10 اشتباه مالی که ثروتمندان هرگز مرتکب آن نمیشوند

اشتباه مالی-دلار

بیشتر افرادی که به شما مشاورۀ مالی میدهند خودشان افراد ثروتمندی نیستند. آنها خود هزاران اشتباه مالی دارند و به همین در دایره ثروتمندان قرار نمیگیرند.

ثروتمندان با خیلی از موعظه هایی که افراد شارلاتان و سودجو بعنوان مشاورۀ مالی به شما میدهند مخالف هستند. چندی پیش در روزنامه ای میخواندم که نوشته بود “پولتان را حرام نکنید، خیلی برای غذا خوردن پول خرج نکنید، حتی کمتر برای کوتاه کردن مو و یا آرایش کردن به آرایشگاه بروید”. این یک راه حل وحشتناک برای زندگی کردن میباشد و چیزی که در انتهای آن وجود دارد فقر است نه چیزی دیگر.

این که شما صرفه جویی کنید حرکتی بسیار هوشمندانه است ولی پائین نگه داشتن سطح خود چیزی نیست که شما آن را بخواهید و یا اینکه شما را به جایی برساند. هرگز نباید کاری انجام دهید که شما را از خوشحال بودن محروم کند.

ما تجارت آفرینان همیشه رفاه را ترویج میکنیم و میگوئیم که کنار گذاشتن این لذتهای کوچک باعث ثروتمند شدنتان نمیشود. بلکه این نوع زندگی شما را هر چه بیشتر به ناملایمتی ها و نا رضایتی ها عادت میدهد و به سوی قوانینی غیر واقعی هدایت میکند. اغلب مشاوران مالی ای که اینگونه مشاوره میدهند، نتوانستند خود را از لحاظ مالی موفق کنند. اغلب آنها روبروی مانیتور مینشینند و به دنبال به پایان رسیدن روز برای دریافت حقوق هستند.

اغلب افراد دوست دارند که بصورت رایگان به دیگران مشاوره مالی بدهند امّا بیشتر این نصایح وحشتناک و بی اساس هستند. برعکسِ آنها نیز افرادی هستند که خود توانسته اند با قوانینی دقیق به موفقیت مالی بسیار بزرگی برسند. ما در اینجا برخی از نکاتی که یکی از ثروتمندان خودساخته دربارۀ مسائل مالی پیشنهاد داده است را بازگو میکنیم. بنابراین دقت کنید که نصیحت ها را از چه کسی میپذیرید.

اگر شما به صورت غریزی فردی سخت کوش هستید و شغلی مناسب نیز دارید و به تمام مسائل خود رسیدگی میکنید پس در رفاه زندگی میکنید. با این وجود ممکن است که از خود بپرسید که چرا هنوز به آنچیزی که میخواهم نرسیده ام؟ بنابراین باید به شما بگویم که گرفتن تصمیماتی بهتر دربارۀ پول و اجتناب از چند اشتباه مالی میتواند زندگی شما را بهبود ببخشد.

برخی از اشتباهات مالی وجود دارند که افراد ثروتمند هرگز آنها را انجام نمیدهند. شما برای ثروتمند شدن سفری در پیش دارید که در آن میبایست ذهنیت خود را دربارۀ برخی مسائل به کلی تغییر دهید. وقتیکه این تغییرات را در خود بوجود آورید میبینید که درحال پیشرفت هستید و نتیجۀ آن را در زندگی خود خواهید دید.

10 اشتباه مالی را که ثروتمندان مرتکب نمیشوند

1. سرمایه گذاری نکردن برروی خود

بنجامین فرانکلین، اولین میلیونر امریکایی یک جملۀ بسیار معروف دارد که میگوید ” بهترین “بهره” را وقتی میگیرید که پولتان را برروی خود سرمایه گذاری کنید”. اغلب افراد به مدیرانشان و یا کارفرمایانشان وابسته هستند. آنها میخواهند که رئیسشان برای آنها کتاب بخرد، آنها را به سمینار بفرستد، برای آنها مربی بگیرد و … . اما اگر شما قصد پیشرفت و موفقیت دارید باید آموزش ببینید و این کار را خودتان برای خودتان انجام دهید. برروی خودتان سرمایه گذاری کنید.

2. زیادی تفریح کردن

گاهی برخی افراد بخصوص جوانان بین 21 تا 35 سال تمام فکر و ذکر خود را برروی تفریح و سرگرمی میگذارند و بیشتر وقت و پول با ارزش خود را برای چنین کارهایی خرج میکنند. بر خلاف آنها، افراد ثروتمند وقت و پول خود را سرمایه گذاری میکنند و از این اشتباه مالی خودداری میکنند.

3. قسطی خرید کردن

خیلی از افراد چیزهایی که قدرت خرید آن را ندارند با پولی که ندارند میخرند و دلیل این کارِ آنها نیز تحت تأثیر قرار دادن دیگران است. این یک تراژدی است که بخصوص در کشورهای جهان سوم بیشتر به چشم میخورد. این روش زندگی باعث فقیرتر شدن شما بواسطۀ پرداخت بهره های بانکی میباشد.

اگر کسی آرزوی ثروتمند شدن دارد از وام و یا قسط تنها برای گسترش تجارتش استفاده میکند و نه برای سرمایه گذاری بر روی مخارج. از این اشتباه مالی به شدت خودداری کنید.

4. مخفی کردن از همسر

زوجهای بسیار زیادی هستند که دربارۀ پول و درآمدشان با یکدیگر صحبت نمیکنند. آنها وقتیکه دربارۀ این مسائل صحبت میکنند احساس ناخوشنودی میکنند و گاهی حتی این صحبت به بحث و جدل ختم میشود. اما شما نمیتوانید ثروتمند شوید مگر اینکه افکار مالی خود را برای همسرتان آشکار کنید. وقتیکه شما و همسرتان هردو درک دقیقی از مسائل مالی یکدیگر دارید میتوانید پول خود را چنیدین برابر کنید.

5. وام گرفتن برای خرید خانه

برخی از ثروتمندان برای خانه هایشان وام دارند اما آنها واقعاً ثروتمند نیستند. وام گرفتن برای خانه شما را وارد یک جنگ طولانی و بی پایان برای پرداخت بهره و قبوض میکند. گاهی وقتی پولی را برای خرید خانه بصورت وام میگیرید مجبور میشوید دوبرابر قیمت واقعی آن را باز پرداخت کنید. افراد ثروتمند اجاره میکنند تا زمانیکه پول نقد برای خرید خانه شاید حتی خانه ای کوچک داشته باشند.

6. بازنشستگی سنتی

سیستم بازنشستگی ما بیشتر شبیهِ یک شوخی میباشد و افرادی که قصد ثروتمند شدن دارند میبایست از آن گریزان باشند. اگر شما زندگی خود را درگروی حقوق بازنشستگی و یا بهره ای که از پول خوابیده در بانک میگیرید بگذارید احتمالاً باید ثروتمند شدن را به کلی فراموش کنید. بعلاوه اگر پول خود را ذخیره میکنید که از 60 سالگی به بعد از آن استفاده کنید همانند این است که اسباب بازی کودکی را برای استفاده در زمانی که بزرگ شد نگه داشته اید. به جای این آیندۀ تان را در زمانیکه جوان هستید بسازید.

7. خرید وسایل بی ارزش

ثروتمندان از اینگونه خرید ها متنفر هستند و میگویند وقتیکه جنس بنجل میخرید نتیجۀ بنجل نیز میگیرد. اگر شما با قیمت زندگی کنید با قیمت هم میمیرید. به جای اینکه دنبال جنس ارزان برای خرید باشید بهترین جنس موجود را بخرید. ثروتمندان میدانند که خریدن یک تی شرت گرانقیمت که برای 4 سال بتوانند از آن استفاده کنند بهتر از خرید یک مدل ارزان آن است که هر 6 ماه باید تعویض شود.

8. کمبود لذت

مصرف کردن لذت بخش است. در طی 50 هفتۀ کاری در یک سال افراد به تعطیلات فکر میکنند و وقتیکه به 2 هفتۀ تعطیلات میرسند به کار فکر میکنند. حقیقتی که برای ثروتمند شدن وجود دارد این است که باید از پولی که دارید لذت ببرید، چه کم است و چه زیاد. پول شما فقط وقتی زیاد میشود که قدر آن را بدانید و فقط زمانی قدر آن را میدانید که بدانید چه کارهایی میتواند برای شما انجام دهد و چه لذتهایی برایتان به همراه می آورد.

مرتبط: تفاوت بین ثروتمندان جهان و افراد متوسط

9. پس انداز نکردن

بیشتر افراد همۀ پولشان را برای خرید وسایل مصرفی به باد میدهند. وقتیکه مثلاً  X مقدار پول در حساب خود میبینند با خود فکر میکنند که چه چیزهایی نیاز دارند که قبلاً نخریده اند و بلافاصله آن را خریداری میکنند. اما این رفتارِ خسران آور باید از بین برود. افراد ثروتمند حداقل 10% از آنچیزی که بدست می آورند را پس انداز میکنند و به ندرت به سراغ گرفتن وامهای شخصی برای خودشان میروند حتی اگر احساس کنند که به آن نیاز دارند. پس انداز نکردن یک اشتباه مالی بزرگ است که ممکن است شما را به دردسر بیندازد.

مرتبط: چگونه با مشکلات اقتصادی مقابله کنیم ؟ حل مشکلات اقتصادی با تغییر

10. برای پول کار کردن

اکثر مردم دنیا برای پول کار میکنند اما ثروتمندان به پول اجازه میدهند تا برای آنها کار کند. آنها میدانند که پولشان یک محصول جانبی برای خدماتی است که به بازار ارائه میدهند. آنها همچنین از این حقیقت مطلع هستند که ثروت آنها برآیندی از خدماتی است که به اجتماع میدهند. برای همین است که آنها هرگز برای پول کار نمیکنند.

این تغییر ذهنیت به شما نیز این اجازه را میدهد که همانند ثروتمندان فکر کنید و همانند آنها ثروتمند شوید. زمانیکه شما شروع به تغییر استراتژی های مالی خود میکنید و از این اشتباهات ذکر شده خودداری میکنید در مسیر ثروتمند شدن قرار دارید. فراموش نکنید، آنچیزی که شما بدست می آورید باعث ثروتمند شدنتان نمیشود بلکه فردی که در این مسیر به آن تبدیل میشوید باعث ثروتمند شدنِ شما میشود.


۱۰ اشتباه مالی که ثروتمندان هرگز مرتکب آن نمیشوند


تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید