آنچه هفته پیش در بازار فارکس گذشت – دلار جایگاه خود را تقویت کرد

آنچه هفته پیس در بازار فارکس گذشت - دلار جایگاه خود را تقویت کرد

پس از انتشار شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در سپتامبر که نشان داد تورم عمده فروشی 0.5 درصد نسبت به ماه قبل و 8.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است، دلار آمریکا در برابر اکثر رقبای خود افزایش یافت. گزارش دادههای PPI بالاتر از حد انتظار این گمانه زنی را تقویت کرد که فدرال رزرو ممکن است مجبور شود سیاستهای پولی خود را برخلاف آنچه انتظار میرفت برای مهار فشارهای تورمی تشدید کند. در پی این موضوع شاخص دلار امریکا هفته را با 0.55% سود و در سطح 106.74 به پایان رساند.

یورو پس از انتشار شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در سپتامبر در روز جمعه تحت فشار قرار گرفت، که نشان داد تورم مصرف کننده در منطقه یورو 0.4 درصد ماه به ماه و 3.4 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است که مطابق با انتظارات بازار است. نرخ تورم سالانه 3.4% بالاترین میزان از نوامبر 2008 و بسیار بالاتر از هدف بانک مرکزی اروپا (ECB) که نزدیک به 2% است، بود. با این حال، بانک مرکزی اروپا همچنین تاکید کرده است که تورم موقتی است و عمدتاً ناشی از قیمت انرژی و اثرات آن است و به نوسانات کوتاه مدت تورم واکنشی نشان نخواهد داد. جفت ارز EURUSD هفته را با 0.74% کاهش و در نرخ 1.0508 بست.

بازار فارکس ممکن است تحت تاثیر داده های تورم و انتظارات سیاست پولی در هفته های آینده باشد. ایالات متحده داده های CPI سپتامبر خود را در روز چهارشنبه منتشر خواهد کرد، که انتظار می رود نشان دهد که تورم مصرف کننده اندکی به 0.3 درصد در ماه به ماه و 5.3 درصد نسبت به سال قبل تعدیل شده است. بازار همچنین به صورتجلسه سپتامبر فدرال رزرو در روز چهارشنبه توجه خواهد کرد که ممکن است سرنخ هایی در مورد زمان و سرعت کاهش خرید دارایی های فدرال رزرو ارائه دهد.

منطقه یورو آخرین آمار CPI سپتامبر خود را در روز جمعه منتشر خواهد کرد که انتظار می رود تخمین اولیه 0.4 درصد ماه به ماه و 3.4 درصد سال به سال را تأیید کند. بازار همچنین مراقب هرگونه نظر مقامات بانک مرکزی اروپا در مورد ارزیابی آنها از تورم و موضع سیاست آنها خواهد بود.

علاوه بر دادههای تورم و سیگنالهای سیاست پولی، بازار ارز ممکن است به رویدادهای ژئوپلیتیکی مانند درگیری بین اسرائیل و حماس نیز واکنش نشان دهد که میتواند بر احساسات ریسک و تقاضا برای ارزهای امن تأثیر بگذارد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید