روانشناسی

8 روش برای تقویت ذهن

تقویت ذهن

آیا دوست ندارید که با تقویت ذهن خود کنترل بیشتری بر روی خود داشته باشید؟

از خلق یک ایده گرفته تا حضورِ ذهن در یک ملاقات برای به یاد آوردن اعداد و ارقام و خیلی چیزهای دیگر، داشتن یک ذهن متمزکر و بهبود یافته میتواند بسیار کمک رسان باشد. وجود چنین شرایطی به شما این اجازه را میدهد که کارهای بیشتری را در مدت زمان کوتاهتری به انجام برسانید و بتوانید برای مشکلات راه حل های مؤثرتری پیدا کنید.

خبر خوب این است که راه های مختلفی برای تقویت ذهن وجود دارند بخصوص زمانیکه میخواهید کارهایی را به صورت مداوم در یک بازۀ زمانی نسبتاً طولانی انجام دهید. اجازه دهید که به هشت مورد از راه هایی که به قدرت ذهن شما کمک میکنند اشاره نمائیم.

مرتبط : 11 کار دشواری که باید برای موفق شدن انجام دهید

1- ورزش کردن

همۀ ما میدانیم که میبایست به صورت مستمر ورزش کرد. با این وجود اغلب تجارت آفرینان بسیار گرفتار هستند و زندگی شلوغی دارند و نمیتوانند همیشه وقتی را برای فعالیتهای فیزیکی خود پیدا نمایند. امّا میتوانند یک حقه به خود بزنند و به شکلی دیگر فکر کنند: اگر زندگی طولانی تر، سلامت تر، کاراتر میخواهید نمیتوانید ورزش نکنید.

ورزش مداومِ روزانه نه تنها برای سلامت ذهن و ادراک شما مفید است بلکه حافظۀ شما را نیز تقویت میکند. ورزش طولانی مدت حتی میتواند ذهن شما را از افول و انحطاط نیز نجات دهد. پس اگر اینها دلایل کافی برای ورزش کردن نیستند پس چه دلایلی دیگری میتوانند شما را به این کار ترغیب کنند.

2- نوشیدن قهوه

خیلی افراد روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز میکنند، و به نظر میرسد که این مراسم صبحگاهی میتواند در کوتاه مدت بر روی ادراک آنها تأثیر مثبتی داشته باشد.

کافئین، باعث میشود که شما درحالت هشدار باشید. همچنین میتواند به شما کمک کند تا برای کارهای تکراری متمرکز تر باشید و هوش شما را افزایش میدهد. کافئین همچنین باعث بهبود سرعت عکس العمل نیز میشود.

نکته اینجاست که تأثیر کافئین دائمی نیست یعنی تنها تا زمانی به کارایی ذهن شما کمک میکند که هنوز در بدن شما وجود دارد.

3- کمی آفتاب بگیرید

گاهی نور خورشید و ورزشِ همزمان میتواند باعث تأثیر بیشتر بر روی توانایی ذهنی شما شود. البته این بستگی زیادی دارد که شما در کدام نقطۀ دنیا زندگی میکنید و چه میزان نور خورشید در آنجا وجود دارد و شدت آن چقدر است.

کمبود دریافت نور خورشید برای تقویت ذهن شما اصلاً خوب نمیباشد. مقدار بیشتر ویتامین D در سیستم بدن شما باعث بهبود عملکردتان میشود و همچنین روندِ پیری ذهن را نیز کندتر میکند.

آفتاب زیادی نیز میتواند برای پوست شما مضر باشد، امّا اگر مقدار آن کافی نباشد آن زمان ذهنتان آسیب میبیند. البته اگر نمیتوانید زیاد بیرون بروید یا آفتاب کافی در محل زندگی شما وجود ندارد، همیشه میتوانید از مکمل غذایی حاوی ویتامین D استفاده کنید تا این کمبود را جبران نمائید. فقط فراموش نکنید که آن را متعادل مصرف کنید. برای تقویت ذهن شما نیاز به این ویتامین دارید.

4- ارتباطات محکمی بسازید

بارها گفته شده است که سفر کارآفرینی سفرِ تنهایی است. امّا این نوع زندگی نمیتواند برای عملکرد و ادراک ذهنی انسان مفید باشد.

اگر شما اغلب احساس تنهایی میکنید، بدانید که این احساس، نتیجۀ خسران درکی و روانی شماست که گاهی منجر به کم خوابی، افزایش فشار خون، افسردگی و حتی گاهی برروی کل سلامت شما نیز تأثیر مخرب میگذارد.

اغلب تجارت آفرینان میدانند که چگونه ارتباط برقرار کنند. بهترین راه این است که در اطراف خود یک سیستم (تیم) پشتیبانی داشته باشید و این امر باعث سالم نگه داشتن روان شما در بلند مدت میشود.

5- تمرکز کنید

مدیتیشن یک موضوع متداول بین تجارت آفرینان امروزی است و مزایای آن آنقدر زیاد است که نمیتوان از آن به راحتی گذر کرد. نه تنها مدیتیشن باعث کاهش استرس در فرد میشود بلکه باعث جلوگیری از اختلالات مربوط به پیری از قبیل آلزامیر و زوال عقل نیز میشود.

تقویت ذهن 2

مدیتیشن صحبت از اهمیتِ مراقبتِ فردی میکند. 10 تا 15 دقیقه وقت گذاشتن در روز برای تمرین مدیتیشن میتواند شما را از اختلالات زمان پیری در امان نگه دارد و همچنین میتواند استرس را در شما به شدت پائین بیاورد. برای تقویت ذهن خود حتما زمانی را در روز به مدیتیشن بپردازید.

6- خوب خوابیدن

این نکته نیز میتواند یکی دیگر از نکات مسئله ساز برای تجارت آفرینان باشد. زود بیدار شدن از خواب و دیر رفتن به رخت خواب در شب ها اغلب همراه با تجارت آفرینی می آیند. استرس های کاری نیز اغلب خود باعث خوب نخوابیدن کارآفرینان میشود.

خوابیدن برای استحکام بخشیدن به حافظه و یاد گیری لازم است. اگر به اندازۀ کافی نخوابید، حجم مادۀ خاکستری موجود در قسمت جلوی مغزتان شروع به کم شدن میکند. این قسمت مسئول کنترل و پشتیبانی حافظه و عملکرد اجرایی فرد میباشد.

به طور خلاصه میشود گفت که اگر به اندازۀ کافی نخوابید مغز کمتری در سرتان وجود خواهد داشت.

مرتبط : حقیقتی جالب درباره عادت خوابیدن افراد مشهور و ثروتمند

7- درست خوردن

این چیز عجیبی نیست که تغذیۀ مناسب نقش مهمی در سلامت ذهن بازی میکند. تجارت آفرینان اغلب از یک جلسه به جلسه ای دیگر میروند و وقت کافی برای غذا خوردن نمیگذارند.

شما میبایست تمرکز کافی بر روی نوع تغذیۀ خود داشته باشید. آنتی اکسیدان ها و اسید آمینوها بسیار مهم میباشند و همچنین ویتامین E نیز بسیار برای سلامتی شما مفید است. خوردن خشکبار و آووکاد نیز میتواند برای تقویت ذهن شما کارایی بالا به ارمغان بیاورند.

8- تِتریس بازی کنید

این نکته شاید کمی برایتان عجیب به نظر برسد ولی محققین میگویند که تتریس بازی کردن باعث تقویت ذهن میشود.

جالب ترین قسمت ماجرا اینجاست که بازیِ تِتریس بعد از یک تجربۀ ناخوشایند میتواند از حک شدن آن خاطره در ذهن جلوگیری کند. یعنی شما فلش بک های کمتری به تجربیات و خاطرات منفی گذشته خواهید داشت.

تقویت ذهن با تتریس

این بازی را با یک تلفن هوشمند و یا تبلت نیز میتوانید انجام دهید. البته فراموش نکنید که مدت کمی برای بازی کردن بگذارید تا از کار غافل نشوید.

نتیجه گیری

بیشتر از هر چیزی عادت کردن به کارهای ذکر شدۀ بالا باعث تقویت ذهن میشود و برای اینکه چیزی تبدیل به عادت در شما شود باید برای آن وقت بگذارید.

بر روی یک یا دوتای این موارد برای مدتی زمان بگذارید و وقتی به عادت تبدیل شد (تقریباً 22 روز) به سراغ دیگری بروید تا بعد از مدتی تمام آنها را بصورت عادت انجام دهید و هرگز از این عادات دست نکشید زیرا موفقیت شما در گروی همین عادات روزانۀ شما هستند.

8 روش برای تقویت ذهن

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس