اخبار فارکس

سرمایه گذاران طلا به 2400 دلار چشم دوخته اند – رویدادهای کلیدی هفته آینده بازار طلا

اخبار طلا

بازار اونس جهانی طلا در حالی که قیمت سطح مقاومت 2400 دلاری را آزمایش می کند، هفته معاملاتی را با جهش صعودی به پایان رساند.

داده‌های ناامیدکننده اقتصادی، از جمله کاهش سرعت در بازار کار امریکا، انتظارات بازار در این مورد که فدرال رزرو نرخ بهره را در سپتامبر کاهش دهد را افزایش داد. با توجه به CME FedWatch Tool، اکنون تقریباً 80 درصد احتمال کاهش نرخ پس از تعطیلات تابستانی وجود دارد.

این انتظارات برای شروع یک چرخه تسهیلی جدید، شاخص دلار آمریکا را به پایین ترین حد سه هفته اخیر و بازده اوراق قرضه به بالاترین حد در چهار هفته گذشته رسانده است و با توجه به اینکه قیمت اونس جهانی طلا در بالاترین سطح چهار هفته ای معامله می شوند، بادی موافق برای آن فراهم می کند.

نمودار اونس جهانی طلا 7 ژوئیه 2024
نمودار روزانه اونس جهانی طلا 7 ژوئیه 2024

در همین حال، قیمت نقره به بالای 31 دلار در هر اونس رسید و به بالاترین حد خود در چهار هفته گذشته رسید.

قیمت آتی طلا در ماه اوت آخرین بار به قیمت 2399.60 دلار در هر اونس معامله شد که بیش از 1 درصد در روز و بیش از 2.5 درصد از جمعه گذشته افزایش داشت. معاملات آتی نقره در سپتامبر آخرین بار با 2.7 درصد افزایش در روز و بیش از 7 درصد در هفته، با 31.685 دلار در هر اونس معامله شد.

شتاب اخیر در فلزات گرانبها با داده های ناامیدکننده اشتغال در ماه ژوئن تحریک شد. روز جمعه، اداره آمار کار گزارش داد که اقتصاد ایالات متحده در ماه گذشته 206000 شغل ایجاد کرده است که فراتر از انتظارات بود. با این حال، نرخ بیکاری برخلاف انتظار اقتصاددانان از 4.0 درصد در ماه می به 4.1 درصد افزایش یافت. علاوه بر این، تعداد مشاغل آوریل نسبت به ماه می بیش از 100000 شغل کاهش یافت.

ریکاردو اوانجلیستا، تحلیلگر تکنیکال در ActivTrades، اظهار داشت که اگر طلا در هفته آینده به 2400 دلار در هر اونس برسد، تعجب نخواهد کرد. او به کیتکو نیوز گفت: «گزارش داده‌های اشتغال در ایالات متحده تأیید کرد که بازار کار آمریکا به سرد شدن ادامه می‌دهد، البته نه چندان واضح اما این داده‌ها همچنان برای حمایت از فدرال رزرو ملایم‌تر کافی است». انعطاف پذیری اقتصاد ایالات متحده در نیمه اول سال به فدرال رزرو اجازه داد تا نرخ های بهره را برای مدت طولانی تری بالا نگه دارد.

اوله هانسن، رئیس بخش استراتژی کالا در بانک ساکسو، گفت که ممکن است زودهنگام باشد که دوره تثبیت طلا را به پایان برسانیم، اما همچنان خوش بین است که قیمت ها در نهایت بالاتر خواهد رفت. او گفت: “شاید قبلاً تعجب کردم که بازار اینقدر بالا رفته بود، اما اصلاح اخیر سطحی بود و نشان دهنده تقاضای زیربنایی قوی برای قیمت های پایین تر بود .”

با کاهش سرعت اقتصاد ایالات متحده، بزرگترین خطر برای بازار طلا همچنان تورم است که داده های مهمی از تورم در تقویم اقتصادی هفته آینده وجود خواهد داشت. با این حال، بسیاری از تحلیلگران خاطرنشان می کنند که این ریسک محدود است زیرا رشد کندتر فشار قیمت ها را کاهش می دهد.

جاناتان پترسن، اقتصاددان ارشد بازار در کپیتال اکونومیکس، انتظار دارد که با شروع کاهش فشارهای تورمی، ارزش دلار آمریکا کاهش یابد. “داده های تورم هفته آینده در خارج از امریکا احتمالاً عدم افزایش نرخ از طرف فدرال رزرو را تقویت می کند و دیگر یک ریسک صعودی برای دلار وجود نخواهد داشت. در عوض، به نظر می رسد که ریسک نوظهور کلیدی برای دلار اکنون تضعیف اقتصاد امریکا است که بر آن فشار وارد می کند.»

اقتصاددانان TD Securities باور دارند که تورم مانع از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر نمی‌شود. آنها خاطرنشان کردند: “در حالی که ما هنوز فکر می کنیم که تصمیم فدرال رزرو برای تسهیل در ابتدا عمدتاً به نتایج تورم بستگی دارد، سیگنال های نرم مداوم از شرایط بازار کار و هزینه های مصرف کننده نشان می دهد که فدرال رزرو احتمالاً در ماه های آینده دستور کاهش نرخ خود را جدی تر بررسی خواهد کرد.” . ما خوشبین هستیم که فدرال رزرو ابتدا در نشست سپتامبر FOMC نرخ ها را کاهش دهد زیرا ما فکر می‌کنیم که تعدیل تدریجی تورم اصلی شاخص PCE ادامه خواهد داشت و منتظر بازگشت به نرخ هدف تورم هستیم.

هفته آینده، بازارها بر شاخص قیمت مصرف کننده روز پنجشنبه و شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در مقابل کنگره متمرکز خواهند شد.

داده های اقتصادی کلیدی که هفته آینده باید دنبال کنید

سه شنبه: پاول در برابر کمیته بانکی سنا شهادت می دهد
چهارشنبه: پاول در برابر کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان شهادت می دهد
پنجشنبه: CPI امریکا، ادعاهای بیکاری هفتگی
جمعه: PPI امریکا، احساسات مصرف کننده مقدماتی دانشگاه میشیگان

همچنین برای دنبال کردن تمام رویدادهای اقتصادی هفته آینده می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس