گزارش اونس طلا – با کاهش انتظارات جهانی از نرخ بهره، طلا بهبود یافت

اونس جهانی طلا XAUUSD

اونس طلا (XAU/USD) در حال حاضر در محدوده باریکی در 2330 دلار معامله می شود که افزایش روزانه تقریباً 0.25 درصدی را در روز چهارشنبه نشان می دهد. مجموعه ای از داده های اقتصادی ناامید کننده از ایالات متحده، انتظارات را افزایش داده است که فدرال رزرو (Fed) نرخ بهره را قبل از پایان سال کاهش دهد. در سطح جهانی، با کاهش تورم، چندین بانک مرکزی نیز خود را برای کاهش نرخ آماده می کنند. این سناریو هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بازده را کاهش می دهد و در نتیجه جذابیت آن را برای سرمایه گذاران افزایش می دهد.

سرخط خبرهای اونس طلا

قیمت طلا روز چهارشنبه بالاتر رفت زیرا داده‌های اقتصاد کلان اخیر حاکی از سرد شدن اقتصاد جهانی و احتمال کاهش نرخ بهره است.

بر اساس داده‌های شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) Eurostat که در روز چهارشنبه منتشر شد، در منطقه یورو، قیمت‌های کارخانه در ماه آوریل 1.0 درصد کاهش یافت. این کاهش شدیدتر از 0.5% اقتصاددانان پاییز و کاهش 0.5% اصلاح شده نسبت به ماه قبل بود. در حالی که قیمت‌های پایین‌تر انرژی در درجه اول منجر به این کاهش شد، سایر هزینه‌های اصلی نیز کاهش یافتند، با کاهش 0.1٪ از 0.6٪ قبلی.

در سطح جهانی، داده های تورم عموماً کمتر از حد انتظار بوده است. در ایالات متحده، داده‌های اصلی PCE که در روز جمعه منتشر شد، پیش‌بینی‌ها را نادیده گرفت و در روز سه‌شنبه، تورم سوئیس نیز پایین‌تر از حد انتظار بود، در ماه مه 0.3 درصد افزایش نسبت به رشد پیش‌بینی‌شده 0.4 درصدی داشت.

در استرالیا، داده های رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول منتشر شده در روز چهارشنبه کمتر از برآوردها بود و 0.1 درصد در ماه اوت و 1.1 درصد در سال در مقایسه با 0.2 درصد ماهانه پیش بینی شده و 1.2 درصد در سال به ثبت رسید.

داده‌های فرصت‌های شغلی US JOLTS که در روز سه‌شنبه منتشر شد، کاهش قابل‌توجهی را کمتر از تخمین‌ها نشان داد و به 8.059 میلیون در مقابل 8.340 میلیون مورد انتظار و کمتر از 8.355 میلیون گزارش شده در ماه مارس رسید. توماس رایان، اقتصاددان آمریکایی در کپیتال اکونومیکس، خاطرنشان کرد که این داده ها نشان می دهد که بازار کار ایالات متحده در حال “عادی شدن بیشتر” است.

پیش بینی می شود چندین بانک مرکزی در ماه ژوئن نرخ های بهره را کاهش دهند، از جمله بانک مرکزی اروپا (ECB) که در روز پنجشنبه تشکیل جلسه می دهد، بانک کانادا (BoC) که امروز (چهارشنبه) تشکیل جلسه می دهد، و بانک ملی سوئیس (SNB). که بعدا در ماه ژوئن تشکیل خواهد شد. این روند از جذابیت طلا حمایت می کند.

طلا کوتاه مدت نزولی اما صعودی در بلند مدت

علیرغم یک پس‌زمینه بنیادی قوی، رایان مک‌کی، استراتژیست ارشد کالا در TD Securities، چشم‌انداز نزولی برای اونس طلا در کوتاه‌مدت دارد.

مک کی توضیح می دهد: “سیگنال های روند طلا دیگر به طور یک طرفه رو به بالا نیست. در واقع، CTA ها (مشاوران تجارت کالا) در میان اصلاحات اخیر قیمت به فروشندگان متوسطی تبدیل شده اند.” با این حال، انتظار می‌رود که این سیگنال‌های روند کوتاه‌مدت مهار شود، با حاشیه ایمنی قابل‌توجهی که هنوز قبل از شروع فروش بعدی در سطح 2209 دلار در هر اونس وجود دارد.

این سوگیری منفی کوتاه مدت با تقاضای قوی آسیایی برای طلا به عنوان پوشش ارزی، به ویژه در برابر دلار آمریکا، متعادل می شود.

مک‌کی خاطرنشان می‌کند: «طلا در جایگاه ثابتی باقی مانده، زیرا ردیابی فعالیت‌های معاملاتی ما در ETF طلای چین نشان می‌دهد که جریان‌های ورودی با سریع‌ترین سرعت از زمان فعالیت خرید قابل توجه در آوریل از سر گرفته شده‌اند». او می افزاید: «فلزات گرانبها به طور فزاینده ای به یک محافظ در برابر کاهش ارزش پول تبدیل شده اند، با فشارهای مجدد در آسیا که نشان دهنده آغاز فعالیت خرید قابل توجه است.

مرتبط: نقش ETF های طلا در بازارهای مالی

بررسی فنی اونس طلا

قیمت طلا در چهار تا پنج روز گذشته در محدوده باریکی معامله می‌شود و حول میانگین متحرک 50 روزه (SMA) که به عنوان یک سطح حمایتی کلیدی عمل می‌کند، در نوسان بوده است.

بررسی فنی اونس طلا - چهارشنبه 16 خرداد 1403
بررسی فنی اونس طلا – چهارشنبه 16 خرداد 1403

با این حال، شکست اخیر XAU/USD به زیر خط روند اصلی ممکن است نشانه شروع یک روند نزولی کوتاه مدت باشد، زیرا همانطور که می دانیم “روند دوست شماست.” این شکست خط روند، اهداف نزولی را بر اساس اصول تحلیل تکنیکال ایجاد کرده است. به طور خاص، طول حرکت قبل از شکست (با برچسب “a”) می تواند برای نمایش وسعت حرکت پس از شکست (با برچسب “b”) استفاده شود.

هدف اولیه برای این حرکت بعدی 2303 دلار است که نشان دهنده برون یابی فیبوناچی 0.618 از “a” است.

طلا به طور بالقوه می تواند تا محدوده 2272 تا 2279 دلار کاهش یابد که نشان دهنده برون یابی 100 درصدی “a” و پایان پیش بینی شده “b” است. این منطقه همچنین با یک منطقه پشتوانه تاریخی (که با خط قرمز مشخص شده است) منطبق است.

علیرغم چشم انداز نزولی کوتاه مدت، روند میان مدت و بلندمدت طلا همچنان صعودی است که نشان دهنده پتانسیل بالایی برای بهبود است. با این حال، عملکرد فعلی قیمت هنوز از از سرگیری روند صعودی پشتیبانی نمی کند.

برای به چالش کشیدن اعتبار روند نزولی کوتاه مدت، شکستن بالای 2,362 دلار (بالاترین سطح از 29 می) ضروری است. در غیاب چنین شکستی، ضعف بیشتر پیش بینی می شود.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس