست های فارسی ببریم و ممکن است از این پس پادکست به یکی از عادت های خوب روزانه شما تبدیل شود.

اما اگر نمی دانید که پادکست چیست، شاید در ابتدا لازم باشد که به این سئوال شما پاسخ دهیم. اما اگر می دانید که جواب این سئوال چیست مستقیم به بخش معرفی بهترین پادکست های فارسی بروید و با آنها آشنا شوید.

پادکست چیست ؟

پادکست  برنامه یا گفتگویی صوتی همانند برنامه های رادیویی است که در اینترنت و به انتخاب شنونده پخش می شود. تفاوت پادکست با رادیو این است که در رادیو این امواج هستند که صدا را به گوش شما می رسانند ولی در پادکست شما به یک فایل صوتی اینترنتی گوش می دهید.

پادکست Podcast از دو کلمه انگلیسی پاد و برودکست گرفته شده است. جالب است که بدانید پاد Pod برگرفته از دستگاه های آی پاد iPod کمپانی اپل است. محتوای موجود برروی ای پاد قابل حمل است و هر کسی می تواند در هر کجا به آنها گوش دهد. برودکست Broadcast نیز واژه ای انگلیسی به معنای پخش یا سخن پراکنی است. در واقع یک کانال رادیویی برنامه های خود را برودکست می کند.

در پادکست ها همانند برنامه های رادیویی یک یا چند میزبان وجود دارد که به موضوعاتی مانند اخبار، مصاحبه با مهمانان ویژه و یا با یکدیگر، داستان گویی، اجراهای موسیقی و یا ترکیبی از همه آنها می پردازند. بهترین پادکست ها اغلب دارای موسیقی در بین صحبت ها هستند که به مخاطب اجازه استرحت و یا فکر کردن درباره موضوع بدهند.

مدت زمان پادکست ها متفاوت است و از 5 دقیقه تا چندین ساعت ممکن است ادامه داشته باشند، و از آنجاییکه درباره موضوعات مختلفی هستند، شما می توانید در هنگام فعالیت های مختلفی مانند رانندگی، آشپزی، کارو یا مانند من هنگام پیاده روی به آنها گوش دهید.  حالا که متوجه شدید پادکست چیست به سراغ بحث اصلی این پست می رویم.

بهترین پادکست های فارسی – پادکست ایرانی

1 – پادکست چنل بی

یکی از بهترین پادکست های فارسی که هم اکنون در ایران پخش می شوند پادکست چنل بی است. گوینده چنل بی، علی بندری است که به زیبایی فرایند گویندگی این پادکست ها را انجام می دهد. در این پادکست علی بندری و تیم خوب چنل بی داستان ها و روایاتی شنیدنی از ماجراهای واقعی رو برای مخاطبین خود تعریف می کنند. موضوع این پادکست ها اغلب درام هستند که مخاطب را مجذوب خود می کنند. از پادکست های مورد علاقه من در چنل بی می تونم به یک رویای امریکایی ، ساحره سوزی، آنگلا مرکل و جنوبگان اشاره کنم.

راههای شنیدن چنل بی :

2 – پادکست بی پلاس

بهترین پادکست های فارسی

شاید معرفی بی پلاس بعد از چنل بی، بعنوان یکی از بهترین پادکست های فارسی جای تعجب نداشته باشد، زیرا هر دوی این پادکست ها توسط یک نفر گویندگی می شود و تیم تولید آن هم مشترک است. اما روایت ها در این پادکست ها متفاوت است. من به پادکست های بی پلاس بیشتر از پادکست های چنل بی علاقه دارم چون ازنظر من این پادکست ها آموزنده تر هستند، ولی از آنجایی که بی پلاس زیرمجموعه چنل بی است، آن را جایگاه دوم بهترین پادکست های فارسی معرفی می کنم.   

در پادکست های بی پلاس علی بندری یک هفته درمیان چهارشنبه ها، گزیده ای از یک کتاب خوب را بازگو می کند. هدف از تولید این برنامه ها آشنایی مخاطب با کلیات کتاب هاست و همچنین راههایی برای خرید این کتاب ها نیز در وب سایت بی پلاس وجود دارد. از جمله پادکست های مورد علاقه من در بی پلاس عبارتند از آدم های معمولی، ایران جامعه کوتاه مدت، واقعیت و چرا ملت ها شکست می خورند.

راههای شنیدن بی پلاس :

پادکست 10 صبح

موضوع پادکست 10 صبح با موضوع ما در سایت تجارت آفرین نزدیک تر است. یکی دیگر از بهترین پادکست های ایرانی را می توان پادکست 10 صبح نامید. این برنامه ها توسط میثم زرگرپور و امید اخوان میزبانی می شوند و مضوع آن درباره استارت آپ و تجارت آفرینی است. اگر دوست دارید که کسب و کاری را شروع کنید و یا اینکه از جمله کارآفرین ها هستید، می توانید به این پادکست ها گوش دهید و از مطالب آن لذت ببرید.

راههای شنیدن پادکست 10 صبح :

پادکست رادیو دایجست

در این پادکست مسائل پیچیده ای مورد بحث قرار می گیرد که هدف میزبانان آن رساندن این پیام ها به ساده ترین زبان به مخاطبین خود است. گوینده این پادکست ها فرشاد محمودی است که با شیوایی موضوعات را بیان می کند.

در پادکست رادیو دایجست مطالب مختلفی در موضوعات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی، فلسفی، مذهبی و علمی گفته می شود. از قسمت هایی که من بیشتر به آن علاقه داشتم می تونم به اپیزود بررسی سیستم های اقتصادی اشاره کنم.

راه های شنیدن پادکست دایجست :

پادکست رادیو مرز

یکی از پادکست هایی که به نظر من کاری کاری نوآوارنه است پادکست خوب رادیو مرز است. میزان این پادکست ها مرضیه رسولی است که به موضوعات جالبی در برنامه های خود می پردازد و به همین دلیل در بین بهترین پادکست های فارسی ما قرار گرفته است. البته این پادکست هنوز جدید است و در حال بهتر شدن می باشد.

راه های شنیدن پادکست رادیو مرز :

پادکست های فارسی روز به روز در حال گسترش هستند و توجه مخاطبان زیادی را نیز به خود جلب کرده اند. کیفیت این برنامه ها نیز در حال بهتر شدن است. امیدوارم که از شنیدن بهترین پادکست های فارسی لذت ببرید و از آنها بهره لازم را ببرید. چنانچه پیشنهاد و یا نظری درباره این لیست دارید با ما در ارتباط باشید.


بهترین پادکست های فارسی – کدام پادکست ایرانی را گوش دهیم


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید