اخبار فارکس

گزارش امروز اونس جهانی طلا – پنج شنبه 24 خرداد

پس از انتشار تورم پایین تر "PPI" آمریکا، اونس جهانی طلا بهبود یافت

اخبار طلا

اونس جهانی طلا (XAU/USD) پس از تجربه برخی نوسانات، در حال حاضر بالاتر از حد 2320 دلار در روز پنجشنبه معامله می شود. فلز زرد در محدوده وسیعی از 2270 تا 2450 دلار باقی می ماند که در آوریل و اوایل ماه مه ایجاد شد.

قیمت طلا پس از شروع ضعیف پس از انتشار داده های شاخص قیمت تولید کننده ایالات متحده (PPI) در ماه می بهبود یافت. این داده ها کاهش 0.2 درصدی ماهانه در قیمت تولیدکننده را نشان می دهد که کمتر از برآورد اجماع 0.2 درصدی و پس از افزایش 0.5 درصدی تجدید نظر شده در آوریل است.

تماشای نمودار زنده اونس جهانی طلا

داده‌های PPI، که به عنوان تورم «قیمت کارخانه‌ای» نیز شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که فدرال رزرو (Fed) ممکن است نرخ‌های بهره را زودتر از حد انتظار کاهش دهد. این کاهش بالقوه نرخ می تواند از طریق کاهش هزینه فرصت نگهداری این فلز گرانبها، از طلا حمایت کند و آن را برای سرمایه گذاران جذاب تر کند.

طلا پس از افزایش ناگهانی در روز چهارشنبه به دلیل انتشار داده های کمتر تورمی ایالات متحده، که انتظارات کوتاه مدت نرخ بهره را کاهش داد و به نفع طلا بود، تثبیت شد. با این حال، لحن محتاطانه‌تر جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، که بر رویکردی وابسته به داده‌ها برای تصمیم‌گیری‌های آتی نرخ بهره تأکید می‌کرد، شتاب صعودی را کاهش داد.

سرخط خبرهای اونس جهانی طلا

طلا (XAU/USD) بلافاصله پس از انتشار داده های شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) برای ماه می در روز چهارشنبه افزایش یافت.

شاخص CPI نشان داد که قیمت ها در ماه مه در مقایسه با 0.3 درصد افزایش در آوریل ثابت ماندند و نسبت به سال قبل 3.3 درصد افزایش یافتند که از 3.4 درصد کاهش یافت. این قرائت ها کمتر از انتظارات اقتصاددانان برای افزایش ماهانه 0.1 درصد و افزایش سالانه 3.4 درصد بود.

بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به ماه قبل 0.2 درصد افزایش نشان داد که نسبت به 0.3 درصد در آوریل و 3.4 درصد نسبت به سال قبل از 3.6 درصد کاهش داشت. این ارقام نیز کمتر از انتظارات بود که به ترتیب 0.3 و 3.5 درصد بود.

داده‌های CPI سردتر از حد انتظار منجر به فروش دلار آمریکا (USD) شد که با طلا همبستگی منفی دارد. در نتیجه، پس از انتشار اطلاعات، قیمت طلا بیش از نیم درصد افزایش یافت و به اوج 2342 دلار رسید. این داده‌ها برخی از تأثیرات داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) را که در روز جمعه منتشر شد، که نشان‌دهنده رشد بازار کار و افزایش دستمزدها بود، جبران کرد، عواملی که انتظار می‌رود فشار تورمی را افزایش دهند.

خوش‌بینی بازار در مورد احتمال کاهش نرخ‌های بهره به سرعت با ارزیابی محتاطانه‌تر مقامات فدرال رزرو آمریکا که مسئول تعیین نرخ‌های بهره هستند، کاهش یافت.

همانطور که انتظار می رفت، فدرال رزرو در نشست ژوئن خود در روز چهارشنبه نرخ بهره را تغییر نداد. با این حال، آنها به طور قابل توجهی پیش‌بینی‌های کاهش نرخ آتی را در خلاصه پیش‌بینی‌های اقتصادی (SEP) یا نمودار نقطه‌ای خود کاهش دادند. پیش بینی های جدید نشان می دهد که مقامات فدرال رزرو به طور متوسط ​​تنها یک کاهش 0.25 درصدی در سال 2024 را در مقایسه با سه کاهش 0.25 درصدی پیش بینی شده در سپتامبر مارس پیش بینی می کنند.

پس از این خبر، طلا عقب نشینی کرد و با عقب نشینی روز را در 2325 دلار به پایان رساند.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

طلا به طور بالقوه در حال شکل گیری یک الگوی قیمتی نزولی سر و شانه (H&S) است که معمولاً در بالای بازار دیده می شود و نشان دهنده یک روند معکوس است. اگر الگوی H&S معتبر باشد، ممکن است نشانه معکوس شدن روند صعودی میان مدت باشد.

الگوی سر و شانه در آوریل شروع به شکل گیری کرد و اکنون شامل یک شانه چپ و راست (با برچسب “S”) و یک “سر” (با برچسب “H”) است. “خط گردن” الگو در سطح حمایت 2279 دلاری (خط قرمز) قرار دارد.

کاهش حجم معاملات در طول توسعه الگو از اعتبار آن پشتیبانی می کند.

چارت روزانه اونس جهانی طلا - پنجشنبه 24 خرداد
چارت روزانه اونس جهانی طلا – پنجشنبه 24 خرداد

شکست قاطع در زیر خط گردن الگوی H&S را تایید می کند و اهداف نزولی را فعال می کند. هدف اول که محافظه‌کارانه‌تر است، 2171 دلار است که با اعمال نسبت فیبوناچی 0.618 به ارتفاع الگو و بیرون‌کردن آن از خط گردن به سمت پایین محاسبه می‌شود. هدف دوم 2106 دلار است که از ارتفاع کامل الگوی پایین تر به دست آمده است.

برعکس، شکست بالای 2345 دلار الگوی H&S را باطل می‌کند و می‌تواند با هدف اولیه در حداکثر 2450 دلار، ادامه بالاتر را نشان دهد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس