در بحبوحه عدم قطعیت اقتصادی و چشم انداز سیاست فدرال رزرو، قیمت طلا برای دومین هفته کاهش یافت

اخبار طلا

قیمت طلا (XAU/USD) دومین کاهش هفتگی متوالی خود را تجربه کرد و با نزدیک شدن به پایان هفته، قیمت ها کمی بالاتر از مرز 2300 دلار قرار گرفتند. این کاهش در بحبوحه نوسانات نسبتاً ضعیف بازار رخ داد که با رویدادهای مهمی مانند اعلام سیاست پولی اواسط هفته فدرال رزرو و انتشار گزارش اشتغال ایالات متحده در روز جمعه مشخص می شود.

بسیاری از معامله گران از این افت شگفت زده شدند زیرا انتظار داشتند که با کاهش شدید بازده اوراق قرضه آمریکا، طلا بهتر عمل کند. این اتفاق پس از آن رخ داد که پاول، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد که فدرال رزرو قصد ندارد نرخ بهره را افزایش دهد و اشاره کرد که حرکت بعدی ممکن است کاهش نرخ باشد. این صحبت ها علی‌رغم نگرانی‌ها در مورد تورم صورت گرفت. این نگرش مثبت فدرال رزرو، معامله گران را امیدوارتر کرد و آنها را به سرمایه گذاری بیشتر در گزینه های پرریسک تر سوق داد که باعث شد طلا در مقایسه با آنها ارزش خود را از دست بدهد.

نمودار روزانه طلا - یکشنبه 16 اردیبهشت
نمودار روزانه طلا – یکشنبه 16 اردیبهشت

اگرچه گزارش شغلی ایالات متحده ضعیف تر از حد انتظار بود و باعث شد معامله گران احتمال دهند که فدرال رزرو ممکن است سیاست های خود را کاهش دهد، اما کمکی به افزایش قیمت طلا نکرد. جالب است بدانید که رابطه معمول بین طلا و نرخ‌های بهره، که یکی افزایش می‌یابد و دیگری کاهش می‌یابد، امسال چندان قوی نبود و گاهی اوقات هر دو به طور همزمان افزایش می‌یابند.

با نگاهی به آینده، نشانه‌هایی از ضعف اقتصادی، همراه با برنامه‌ریزی فدرال رزرو برای کاهش سیاست‌ها و کاهش ارزش دلار آمریکا، نشان می‌دهد که فلزات گرانبها ممکن است در مسیر مثبت قرار بگیرند. با این حال، علیرغم این عوامل، با توجه به افزایش شدید بازار فلزات گرانبها در سال جاری و جدا شدن آن از عوامل اقتصادی اساسی، تعجب آور نخواهد بود که اگر طلا برخلاف روندهای مورد انتظار به کاهش ارزش خود ادامه دهد یا ثابت بماند.

در مورد آنچه در راه است، هیچ رویداد بزرگی در تقویم اقتصادی ایالات متحده برای هفته آینده وجود ندارد، به این معنی که احتمالاً در حال حاضر شاهد تغییرات بزرگی در نوسانات بازار نخواهیم بود. اما ممکن است در اواخر ماه و زمانی که شاخص قیمت مصرف کننده آوریل در 15 می منتشر شود، همه چیز تغییر کند. اگر یافته های شگفت انگیزی در داده ها وجود داشته باشد، می تواند بار دیگر بر احساس مردم نسبت به بازار تأثیر بگذارد و باعث شود قیمت ها به طور قابل توجهی حرکت کنند.

تجارت آفرین فارکس
تیم خبری
نویسندهتیم خبری
تیم تولید خبر سایت تجارت آفرین - مرجعه اخبار فارکس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید