رشد اونس جهانی طلا و نقره در میان تنش‌های خاورمیانه پس از افزایش تورم در آمریکا

XAUUSD war Middle east (1)

طلا (XAU/USD) و نقره (XAG/USD) در ابتدا در پی تورم ماه سپتامبر آمریکا که بیش از انتظارات بود، دچار افت شدند که منجر به افزایش بازدهی خزانه‌داری آمریکا شد. با این حال، هر دو فلز روز جمعه بهبود قابل توجهی را تجربه کردند، به طوری که طلا تقریباً 3.2 درصد و نقره 4.0 درصد افزایش یافتند. این چرخش ناشی از یک احساس ریسک گریزی بود که تحت تأثیر تشدید تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه اتفاق افتاد.

پس از درگیری حماس و اسرائیل، جامعه مالی جهانی در معرض ریسک قرار گرفته بود، اما حرکت کامل سرمایه ها به سوی پناهگاهی امن هنوز محقق نشده بود. با این وجود، پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از ساکنان غزه خواست تا بخش شمالی منطقه را در انتظار تهاجم، تخلیه کنند، شرایط شروع به وخامت کرد. این موضوع حرکت سرمایه ها به سمت دارایی های امن را سرعت بخشید.

در حالی که وضعیت همچنان سیال و در معرض تغییر است، برخی از معامله گران نگران هستند که حمله احتمالی اسرائیل به نوار غزه، با هدف تامین امنیت منطقه ساحلی و مختل کردن عملیات حماس، ممکن است عواقب ناخواسته ای داشته باشد. چنین اقدامی ممکن است ناخواسته خشونت را تشدید کند و به طور بالقوه کشورهای دیگر را وارد درگیری کند و در نهایت بی ثباتی در منطقه را طولانی تر کند.

طلا و نقره در دوره های عدم اطمینان بازار و تشدید اضطراب، به ویژه با افزایش تنش ها در خاورمیانه، عملکرد خوبی دارند. احتمالاً هر دو فلز در روزها و هفته‌های آتی به خوبی پشتیبانی می‌شوند، به‌ویژه اگر اسرائیل در واکنش به رویدادهای اخیر عملیات زمینی را آغاز کند.

علی‌رغم چالش‌های ناشی از تاثیر نرخ بهره که اغلب در متن قرار دارند، برای سرمایه‌گذاران تعجبی ندارد که به طور موقت تمرکز خود را از این عوامل تغییر دهند و بر چشم‌انداز ژئوپلیتیکی تأکید بیشتری داشته باشند. این تغییر می‌تواند جذابیت دارایی‌های امن را افزایش دهد و به نفع طلا و نقره باشد. بنابراین، انتظار می رود هر گونه تشدید درگیری های جاری تأثیر مثبتی بر این فلزات گرانبها داشته باشد.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

طلا در روز جمعه شاهد افزایش قیمت بود و به مقاومت کانال معاملاتی خود و میانگین متحرک ساده 200 روزه در محدوده 1930 دلار نزدیک شد. در حالی که مشخص نیست که XAU/USD می تواند قاطعانه از این مانع فنی عبور کند یا خیر، یک پیشرفت موفقیت آمیز ممکن است منجر به حرکت به سمت 1950 دلار شود. قدرت بیشتر می تواند 1967 دلار را هدف قرار دهد که 61.8% اصلاح فیبوناچی کاهش از ماه می تا اکتبر است.

نمودار تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

از سوی دیگر، اگر فروشندگان مجدداً کنترل خود را به دست آورند و باعث برگشت نزولی نسبت به سطوح فعلی شوند، پشتیبانی اولیه را می توان در حدود میانگین متحرک ساده 50 روزه یافت. پایین تر، منطقه پشتیبانی بعدی نزدیک به 1890 دلار است. در حالی که ممکن است در یک عقب نشینی مقداری حمایت در این محدوده وجود داشته باشد، یک شکست می تواند در را برای کاهش به سمت سطح 1860 دلار باز کند.

تحلیل فنی قیمت نقره

نقره همچنین در روز جمعه به دلیل تنش‌های خاورمیانه، افزایش قابل توجهی داشت و به مقاومت خط روند در 22.75 دلار نزدیک شد، اما نتوانست این سطح را بشکند. واکنش قیمت ها در این منطقه در هفته آینده بسیار مهم است و دو سناریو بالقوه قابل بررسی است: شکست یا رد نزولی.

نمودار تحلیل تکنیکال نقره

در صورت شکست صعودی، خریداران می توانند میانگین متحرک 50 و 200 روزه را به چالش بکشند. قدرت بیشتر ممکن است منجر به حرکت به سمت 23.75 دلار شود، نوسان بالاتر از 22 سپتامبر. برعکس، اگر فروشندگان کنترل را دوباره به دست آورند و به عقب نشینی بپردازند، پشتیبانی اولیه برای تماشا 22.30 دلار خواهد بود. در زیر آن، تمرکز روی 20.70 دلار تغییر خواهد کرد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید