5 حقیقت درباره غول تکنولوژی ایلان ماسک

آنچه از ایلان ماسک نمیدانید

اگر موجودات فضایی قرار باشد که تحقیقی دربارۀ تمدن زمینی های امروز انجام دهند قطعاً روی نام ایلان ماسک بعنوان کسی که با تفکری نوین به گسترش و شکوفایی اقتصادی دنیا کمک زیادی کرده است دقت بیشتری خواهند کرد. او که اصلیتی آفریقای جنوبیایی دارد با فروش سهام خود در PayPal در سال 2002 و Zip2 در سال 1999 به یک میلیاردر تبدیل شد و بعد از آن نیز توانست تحولی عظیم در صنعت خودروهای برقی وجود بیاورد. او از سال 2008 مدیر اصلی تسلا موتورز شده است.

اما دلیل بهتری که موجودات فضایی باید بیشتر به ایلان ماسک توجه کنند این است که او جزو کسانی است که راه را برای مردم برای رفتن به فضا فراهم کرد. او کمپانی SpaceX را در سال 2002 افتتاح کرد و کاری را انجام داد که خیلی از دولتهای بزرگ دنیا نیز توان و جرأت انجام آن را ندارند. ولی با این کار بزرگ خود حتی NASA و دولت ایالات متحده را مجاب کرد که با او قراردادی بسیار بزرگ ببندند. او همچنین اخیراً از یک طرح جدید تجارت آفرینی در تسلا موتورز پرده برداری کرده است.

در اینجا به پنج حقیقت دربارۀ مردی که ایده هایش به معنی واقعی کلمه فرازمینی است اشاره میکنیم.

1 – او در سن 12 سالگی یک بازی کامپوتری طراحی کرد و فروخت

ایلان ماسک کارش را در دنیای تکنولوژی با دیدن اولین کامپیوتر در یک مغازه در سن 10 سالگی آغاز کرد. سپس او یاد گرفت که برنامه نویسی کند و یک بازی به نام Blaster نوشت که توانست آن را به مبلغ 500 دلار به یک مجلۀ کامپوتری بفروشد. اما این کودک جاه طلب در اینجا توقف نکرد و با برادر کوچک تر خود کیمبل تصمیم گرفتند که یک کلوپ بازیهای کامپیوتری در نزدیکی مدرسه راه اندازی کنند. اگرچه این پروژۀ او توسط پدر و مادرش از بین رفت. زیرا آنها راضی نشدن که برای فرزندان خود مراحل و مجوزهای قانونی را بگیرند. به جای آن ایلان و برادرش شروع به فروش شکلات به همشاگردی های خود در مدرسه کردند.

img111

2 – او تنها دو روز در دانشگاه استنفورد گذراند

ایلان در سال 1995 در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد تا در رشتۀ فیزیک شروع به تحصیل کند امّا او بیش از حد غرق در توانایی های خود در دنیای بازیهای کامپیوتری و اینترنت شده بود. بنابراین او درخواست مرخصی تحصیلی داد و گفت که اگر تا شش ماه دیگر طرحش موفق نشود به دانشگاه بر میگردد. مدیر دانشگده جواب داد که در این صورت فکر نمیکنم که تو را دیگر ببینم و پیش بینی او 100 درصد درست از کار درآمد. ایلان ماسک در همین زمان Zip2 را بوجود آورد. پروژۀ او بعد از چهار سال توسط کمپانی Compaq خریداری شد که او برای این کار نیاز بسیار کمی به داشتن مدرک رسمی دانشگاهی داشت.

img113

3 – او جرقۀ اولیۀ تولید یک شرکت انرژی خورشیدی را زد

در سال 2004 ماسک به همراه “لیدون رایو” که از اقوام نزدیک او بود برای یک فستیوال موسیقی تابستانی به سمت نوادا رانندگی میکردند. “رایو” که خود یک تجارت آفرین بود به ایلان گفت که به دنبال یک طرح و ایدۀ واقعی برای یک تجارت بزرگ است و در آنجا ماسک پیشنهاد داد تا او بر روی تولید انرژی خورشیدی کار کند. در همین جا بود که این ایده در ذهن او بوجود آمد. “رایو” و بردارش “پیتر” SolarCity را راه اندازی کردند که امروزه بزرگترین تولید کنندۀ انرژی خورشیدی در امریکا است. او همچنین ایدۀ تولید هواپیمایی که به صورت عمودی بلند شود و بشیند و همچنین هواپیمای الکترونیکی را نیز داده است.

مرتبط : بهترین سخنرانی های TED در سال ۲۰۱۸ – ایلان ماسک

4- او مدل انسانی برای “Iron Man’s” تونی استارک است

وقتیکه نویسنده و کارگردان آیرون من آقای جان فاورو دنبال راهی برای انسانی کردن شخصیت تونی استارک میگشت بازیگر این نقش آقای رابرت دانی پیشنهاد داد تا با ایلان ماسک در ارتباط باشند. جان تصمیم گرفت که قسمتهای از Iron Man 2 را در کارخانۀ SpaceX ایلان ماسک فیلم برداری کند و ماسک بعداً روش همتای داستانی خود را تکرار کرد و قسمتهای موشکی را در کامپیوتر با حرکات دستش بر روی سنسورهایی طراحی کرد. البته تا جائیکه ما میدانیم او همینقدر به “آیرون من” شبیه است و هنوز قدرت پرواز و گشت و گذار با کاپیتان امریکا را ندارد.

img112

5- ایلان ماسک یکی از ماشینهای جیمز باند را در اختیار دارد

چه فایده ای دارد اگر شما کلی پول داشته باشید اما توانید آن را برای چیزهای هیجان انگیز مصرف کنید؟ یکی از چیزهایی که میتوانید با کلی پول بخرید ماشین لوتوس اسپریت جیمز باند است که در فیلمِ The Spy Who Loved Me ، جیمز باند از آن برای فرار از دست دشمنانش استفاده کرد. این ماشین که به نام West Neille معروف است برای مدتها در انبار نگهداری میشد تا اینکه در یک حراجی در لندن در سال 2013 توسط یک فرد ناشناس خریداری شد.

بعد از اینکه ماسک فاش کرد که او بوده است که ماشین را خریداری کرده بیان کرد که از ماشین واقعاً نمیشود به عنوان زیردریایی استفاده کرد و این مسئله او را ناامید کرده است. او گفت ” کاری که من میخواهم انجام دهم این است که آن را توسط سیستم انتقال قدرت تسلا تقویت کنم و سعی کنم که واقعاً همانگونه که در فیلم نشان داده کار کند.”

img114

شاید امروز که ایلان ماسک تبدیل به یکی از ثروتمندترین افراد تاریخ شده است دلیل موفقیت او را بتوان بهتر درک کرد. او یک انسان پرانرژی، با انگیزه و شاید کمی عجیب است.

مرتبط : آنچه که باید درباره ایلان ماسک بدانید

5 حقیقت درباره غول تکنولوژی ایلان ماسک

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید