اخبار فارکس

قیمت نفت خام پس از رسیدن به 85 دلار در هر لیتر در حال تثبیت است

TJS BP oil and gas

قیمت نفت خام در حال حاضر نزدیک 85.00 دلار در صبح روز سه شنبه معامله می شود. افزایش قیمت نفت خام با افزایش تقاضا در تابستان و نگرانی‌ها در مورد عرضه نفت در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه تقویت شده است.

جی پی مورگان گزارش داد که تقاضای جهانی نفت در این ماه 1.4 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است که این امر به دلیل سفرهای تابستانی قوی به سراسر اروپا و آسیا پشتیبانی می شود. این افزایش تقاضا در تابستان احتمالاً قیمت نفت خام را بالاتر می‌برد.

ریسک‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و اوکراین نیز زیربنای افزایش قیمت نفت هستند. به گفته رایان مک‌کی، استراتژیست ارشد کالا در TD Securities، با افزایش تنش‌ها در مرز اسرائیل و لبنان، خطرات عرضه دوباره مورد توجه قرار گرفته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با بیان اینکه شدیدترین مرحله حمله به حماس در غزه به پایان خود نزدیک شده است، تاکید کرد که جنگ گسترده تر علیه حماس همچنان ادامه دارد.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که کیف به حدود 30 پالایشگاه نفت، پایانه‌ها و پایگاه‌های روسیه حمله کرده است، اما محدوده زمانی مشخصی برای این حملات ارائه نکرده است.

از سوی دیگر، تقویت دلار آمریکا (USD) و موضع تندروانه مقامات فدرال رزرو (Fed) ممکن است بر قیمت نفت خام تأثیر بگذارد. مری دالی، رئیس بانک فدرال رزرو سانفرانسیسکو، روز دوشنبه گفت که او معتقد نیست فدرال رزرو باید قبل از اینکه سیاستگذاران مطمئن شوند که تورم به سمت 2 درصد می رود، نرخ بهره را کاهش دهد. نرخ‌های بهره بالاتر معمولاً بر قیمت نفت خام امریکا و نفت برنت تأثیر می‌گذارد زیرا هزینه استقراض را افزایش می‌دهد که می‌تواند فعالیت اقتصادی و تقاضای نفت را کاهش دهد.

در همین حال، ارقام تولید صنعتی چین در ماه می ناامید کننده بود. ضعف مداوم در بخش املاک نگرانی ها در مورد دومین اقتصاد بزرگ جهان را تشدید کرده است. داده‌های اولیه دوشنبه از اداره ملی آمار چین نشان می‌دهد که فروش خرده‌فروشی در ماه می نسبت به سال قبل 3.7 درصد افزایش داشته است که از 2.3 درصد در آوریل افزایش یافته است، که از پیش‌بینی اجماع 3.0 درصد فراتر رفته است.

با این حال، تولید صنعتی 5.6 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که نسبت به 6.7 درصد قبلی و کمتر از 6.0 درصد مورد انتظار کاهش یافت.

این عوامل در مجموع به فشار نزولی فعلی بر قیمت نفت خام در میان عدم قطعیت‌های اقتصادی گسترده‌تر کمک می‌کنند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس