شاخص داوجونز در آستانه روند نزولی قرار دارد

داو جونز

شاخص داوجونز در حال حاضر در حال بررسی قدرت روند بلندمدت خود است که با میانگین متحرک 200 روزه نشان داده شده است. تماس اخیر با این خط روند، از جمله لمس در اواخر ماه مه و کاهش مختصر آن در ماه مارس، باعث افزایش فعالیت خریداران شد. با این حال، عدم اطمینان در مورد اینکه آیا خریداران کافی در بازار برای حمایت از یک رالی دیگر پس از افت اخیر وجود دارد یا خیر وجود دارد.

داوجونز در ایالات متحده از ابتدای هفته زیر سطح 34000 معامله می شود و آخرین بار در اوایل ژوئیه زمانی که آخرین تلاش برای افزایش صعودی بازار بود، به پایین ترین سطح خود رسید. از ماه آگوست، احساسات نزولی به وجود آمده است که منجر به شکست روند میان‌مدت می‌شود که نشان‌دهنده میانگین متحرک 50 روزه است.

اکنون، تمرکز به دفاع از روند بلندمدت تغییر کرده است که توسط میانگین متحرک 200 روزه نشان داده می شود. هر دو شاخص های DAX40 آلمان و Stoxx50 پاناروپایی هفته گذشته به زیر این خط روند سقوط کردند. شاخص Russell2000، گسترده‌ترین شاخص محبوب ایالات متحده، نیز این افت را تجربه کرد و فروش را بیشتر تشدید کرد.

این هفته، داوجونز ایالات متحده، یکی از قدیمی ترین شاخص های مدرن، در حال آزمایش قدرت میانگین متحرک 200 روزه است. الگوهای تاریخی حاکی از آن است که اگر قیمت آن به زیر 33800 بسته شود، می تواند باعث فروش قابل توجه تری شود.

علاوه بر شکستن روند صعودی، چنین حرکتی سناریوی تصحیح عمیق‌تری را تایید می‌کند و به طور بالقوه شاخص را به سطح 33000 می‌برد (که نشان‌دهنده 61.8 درصد محدوده بین پایین‌ترین حد اکتبر 2022 و اوج جولای است). این پس از ناکامی در حفظ سطح فیبوناچی اصلاحی 76.4 درصد در سطح 34000 رخ می دهد.

علاوه بر این، یک تغییر در چشم انداز بازار، با دوری فزاینده نسبت به ریسک، به ویژه در سهام، وجود دارد. عدم اطمینان پیرامون بودجه و احتمال تعطیلی دولت ایالات متحده بر این احساسات منفی افزوده است. مقامات فدرال رزرو بر احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره تاکید می کنند و رسانه ها شرایط مالی چالش برانگیز برای آمریکایی ها را برجسته می کنند.
این ترکیب از عوامل باعث تقویت پس‌زمینه اخبار منفی می‌شود، که می‌تواند در کوتاه‌مدت به سمت احساسات نزولی در شاخص داوجونز باشد و به طور بالقوه باعث واکنش زنجیره‌ای در سایر شاخص های بازار شود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید