7 ترس اساسی که همۀ افراد موفق باید بر آنها غلبه کنند

7 ترس اساسی که همۀ افراد موفق باید بر آنها غلبه کنند

اگر میخواهید که زندگی موفقی داشته باشید لاجرم باید بر ترس هایی بزرگ غلبه کنید.

برخی از ترس ها باعث میشوند که ما از دیگران بیشتر عقب بمانیم. این ترس هایِ مخرب همانند یک محفظه توانایی های ما را محدود میکنند و دستیابی به آرزوها را برای ما غیرممکن میسازند. برای موفق شدن باید با این ترس های پیشِ رو مقابله کرد.

من در اینجا به هفت ترس اساسیِ مشترک بین افراد که باید از بین بروند اشاره میکنم.

 

1. ترس از انتقاد

خیلی از افراد هستند که از دنبال کردن آرزوهای خود واهمه دارند و دلیل این ترسشان نیز آن چیزیکه دیگران ممکن است دربارۀ آنها فکر کنند میباشد. شاید با این جمله برخورد کرده باشید : “خانواده ام خیلی اصرار دارند که فوق لیسانس بگیرم ولی من خودم را برای ورود به بازار کار آماده میبینم و هیچ تمایلی به ادامۀ تحصیل ندارم. اگر درس را ول کنم آنها فکر میکنند که دیوانه شده ام. چه باید کنم؟”

این یک الگوی تکراری برای خیلی از افراد است. امّا اگر تصمیم گیری شما بر مبنای آنچیزی که دیگران فکر میکنند – حتی نزدیکترین دوستان و خانواده – باشد خود را برای بقیۀ زندگی خود تضعیف کرده اید. به جای آن به آنچیزی که افراد شبیه به شما میگویند فکر کنید و به خودتان اجازۀ موفق شدن بدهید. جواب من به سئوال مطرح شده در بالا این است که: “به این فکر کنید که خانوادۀ شما وقتی که موفقیتتان در تجارت را میبینند چقدر به شما افتخار خواهند کرد.” شاید این مهمترین تصمیم زندگی شما باشد پس چرا میگذارید دیگران آن را به شما دیکته کنند.

 

2. ترس از بی پولی

خیلی از افراد در “حالتِ زنده بودن” گیر میکنند.

به این جمله دقت کنید ” من 35 سالمه و هفته ای 40 ساعت در شرکتی مشغول کار هستم. از عهدۀ قبض ها و هزینۀ زندگی با حقوقی که میگیرم برمی آیم ولی احساس میکنم که از تمام توانائیم بهره نمیبرم و در محل کار بیشتر کسل هستم و از خیلی چیزهای آنجا در عذابم. دوست دارم کار خودم را شروع کنم ولی میترسم که پول کم بیاورم.”

ترس از فقر فلج کننده است. افراد بیشماری هستند که حد وسط را انتخاب میکنند زیرا با خود فکر میکنند که باید “زنده بمانند” نه اینکه “تلاش کنند”. ترس از فقر نباید شما را از دنبال کردن آرزوهایتان باز بدارد.

 

3. ترس از پیر شدن (و مرگ)

برای خیلی از مردم یک سن مشخص یعنی تمام شدن زندگی. بنجامین فرانکلین میگوید: “خیلی از افراد در 25 سالگی میمیرند و در 75 سالگی به خاک سپرده میشوند” برای برخی از افراد این مرگِ مستعار وقتی صورت میگیرد که به حد وسط زندگی کردن قانع میشوند. این میتواند حتی قبل از 25 سالگی نیز اتفاق بیفتد. اینگونه افراد با خود فکر میکنند که “نخواهند توانست”، پس شکست خود را از قبل رقم میزنند.

ترس از پیربودن و یا پیر شدن هنگامیکه فرد قصد تغییر در زندگی شغلی خود را دارد بسیار مخرب است. اغلب آنها میگویند:     “من الان 45 سالمه و همۀ عمرم کارم همین بوده است. چطور از من توقع داری که کار جدیدی رو شروع کنم. من کاری دیگر غیر از این بلد نیستم. اگر کار جدیدی شروع کنم و اوضاع خراب تر شود چی؟ خانواده ام را چه کسی حمایت میکند؟”

سن خیلی کمتر از آنچیزی که شما با خود فکر میکنید اهمیت دارد.

 

4. ترس از شکست

این همان زمانیست که افراد از خود میپرسند “ولی اگر … چه؟”.
آنها این سئوال را در حالت منفی استفاده میکنند مثل: “ولی اگر کارم نگیرد چه؟، ولی اگر شکست بخورم چه؟، ” ولی اگر همینی را هم که دارم از دست بدهم چه؟”

اینها سئوالات کاملاً اشتباهی میباشند مخصوصاً برای شمایی که این مقاله را میخوانید. به جای اینکه دربارۀ همۀ راه های شکست فکر کنید برروی راه هایی که باعث موفقیتتان میشود متمرکز شوید.حتی اگر شما اشتباه کنید و یا شکست بخورید این شانس را دارید که خود را تصحیح کنید و به سمت موفقیت بروید. شما باید قبل از اینکه موفق شوید شکست بخورید، این قانون تجارت آفرینی است. هر استادی روزی در حال یاد گرفتن بوده است. پس زودتر شروع کنید.

 

5. ترس از رنجاندن دیگران

” من به اون شرکت برای کار زنگ نخواهم زد و منتظر میشوم تا خود آنها تماس بگیرند. نمیخواهم که با خودشان فکر کنند که من خیلی به این کار احتیاج دارم. منتظر زنگشان میشوم و اگر تماسی نگرفتند یعنی حتماً قسمت نبوده. حتی اگر زنگ بزنم ممکن است که شانس خود را برای بدست آوردن آن شغل برای همیشه از دست بدهم.”

این یک دیدگاه غلط است. من کاملاً معتقدم که اگر میخواهید به آرزوهایتان برسید باید در اعمالتان بی پروا باشید. در زندگی تجاری گاهی پیش می آید که مجبور میشوید کسی را از خود برنجانید. این اتفاق ممکن است که بسیار زیاد رخ دهد ولی ترس از آن باعث عقب نگه داشتن شما میشود. هستند افرادی که حتی از ترفیع گرفتن در شغلی خجالت زده میشوند زیرا با خود فکر میکنند که این کار باعث رنجاندن دیگران میشود و شاید آنها با خود بگویند که چه انسان متکبری. فراموش نکنید که هیچ کس استعدادهای شما را درک نخواهد کرد مگر اینکه شما آنها را نشانشان دهید.

 

6. ترس از احمق بنظر رسیدن

بارها ممکن است که داخل کمد لباسهای خود را نگاه کنید و با خود بگوئید که ” این را امروز نمیپوشم تو این لباس احمق به نظر میرسم. شاید یه روز دیگه بپوشمش.” امّا چرا حالا این کار را نمیکنید؟ گاهی اوقات رفتار ما بگونه ای است که انگار کاری که میخواهیم انجام دهیم غلط است، امّا باید به توانایی تصمیم گیری خود بیشتر ایمان داشته باشیم. باید توانایی های خود را در تمام موارد امتحان کنید چه در سخنرانی کردن، مقاله نوشتن، مدیریت کردن و هرچیز دیگر.

برخی از بهترین تصمیمات در دنیا اتفاقی هستند. بارها افراد از طرح و برنامۀ اصلی خود ناخودآگاه منحرف میشوند و از راهی متفاوت به موفقیت میرسند. خودتان را بشناسید و آنچیزی که به سبک شما میخورد را پیدا کنید. اغلب برای اینکه خودتان رابشناسید باید ابتدا بفهمید که شما چه کسی نیستید. به خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید که تصمیمهایتان درست است. شما فقط زمانی احمق بنظر میرسید که کاری انجام ندهید و راکد باشید.

 

7. ترس از موفقیت

خیلی از مواقع افراد از اینکه به خودشان تبدیل شوند واهمه دارند. آنها از اینکه حقیقی باشند میترسند. امّا در حقیقت موفقیت در شناختِ خود و عمل به شیوۀ خود است. برخی افراد هستند که میگویند ” من هم میتوانستم این کار را انجام دهم ” یا ” چرا من جای اون نیستم الان؟ “. در واقعیت آنها در درونِ خود از شهرت، ثروت، عشق و … میترسند.

به خیلی از ما آموزش داده شده است که هرگز نخواهیم توانست واقعاً موفق شویم. خیلی از خانواده ها فرزندان خود را بگونه ای تربیت میکنند که موفقیت در دنیا را امری غیرواقعی تصور کنند و هرگز آنها را به سمت آن سوق نمیدهند. شاید آنها به دلیل اینکه موفقیت را در خود ندیده اند آن را امری غیر ممکن میدانند. به جای این رویکرد باور داشته باشید که در مسیرتان به موفقیتی بسیار بزرگ دست خواهید یافت.

بر تمام این ترسهای یاد شده میتوان با ایمان به خود داشتن و هدفمند بودن غلبه کرد. اگر بدانید که چه چیزی میخواهید و به جای دودلی و شک، قدمهای محکمی به سمت خواسته های خود بردارید به نتایج بسیار بهتری دست پیدا خواهید.

تجارت آفرین فارکس

4 دیدگاه

  • سلام عالی بود
    ترس یه موج منفی هست که روی ذهن انسان مینشیند و اگر انسانی به قدرت خود اعتقاد داشته باشد قطعا موفق میشود چون باید بداند که کاینات همیشه با وی هستند و از انرژی های مـثبت بهره ببره و آنها رو برای موفقیتش اهرم کنه
    ما انسانیم اشرف مخلوقات به هر چیزی بخوایم دست پیدا میکنیم فقط باید بخوایم
    فرق انسان های موقث و غیر موفق فقط و فقط در نوع خواسته هاشون هست
    امیدوارم همه به خواسته های درونی قلبی خودشون دست پیدا کنن و روزی رویاهایشان به طور واقعی ببینند.

  • کاملاً موافق هستم. افرادی که از ریسک کردن میترسند هرگز آدمهای موفقی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید